Siis vaimoko ei päästä petturia

Joissakin ketjuissa tällä palstalla on heitelty sellaisia väitteitä, että pettävä ukkomies ei eroa, koska vaimo kiristää häntä jäämään uhkailemalla itsemurhalla tai estämällä lasten tapaaminen. En puhu kaikkien puolesta, mutta omasta puolestani voin sanoa, että ihan naurattaa kun muistan omaa kolmen vuoden takaista avioeroani. Kun ex-mieheni jäi kiinni salasuhteesta, niin nimenomaan minä kehoitin häntä pakkaamaan tavaransa ja muuttamaan sen toisen naisen luokse. Minulla ei ollut enää mitään motiivia jatkaa meidän liittoa, mutta mies oli se joka ei halunnut lähteä ja itku kurkussa intti, ettei hän kotoaan mihinkään lähde. Pyyteli anteeksi ja lupaili, ettei koskaan enää ja lässyn lässyn. En uskonut, vaan edelleen painostin häntä muuttamaan. Huvittavaa oli, että tuo toinen nainen soitti minulle ja haukkui minua, että minä en muka päästä miestäni ja olen katkera ripustautuva nainen ynnä muuta. Kun sanoin hänelle, että minähän olen suorastaan käskenyt häntä lähtemään, mutta ei tuo perhana vaan lähde, ei nainen uskonut minua vaan haukkui valehtelijaksi. Ilmeisesti ex-mieheni oli vetänyt häntä höplästä ja väittänyt, ettei voi erota minusta, kun minä roikun hänessä väkisin kiinni. Hah! Lopulta sain kammettua mieheni ulos sillä että aloitin itse avoimesti suhteen toisen miehen kanssa. Sitä mieheni ei kestänyt, vaan pakeni tuon toisen naisen helmoihin ja hyvä niin. Minun puolestani pitäköön hyvänään.
47740
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Ja kun sait äijän ulos niin se kakkonen varmaan hehkutti kaikille että ei se ämmä meinannut päästää mun kultsua mutta lopulta mun kultsu jätti sen ja tuli mun luokse. Hitto että jotkut on tyhmiä!

Äänestä

Vähän kuin meillä, mutta pettänyt osapuoli oli vaimoni. En voinut jatkaa yhdeiselämää kanssaan, vaikka hän vannoi katumusta, itki ja lopuksi uhkaili hoitavansa asiat niin etten saisi olla lasten kanssa tekemisissä. Siis väärin tehnyt uhkaili! Pidin pääni. Kirjoitinkin tarinamme tänne, en muista enää nimimerkkiä siitä on niin aikaa. Joo, hyvin saman tapaisesti kuitenkin juttu meni, muttä täällä sain paskaa niskaan. Olisi pitänyt antaa anteeksi lasten takia. Syytettiinkin kun täytyihän minussa olla pahasti vikaa kun vaimo petti. En varmaankaan ottanut huomioon tarpeeksi, tehnyt kotitöitä, ollut romanttinen, ym. Silloin se koski, tietenkin. Eihän se eropäätös minullekaan mikään helppo ollut, en vain pystynyt jatkamaan petturin kanssa. Täälä kuulin olevani luuseri ja huono ihminen. Sinä onneksi saat varmaankin paremmin ymmärrystä, olethan nainen.

Äänestä
  • Toisaalta kyllä tällä palstalla petettyjä vaimojakin syyllistetään siitä, että on heidän oma vikansa, jos mies käy vieraissa. Vaimo on vittumainen, pihtari, ei pidä ulkonäöstään huolta, ei tee sitä eikä tätä. Tätä syyllistämistä harjoittavat sekä pettävät miehet että kakkosnaiset omaatuntoa rauhoittaakseen. Eli kyllä petetyt naisetkin saavat osansa. Varmasti on näin, etteivät ne petetyt mitään pyhimyksiä ole ja että avioliitossa on saattanut olla ongelmia, mutta ei pettäminen silti ole mikään hyväksyttävä ratkaisu. Jos liitossa on ongelmia, niin kyllähän ne pitäisi ratkaista jollain kypsemmällä tavalla kuin pettämällä. Ja surullinen tosiasia on sekin, että kyllä jotkut ihmiset pettävät, vaikka puolisossa ei mitään erityisempää vikaa olisikaan. Ihan seikkailunhalusta ja jännityksestä. Harva sitä myöntää, mutta niin se vain on. Turha sitten jälkeenpäin itkeä anteeksiantoa, kun on jo paskat housussa. Kuten kävi sinun vaimollesi. Hän leikki tulella ja joutui maksamaan siitä. Turhaan ne ihmiset sinua syyllistivät, koska vaimosi teki valintansa.

    Äänestä

  • kun sain tietää, en miettinyt sekuntiakaan erottaisiinko vai ei, mietin ainoastaan sitä, millä tavalla ilmoittelen ettei kotiin ole enää tulemista.

    " vaikka hän vannoi katumusta, itki ja lopuksi uhkaili hoitavansa asiat niin etten saisi olla lasten kanssa tekemisissä."

    Minulle ei paranisi mennä tuollaista sanomaan, tulisi nimittäin samantien turpaan ja pahasti. Jos vaimo joskus noin tekisi, ottaisin kurkusta kiinni ja kertoisin hyvin yksityiskohtaisesti, mitä hänelle tapahtuisi, jos edes yrittäisi.

    (ottakaa huomioon että Suoemssa hulttiovanhemmillakin on oikeus lapsiin, joten mitään pelkoa tuollaisesta tempauksesta ei tulisi)

    Äänestä

  • wanhanaikainen kirjoitti:

    kun sain tietää, en miettinyt sekuntiakaan erottaisiinko vai ei, mietin ainoastaan sitä, millä tavalla ilmoittelen ettei kotiin ole enää tulemista.

    " vaikka hän vannoi katumusta, itki ja lopuksi uhkaili hoitavansa asiat niin etten saisi olla lasten kanssa tekemisissä."

    Minulle ei paranisi mennä tuollaista sanomaan, tulisi nimittäin samantien turpaan ja pahasti. Jos vaimo joskus noin tekisi, ottaisin kurkusta kiinni ja kertoisin hyvin yksityiskohtaisesti, mitä hänelle tapahtuisi, jos edes yrittäisi.

    (ottakaa huomioon että Suoemssa hulttiovanhemmillakin on oikeus lapsiin, joten mitään pelkoa tuollaisesta tempauksesta ei tulisi)

    Minunkin mieheni kakkonen oli sitä mieltä että yritän tulla heidän väliin kun mies ei voi lähteä eroon.
    Miehelleni lapset ovat ykkös asia ja kakkonen kuvitteli omassa päässään että minä se olen joka vaadin.
    Olin paska akka ja vaikka mitä muuta luuskan väliltä.
    Loppujen lopuksi mies kyllästyi kakkosen vaatimuksiin ja määräilyyn ja hankki kolmosen jolloin kakkonen otti ja sekosi... me olimme jo eronneet ennen sitä vaikka samassa talossa vielä asuimme.

    Äänestä

  • miakumauku kirjoitti:

    Minunkin mieheni kakkonen oli sitä mieltä että yritän tulla heidän väliin kun mies ei voi lähteä eroon.
    Miehelleni lapset ovat ykkös asia ja kakkonen kuvitteli omassa päässään että minä se olen joka vaadin.
    Olin paska akka ja vaikka mitä muuta luuskan väliltä.
    Loppujen lopuksi mies kyllästyi kakkosen vaatimuksiin ja määräilyyn ja hankki kolmosen jolloin kakkonen otti ja sekosi... me olimme jo eronneet ennen sitä vaikka samassa talossa vielä asuimme.

    Kerrankin sanotaan niin kuin asia useinmiten on.

    Äänestä

  • Tosi on!! kirjoitti:

    Kerrankin sanotaan niin kuin asia useinmiten on.

    Tai niin kuin sinä toivoisit sen asian olevan.

    :D

    Äänestä

Kyllä yhdyb edellisiin meillä oli suunnilleen samoin, vaikka koville se otti kannatti. Olenkin ystävälleni sanonut joka elää samanlaisessa tilanteessa, muttei halua miehen lähtevän ettei kannata jatkaa, muttei hän uskominua vielä ehkä sekin päivä vielä tulee.On varmasti ihmisiä jotka haluavat erota heti vaikkei pettäjä halua ja taas sitten vaikka pettäjä haluaisi erota petetty ei. ainut mikä on varmasti kaikille yhteistä älkää koskaan uskoko pettäjän kertromuksia mistään asiasta varsinkaan erosta.

Äänestä

Näin ne kakkoset kuvittelevat.Meillä mies kärysi 4 vuotta sitten,minä olin tavarani pakannut ja sanonut miehelleni että saa mun puolesta mmennä sen toisen luo.Mutta sitäpä mieheni ei halunnut eikä myöskään eroa .Mietin pitkään mitä teen rakastin mistäni ja lopulta sitten päätimme jatkaa enkä ole katunut.Olemme olleet yhdessä 16 vuotta ja tämä on ainut kerta jonka tiedän mieheni pettäneen.Meillä ei yhteisiä lapsia eikä velkaa ole joten sen takia ei olisi tarvinnut jatkaa,meillä ei lapsia asu enää kotona.Tämä ei olisi varmasti onnistunut jos mieheni ei olisi tehnyt totaalista elämänmuutosta.Toistaiseksi kaikki hyvin,en kyttää hänen puhelimiaan enkä menojaan jos se käry kävi kerran se käy myös toisen kerran jos hän sellaista tekee,mutta en elä elämääni peläten sitä.Kerran voi anteeksi antaa ei toista.Kakkonen ei tykännyt mieheni valinnasta ja sen seurauksena hän rupesi häiriköimään minua puhelimella soitoin ja viestein.Ei ollut muuta mahdollisuutta kun vaihtaa salanumerot molemmille että saimme olla rauhassa ja korjata mitä korjattavissa oli.Tavaroiden pakkaaminen ei vaadi mitään mutta se uudelleen yrittäminen vaatii,mutta olen sitä mieltä että aina kannattaa yrittää,eikä tehdä pikaisia päätöksiä.

Äänestä

Toinen kerta tulee pian, ja annat senkin ukkokullalle anteeksi, tuo anteeksiantaminen(pääsee kuin koira veräjästä) juuri ruokkii uudelleen pettämään. Mies pyyhkäisi hien otsaltaan, huh, ja voihan olla jo että nytkin naida naksuttaa toista. Et huomaa mitään.
Kerran tehty ja anteeksi saatu---toistuu.

Äänestä

No onpa teillä kuvitelmat. Jos miehellä on noin häiriintynyt kakkonen ei voi kuin ihmetellä miehen omaa tasoa. Onko nämä tässä ketjussa mainitut kakkoset kertoneet käsityksensä miehen suunnitelmista itse? Tuskin mieskään kehtaisi myöntää ykköselle että on suoltanut moista soopaa kakkoselle, sellainenhan paljastaisi ykkösellekin heti millainen selkärangaton limanuljaska mies on. Tuskin kukaan järjissään oleva nainen haluaa sellaisen miehen pitää. Uskon että heikolla itsetunnolla varustettuja kakkosiakin on jotka käsittävät jokaisen kehun lupauksena avioliitosta ja samoin on myös ykkösiä. Mutta toivon todella että useimmat naiset, ykköset, kakkoset ja viitoset pyyhkivät pölyt silmistään ja katsovat tarkemmin millaiseen aasiin ovat suhteessa, ja huomattuaan tämän lähtisivät etsimään laadukkaampaa tapausta.

Sitten vielä fakta siitä miksi mies pettää, hän HALUAA olla kahden naisen kanssa, hän ei halua valita, eikä luopua kummastakaan. Siksi hän ei eroa, eikä myöskään lopeta salasuhdetta. Selittelee molemmille naisilleen asiat parhain päin, ettei naiset vaan tajua mistä todella on kyse. Turha siis haukkua täällä toisia arvon numeronaiset, mies pitää silti molemmat teistä.

Teillä on kolme vaihtoehtoa, uskoa miehen valheet, hyväksyä toinenkin nainen tai lähteä äkkiä pois.

Äänestä
  • Olipa yksinkertaistettu malli. Elämä ja ihmiset kun eivät sitä ole. Ei vaimon, miehen tai kakkosen tarvitse olla mitenkään poikkeavia tai huonoja, jos näitä kuvioita tapahtuu. Pettävän miehen vaimo on useimmiten aivan tavallinen fiksu vaimo ja sitä on kakkonenkin. Tai pettävän naisen mies ja se kakkosmies ovat OK. Tilanne tekee sodan. Jos pettjä ei halua erota puolisostaan tai petetty ei aja häntä ulos, se ei ole merkki kenenkään huonosta itsetunnosta. Ongelman voi ratkaista niin monella tavoin.
    Se että kakkonen soittelee ja viestittelee vaimolle, ei ole mikään osoitus hänen tasostaan. Rakastunut ihminen epätoivossa toimii noin. Onko kiellettyä tuntea tunteita? Olisiko ylevämpää kulkea nokka pystyssä, kun sydän märkii.
    On viisasta tehdä työtä tilanteen kanssa, Olkoon ratkaisu mikä tahansa. Ihmisiä tässä ollaan suuressa puutarhassa. Lapset tekevät olemassa olollaan asiat mutkaisemmiksi. Heille tulisi taata turvallinen lapsuus ja hyvät eväät elämälle. Me aikuiset aina pärjätään.

    Äänestä

Näin on,mutta en usko mieheni tehneen muuttumistyötä 4 vuotta sen takia että taas pettäisi,minulla on siihen asiaan vahva usko.Mieheni on akateemisesti koulutettu erittäin komea,jos hän muuta haluaisi hän olisi lähtenyt se on varma miksi hän minussa roikkuisi kun siihen ei ole mitään tarvetta.Mieheni muutti myös työnsä joten jos homoksi on ruvennut ja siellä töissään pelehtii miesten kanssa niin sille en voi mitään.Mutta sen tiedän että hän ei minua enää petä.En usko että hän toista kertaa haluaisi sen tilanteen joka täällä kotona oli,sellaista haluaa vaan tosi empatia kyvytön ihminen.Minä uskon ja luotan yhteiseen elämäämme,jos muut eivät sitä ymmärrä ei voi mitään.Virheistään voi myös oppia ja uskon että mieheni oppi sen kovemman kautta.

Äänestä
  • Kyllä meitä on muitakin, jotka ovat tehneet saman valinnan kuin sinä. Varmasti olennaisinta on juuri asian käyminen läpi ja muutosten tekeminen. Jos tapahtunut vain lakastaisiin maton alle, niin varmasti sama meno jatkuisi taas.

    Minäkään en usko, että mieheni haluaa enää ikinä sitä helvettiä mikä puhkesi kun käry kävi. Ei hän ollut osannut kuvitellakaan miten pitkäaikaiset seuraukset tapahtuneella on. Myös meillä kävi niin, että kakkonen alkoi viesteilemään ikävään sävyyn minulle. Sekin todisti miehelleni, että miten pahan virheen oli mennyt tekemään. Jos tämän kaiken jälkeen vielä sattuisi pettämään, niin hänkin olisi nimenomaa empatiakyvytön tyyppi, joka joutaisikin pois elämästäni.

    Äänestä

  • Mitä nämä miehienne tekemät "muutostyöt" ovat? Meillä ne olivat pitkät keskustelut, mies kuunteli kiltisti minun itkut ja huudot, kertoi kaiken salasuhteesta mitä halusin tietää, vietti laatuaikaa kanssani, ei käynyt yksin juuri missään, vei ravintoloihin ja konsertteihin, antoi minun lukea tekstiviestit ja sähköpostit, teimme suuria uusia hankintoja, hän ehdotti kihlaustakin ja söi masennuslääkkeitä ja kävi terapiassa. Tämä "suhteeseemme panostaminen" vei kolme vuotta.
    Mutta kolmen vuoden jälkeen minulle selvisi että mies ei ollut missään vaiheessa lopettanut salasuhdetta. Oli vain alkanut tarkemmaksi salailuissaan ja valehteli entistä härskimmin. Siinä meni luottamukselta täysin pohja ja sai mennä mieskin. Yritti vielä viimeiseen asti kieltää. Uskomatonta kuinka kylmästi hän pystyi minua vedättämään. Hän joka vannoin että ei enää ikinä tahtoisi satuttaa minua ja että kun hän näki kärsimykseni, hän ymmärsi mitä on tehnyt ja ei halua menettää minua eikä tekisi enää ikinä mitään riskeeratakseen suhdettamme ja plaa plaa plaa. Pelkkää paskapuhetta. Jokin vaisto sisälläni oli koko ajan sanonut että älä luota, mutta vaiensin sen ja halusin uskoa että pettäjä voisi muuttua.

    Äänestä

  • varoituksen sana kirjoitti:

    Mitä nämä miehienne tekemät "muutostyöt" ovat? Meillä ne olivat pitkät keskustelut, mies kuunteli kiltisti minun itkut ja huudot, kertoi kaiken salasuhteesta mitä halusin tietää, vietti laatuaikaa kanssani, ei käynyt yksin juuri missään, vei ravintoloihin ja konsertteihin, antoi minun lukea tekstiviestit ja sähköpostit, teimme suuria uusia hankintoja, hän ehdotti kihlaustakin ja söi masennuslääkkeitä ja kävi terapiassa. Tämä "suhteeseemme panostaminen" vei kolme vuotta.
    Mutta kolmen vuoden jälkeen minulle selvisi että mies ei ollut missään vaiheessa lopettanut salasuhdetta. Oli vain alkanut tarkemmaksi salailuissaan ja valehteli entistä härskimmin. Siinä meni luottamukselta täysin pohja ja sai mennä mieskin. Yritti vielä viimeiseen asti kieltää. Uskomatonta kuinka kylmästi hän pystyi minua vedättämään. Hän joka vannoin että ei enää ikinä tahtoisi satuttaa minua ja että kun hän näki kärsimykseni, hän ymmärsi mitä on tehnyt ja ei halua menettää minua eikä tekisi enää ikinä mitään riskeeratakseen suhdettamme ja plaa plaa plaa. Pelkkää paskapuhetta. Jokin vaisto sisälläni oli koko ajan sanonut että älä luota, mutta vaiensin sen ja halusin uskoa että pettäjä voisi muuttua.

    No hienoa kun kirjoitit, koska noihan se JUURI MENEE. Näin oli käynyy minunkin ukkomies rakkaalleni, vaimo kun sai luottamuuksen takaisin ja tuli jop raskaaksi, niin mies aloitti kanssani ensin sekstailuppohjalta ja sitten rakastui kuin teinipoika minuun. Kertoi juuri tuollaisen tarinan kuin sinä. Eli vaimo kun saatiin rauhoittettua ja hieman taas luottamusta aloitti naisjutut uudelleen. Erittäin ilkeetä tietenkin vaimoa kohtaan. MUTTA KUN MINÄ OLEN YRITTÄNYT TÄÄLLÄ PALSTALLA TOITOTTAA RAKKAAT PUOLISOT, ETTÄ KUN MIEHELLE ANNATTE ENSIMMÄISEN SIVUSUHTEEN ANTEEKSI, NIIN AVIOLIIITTO JA RAKKAUS JA LUOTTAMUS ON MENNYTTÄ. KUN TEKEE ALUSSA JO SELVÄKSI, ETTÄ KERTASUHDE AVIOLIITOSSA TOISEEN NAISEEN, NIIN SE ON SIITÄ POIKKI, NIIN JOS MIES SINUA RAKASTAA MYÖS PYSYY PÄÄTÖKSESSÄÄN. RAKKAUDEN VÄLIIN, MIEHEN JA NAISEN, EI VUOSIENKAAN SUHTEESSA PÄÄSE TOINEN RAKKAUS JOS OIKEESTI KUNNIOITTAA PUOLISOA, HUMALALAPANOLIPSAHDUS -YKSI- VOI OLLA EHKEN ANTEEKSIANNETTAVISSA, MUTTA RAKASTUMINEN TOISEEN-----LIITTO ON TUHOON TUOMITTU.

    Äänestä

  • JUURINOIN kirjoitti:

    No hienoa kun kirjoitit, koska noihan se JUURI MENEE. Näin oli käynyy minunkin ukkomies rakkaalleni, vaimo kun sai luottamuuksen takaisin ja tuli jop raskaaksi, niin mies aloitti kanssani ensin sekstailuppohjalta ja sitten rakastui kuin teinipoika minuun. Kertoi juuri tuollaisen tarinan kuin sinä. Eli vaimo kun saatiin rauhoittettua ja hieman taas luottamusta aloitti naisjutut uudelleen. Erittäin ilkeetä tietenkin vaimoa kohtaan. MUTTA KUN MINÄ OLEN YRITTÄNYT TÄÄLLÄ PALSTALLA TOITOTTAA RAKKAAT PUOLISOT, ETTÄ KUN MIEHELLE ANNATTE ENSIMMÄISEN SIVUSUHTEEN ANTEEKSI, NIIN AVIOLIIITTO JA RAKKAUS JA LUOTTAMUS ON MENNYTTÄ. KUN TEKEE ALUSSA JO SELVÄKSI, ETTÄ KERTASUHDE AVIOLIITOSSA TOISEEN NAISEEN, NIIN SE ON SIITÄ POIKKI, NIIN JOS MIES SINUA RAKASTAA MYÖS PYSYY PÄÄTÖKSESSÄÄN. RAKKAUDEN VÄLIIN, MIEHEN JA NAISEN, EI VUOSIENKAAN SUHTEESSA PÄÄSE TOINEN RAKKAUS JOS OIKEESTI KUNNIOITTAA PUOLISOA, HUMALALAPANOLIPSAHDUS -YKSI- VOI OLLA EHKEN ANTEEKSIANNETTAVISSA, MUTTA RAKASTUMINEN TOISEEN-----LIITTO ON TUHOON TUOMITTU.

    Boooooooooooooriiinnnnnnng

    Äänestä

  • JUURINOIN kirjoitti:

    No hienoa kun kirjoitit, koska noihan se JUURI MENEE. Näin oli käynyy minunkin ukkomies rakkaalleni, vaimo kun sai luottamuuksen takaisin ja tuli jop raskaaksi, niin mies aloitti kanssani ensin sekstailuppohjalta ja sitten rakastui kuin teinipoika minuun. Kertoi juuri tuollaisen tarinan kuin sinä. Eli vaimo kun saatiin rauhoittettua ja hieman taas luottamusta aloitti naisjutut uudelleen. Erittäin ilkeetä tietenkin vaimoa kohtaan. MUTTA KUN MINÄ OLEN YRITTÄNYT TÄÄLLÄ PALSTALLA TOITOTTAA RAKKAAT PUOLISOT, ETTÄ KUN MIEHELLE ANNATTE ENSIMMÄISEN SIVUSUHTEEN ANTEEKSI, NIIN AVIOLIIITTO JA RAKKAUS JA LUOTTAMUS ON MENNYTTÄ. KUN TEKEE ALUSSA JO SELVÄKSI, ETTÄ KERTASUHDE AVIOLIITOSSA TOISEEN NAISEEN, NIIN SE ON SIITÄ POIKKI, NIIN JOS MIES SINUA RAKASTAA MYÖS PYSYY PÄÄTÖKSESSÄÄN. RAKKAUDEN VÄLIIN, MIEHEN JA NAISEN, EI VUOSIENKAAN SUHTEESSA PÄÄSE TOINEN RAKKAUS JOS OIKEESTI KUNNIOITTAA PUOLISOA, HUMALALAPANOLIPSAHDUS -YKSI- VOI OLLA EHKEN ANTEEKSIANNETTAVISSA, MUTTA RAKASTUMINEN TOISEEN-----LIITTO ON TUHOON TUOMITTU.

    Etkö vieläkään ole hoitoon hakeutunut?! Kumma juttu, että "sinun ukkomies rakkaasi" (hah! ) jatkaa yhä avioliittoaan oman rakkaan vaimonsa kanssa. Vouhkaamisestasi huolimatta liitto jatkuu... Lopeta jo! Alat todella kyllästyttää....Panosuhteessa vain ukko sinuun oli...tyhmä

    Äänestä

  • Blaah ja blaah kirjoitti:

    Boooooooooooooriiinnnnnnng

    Mitähän tämä täällä aina noita booriing huomautuksiaan kirjoittaa? Outo kommentoija.

    Äänestä

  • mikä idiootti olet kirjoitti:

    Etkö vieläkään ole hoitoon hakeutunut?! Kumma juttu, että "sinun ukkomies rakkaasi" (hah! ) jatkaa yhä avioliittoaan oman rakkaan vaimonsa kanssa. Vouhkaamisestasi huolimatta liitto jatkuu... Lopeta jo! Alat todella kyllästyttää....Panosuhteessa vain ukko sinuun oli...tyhmä

    Ei ollut, toisin todistettu, mies kyllä myös myönsi vaimolleen.Valitettavasti näinkin voi käydä, että et vaimona olekkaan ykkönen!!!!!! Miksi sitten ihmisiä niin paljon eroaa kakkosten vuoksi, hölmöt!

    Äänestä

  • mikä idiootti olet kirjoitti:

    Etkö vieläkään ole hoitoon hakeutunut?! Kumma juttu, että "sinun ukkomies rakkaasi" (hah! ) jatkaa yhä avioliittoaan oman rakkaan vaimonsa kanssa. Vouhkaamisestasi huolimatta liitto jatkuu... Lopeta jo! Alat todella kyllästyttää....Panosuhteessa vain ukko sinuun oli...tyhmä

    Etkö usko että mies valehtelee, tuhat kertaa olet kuullut ja lukenut että mies ei sinua rakasta niinkuin pitäisi? JOS MIES RAKASTUU TOISEEN NAISEEN TAI PANEE MUITA, EI HÄN HERRANJESTAS SINUA RAKASTA EIKÄ SE ASIA MUUTU, KOETA YMMÄRTÄÄ.
    Miksiköhän jotkut uskottelee itselleen vaikka kuulevat suoraan sanottuna ja näkevät kirjoitettuna!
    Usko jo, vaikka en tiedäkkään siun tarinaasi. Oman ukkomiesrakkaani tarinan kyllä. Motiivit ovat aivan muut olla liitossa edelleen, mutta se on hänen elämänsä, ei minun.

    Äänestä

  • Blaah ja blaah kirjoitti:

    Boooooooooooooriiinnnnnnng

    Ehkä tylsää, mutta totta. Ei rakastunut ihminen petä. Rakastava välittää.

    Äänestä

  • ???????? kirjoitti:

    Mitähän tämä täällä aina noita booriing huomautuksiaan kirjoittaa? Outo kommentoija.

    Pettävä ukkomies niitä kirjoittaa.

    Äänestä

  • Tuttu tapaus kirjoitti:

    Pettävä ukkomies niitä kirjoittaa.

    Niin voi olla, tai sitten hullun lailla ukostaan kiinni pitävä (joistakin kumman syistä) hirveän pettynyt aviovaimo joka epätoivoinen, eikä suotta.

    Äänestä

  • haukotuttaa jo kirjoitti:

    Etkö usko että mies valehtelee, tuhat kertaa olet kuullut ja lukenut että mies ei sinua rakasta niinkuin pitäisi? JOS MIES RAKASTUU TOISEEN NAISEEN TAI PANEE MUITA, EI HÄN HERRANJESTAS SINUA RAKASTA EIKÄ SE ASIA MUUTU, KOETA YMMÄRTÄÄ.
    Miksiköhän jotkut uskottelee itselleen vaikka kuulevat suoraan sanottuna ja näkevät kirjoitettuna!
    Usko jo, vaikka en tiedäkkään siun tarinaasi. Oman ukkomiesrakkaani tarinan kyllä. Motiivit ovat aivan muut olla liitossa edelleen, mutta se on hänen elämänsä, ei minun.

    Kyllä sulla on todella ongelmana tuo "oma ukkomiesrakkaani".
    Hellitä jo nuo huutosi, meitä on moneen junaan.
    Mitä siihen sinun jatkuva kirjoittelu miehen rakastumisesta ja panemisesta vaikuttaa, mieshän voi rakastaa vaikka autoaan eikä se vaimoaan sen takia jätä, saatikka sinun takiasi.

    Äänestä

  • tylsä totuus kirjoitti:

    Ehkä tylsää, mutta totta. Ei rakastunut ihminen petä. Rakastava välittää.

    Miksiköhän jotkut peukuttaa miinusta tälle kommentille että rakastava ei petä, koska se on totta kuin vesi! Ei ainakaan anna itsensä lähteä suhteeseen avioliitossa...tai anna itsensä rakastua toiseen. Aivan outoa.

    Äänestä

  • Blaah ja blaah kirjoitti:

    Boooooooooooooriiinnnnnnng

    Sellainen, joka ei edes jaksa lukea tollasta yhteen puhkeen huudettua vuodatusta. Pitäisi varmaan opetella kirjoittamaan?

    Äänestä

Tällä palstalla ei uskota selviytymistarinoihin tai ihmisen käytöksen muuttumiseen. Kaikkein pahinta on, jos joku pariskunta löytää toisensa uudelleen. Ja se on paha, jos on hyvin koulutettuja ihmisiä, jotka pärjäävät hyvin, nauttivat varallisuudesta. Se on kulissi, joka ei tuo ehdottomasti mitään hyvää, saatika onnea. Täällä mellastavat kakkosnaiset ja ne vaimot, jotka ovat eronneet, eivätkä ole siitä ylipäässeet. Haikailevat mennyttä, ovat kateellisia menestyjille, hyvän toimeentulon omaaville ja huutelevat kulisseista, jotka he jättivät. Totuus kuitenkin elämässä on toista. Tietty taso elämässä tuo sitä onnea. En näe mitään ihailtavaa rahapulassa, kaupungin vuokra-asunnossa asumisessa, ammattikoululaislapsissa, jotka oireilevat. Tietyt puitteet luovat elämänlaatua. Matkustaminen, hyvä asuminen, vapaa-ajan vietto ym. Ihmissuhteitakin voidaan hoitaa sivistyneesti.

Äänestä
  • Kyllä selvitystarinoihin uskotaan jos jöö "kerrasta" kiinni, mutta ei silloin jos kiinnijäämisen jälkeen miehen meno jatkuu....

    Äänestä

Niin oli minunkin ukkomies kuin ylhäällä kuvailet, ei halunnut enää samanlaista tilannetta kuin ekan kiinnijäämisen jälkeen. Miten kävi, hänpä rakastuikin minuun niin pahasti että alkoi suunnitella eroa ihan tosissaan. Ja sanoinkin sen vaimolle. Eli otti taas riskin, tietäen että jos käry käy tulee tiukat paikat. Tämä tietoisuus vaivasi ukkomieskultaani kovasti. Lopulta käry kävi, ja vaimo se taas vaan jaksaa eteenpäin,,,eli pian jatkuu meno miehellä, kun tietää että on vaimolle ilmeisesti korvaamaton. Hyvä esimerkki miten helpolla mies voi päästä loppujen lopuksi. Ei varmasti ole mukava tunnelma kotona, mutta katto pään päällä, lämmin ruoka odottaa ja naisella takana paljon rahaa....siitä mies kertoi, ja kukapa rahapajasta haluaa luopua kun antaa käydä vieraissakin ja antaa aina anteeksi. Mies on tehnyt hyvän vaimovalinnan, on aivan oikeessa paikassa.
Kuinkahan monta "paljastumista" vielä kestää? Nyt mies kertoi että ottaa opikseen ja ei anna jäädä itseään kiinni, aika rontti. Minä huomasin mitä miehiään ja kyräytinkin ukon. Ja tein niin oikein.
Mutta meitä on monenlaisia, toisille kelpaa Second Hand-laatu vaikka olisi varaa parempaankin, jokainen tietää mikä itselleen eduksi ja hyväksi, ei paljastukset tuollaisia vaimoja hetkauta kuin vähän aikaa.

Äänestä
  • Ja mitä laatua sinulla on? Sinä jatkat "ukkomieskultasi" kanssa. Vaimon vika kaikki. Ei aja ukkoaan pois kotoa. Sinä sivullisena et todellakaan voi tietää perheen tilannetta. Luultavasti vaimo on miehelle tärkeä muutenkin kuin omaisuuden omistajana. Vahvoja naisia on, sinä et ole niitä.

    Äänestä

  • todistelua taas kirjoitti:

    Ja mitä laatua sinulla on? Sinä jatkat "ukkomieskultasi" kanssa. Vaimon vika kaikki. Ei aja ukkoaan pois kotoa. Sinä sivullisena et todellakaan voi tietää perheen tilannetta. Luultavasti vaimo on miehelle tärkeä muutenkin kuin omaisuuden omistajana. Vahvoja naisia on, sinä et ole niitä.

    ei ole vaimon vika usko jo, mies syy, mutta vaimo on vaan jollakin tavalla outo kun suo moiset! Eikö sinulla todella nyt päässä välähdä koko asia? Miehellä hyvät oltavat kun moiset suodaan.
    Varmasti vaimo on tärkeä, koska eihän tuollainen miesraukka selviäis ilman vaimoa elämästä, selkärangaton panopuu. Tämä kakkonen otti ja lopetti kun huomasi miehen pippelittömyyden.
    Moista en tarvitse.

    Äänestä

Näyttää olevan niin, että kun petetty on pistämässä välit poikki, niin silloin pettäjä ei enää selittelekään toimiaan suhteen ongelmilla. Silloin vain itkeskellään sääliä kerjäten. Monestikohan tällaisen jälkeen jatkettaessa syntyy stressaava viha-rakkaussuhde? Nostan toki hattua niille, joilla pettäminen jää yhteen kertaan aiheuttaen syvän katumuksen.

Äänestä

tietenkään mies ei halua erota, ei minunkaan lasteni isä halunnut. Erosin kuitenkin koska ei hän olisi jäänyt rakkaudesta minua kohtaan itseään ei kannata huijata. Tuollainen mies pelkää statuksen ja turvallisuuden menetystä yksin jäämistä aivan liikaa eihän hän muuten siihen kahta tai useampaa naista edes tarvitsisi.

Äänestä

Jaahas. Siinähän on vaimo ja mies toisensa valinnut. Vaimoa täällä syytellään vaimon tittelin menettämisen pelosta ja kulissien ylläpitämisestä. Turvallisuuden haku onkin molemmin puolista. silloinhan kaikki on Ok ja lapsetkin saavat elää normaalissa perheessä. Nythän on paljon kirjoiteltu näistä uusperheiden hylkäämistä lapsista, joita oikein tarjotaan huostaan oman vanhemman taholta, koska uusi rakkaus on tärkeä.

Äänestä

Niin monen moista meitä on, itse petettynä sorruin soittelemaan miehelle kymmeniä puheluja illassa kun tiesin häne olevan toisen luona, huusin ja raivosin, revin hikusia päästäni....Mieshän menee jos on mennäkseen. Ihan sama mitä hänen naisensa minusta ajatteli,mutta loppujen lopuksi suhde loppui ja kakkonen oli katkera, ettei hän kuulema olisi edes halunnut alkaa äitipuoleksi lapsillemme. Lopulta jätin mieheni, koska aina tuli uusia ja uusia. Ero ku oli jo vireillä oli aivan yks lysti missä mies meni tai kenen kanssa, kunhan pysyi poissa vielä yhteisestä kodista, joka oli myytävänä.
Mies itki ja rukoili, rakasti vain minua. Joopa joo...nää jutut jo tiedetään...

Olen törmännyt nähin tarinoihin, tosi elämässä missä vaimo uhkaa tappaa lapset ja itsensä, myöskin miehen uuden kumppanin lapset ja heidän yhteiset lapset, mies itse sanoi, että vaikka oli jo uusi kumppani ei uskaltanu ottaa lopullista avioeroa juurikin tämän takia, lopulta otti. Vaimo laittoi ukaasin ennen miehen pois muuttoa yhteisestä kodista, että niin kauan kuin on yheinen koti mies ei saa tavat uutta naista.
Mies otti siis eron ja vielä 4-5 vuotta erosta tappelee oikeudessa lasten tapaamisoikeudesta ym. Kun ex ei halua että mies tapaa lapsia, ettei lapset tarvitse isäänsä ollenkaan.


Että voin sanoa, että näitä tappolla uhkaajia muita sekopäitä kyllä mahtuu tähän maahan.

Äänestä
  • Noin se juuri jatkuu monella petturilla elämä käryn jälkeen ykkösen kanssa kuten entinen rouva kirjoittaa. Ykkönen kiristää ja uhkailee kaikella mitä vain suinkin keksii ja sanoo, että mies voi lähteä milloin vain kunhan muistaa mitä sitten tapahtuu.... jne.

    Äänestä

Mahtuu tähän maahan aivan mitä tahansa. Minäkin pahimmassa vaiheesa sanoin miehelleni, että kun nukahdat minä isken puukon rinnuksiisi..... Mies meni kuitenkin rauhallisin mielin nukkumaan ja heräsi virkeänä ;) Mutta totta kai kaikenlaisia ihmisiä on niin petetyissä, pettäjissä kuin kakkosissa. Kaikki me olemme jonkun poikia ja tyttäriä. Joskus sanotaan jotain pikaistuksissa ja tarkoittamatta, kun taas joku aika sitten taas oli lehdessä, että mies oli tappanut ensin vaimonsa, poikansa ja lopuksi itsensä. Eli kyllä. Kauhujuttuja riittää romaanisarjaksi asti.

Suurin osa on kuitenkin ihan täyspäisiä ihmisiä. Vihastuksissaan joku kuppi voi singahtaa seinään, mutta kyllä se tolkun hiven siellä takana on. Suurimmalla osalla. Näin uskon. Kauhutarinoista huolimatta.

Mutta mieheni kertoi (vasta kun aikaa oli kulunut niin, että asioista voitiin puhua ilman tappelua) että hän oli suhteelleen antanut ymmärtää, että voisi jättää minut jos minä vain selviäisin siitä. Että minä selviäisin? Suhteemme vahvempi ja varakkaampi osapuoli? Heh!

Silti tämä kakkonen jäi siihen ajatukseen, että minä jäin roikkumaan, pidin kiinni kynsin ja hampain. En kuitenkaan nähnyt mitään järkeä kertomisessa tai asian oikaisemisessa. Puhelimessakin sanoin, että minun motiivini ja tekoni eivät kuulu hänelle millään tavalla. Hän kun yritti saada minut jättämään mieheni. Mieheni ei tahtonut lähteä, minä haluasin katsoa miten sotkusta saisi toimivan suhteen. Se oli rakkauden lisäksi ainoa syy jäädä. Uskoo kuka mitä haluaa. Ei se minua kaada vaikka joku luulisi mitä ikinä tahansa.

Äänestä
  • Fiksua tekstiä! Sopii ihan opiksi muille:)

    Äänestä

  • ihytby kirjoitti:

    Fiksua tekstiä! Sopii ihan opiksi muille:)

    Kuin myös sanon fiksua tekstiä.
    Kun kakkonen sanoi minun pitävän miehestä kiinni kynsin hampain kerroin että kynnet lohkeilee jatkuvasti ja hampaatkin mätänee suuhun...
    Ei siinä tarvinnut miestä pidellä, sanoin puhelimessa kun soitti (mies) minulle kakkosen luota että jää vaan sinne, ei kelvannut, kun oikein pisti kakkosen kuskaamaan itsensä sieltä kotio.
    Eikä millään suostunut luovuttamaan kun mies lopun teki, nyrkkiä pui ja uhkasi pilata elämämme jatkossa.
    Yrittänyttä ei laiteta ja kolme vuotta on mennyt ja joka kuukausi jotain viestittelee mulle.

    Äänestä

  • Et sinä varmasti jäänyt roikkumaan, vaan tuo petollinen puolisosis, hänellä ei ole munaa muutakuin käydä vieraissa. Ja jos olet kerran varakkaampi, niin asiahan on selvä:mies haluaa osingoille kun aika tulee, eihän hän sentään tyhmä ole.
    Näin kävi minunkin ukkomiesrakkaalleni, aina muisti sillon tällöin kertoa vaimon ja perheen yrityksestä, ja varakkuudesta. Ja että ei muka tärkeää hänelle, mutta kyllä paistoi niin selvästi ulos tuo raha. Mies oli käyttänyt omat säästöt loppuun, ja palkka ei niin hyvä kuin vaimolla. Ynnäili yhteen kolmen lapsen elatusmaksuaj, oli saada shokin kun kerroin kuinka paljon joutuu ehkä maksamaan. /Mies ja vaimo tekivät tässä vaiheessä eroa joka ei lopulta tullut yllä mainituista syistä, vaimo suo miehelle salasuhteet ja ei halua erota egonsa vuoksi vaikka tietää että mies ei oikeasti rakasta häntä).
    Lopulta mies tajusi kuinka huonosti hänellä menisi kun kaikki joudutaan jakamaan, ei enää ajelisi hiemolla bemarillaan, ja asuisi omakotitalossa, ostelisi merkkivaatteita niin paljon...
    Eli ei tarvitse vaimon pitää kiinni, mies kyllä kun tajuaa mihin ajautuisi, ja vaimo ei halua erota vaikka seksiä muiden kanssa harrastaakkin.
    Voi lyyli sentään mikä vaimo!

    Äänestä

  • money talks!!! kirjoitti:

    Et sinä varmasti jäänyt roikkumaan, vaan tuo petollinen puolisosis, hänellä ei ole munaa muutakuin käydä vieraissa. Ja jos olet kerran varakkaampi, niin asiahan on selvä:mies haluaa osingoille kun aika tulee, eihän hän sentään tyhmä ole.
    Näin kävi minunkin ukkomiesrakkaalleni, aina muisti sillon tällöin kertoa vaimon ja perheen yrityksestä, ja varakkuudesta. Ja että ei muka tärkeää hänelle, mutta kyllä paistoi niin selvästi ulos tuo raha. Mies oli käyttänyt omat säästöt loppuun, ja palkka ei niin hyvä kuin vaimolla. Ynnäili yhteen kolmen lapsen elatusmaksuaj, oli saada shokin kun kerroin kuinka paljon joutuu ehkä maksamaan. /Mies ja vaimo tekivät tässä vaiheessä eroa joka ei lopulta tullut yllä mainituista syistä, vaimo suo miehelle salasuhteet ja ei halua erota egonsa vuoksi vaikka tietää että mies ei oikeasti rakasta häntä).
    Lopulta mies tajusi kuinka huonosti hänellä menisi kun kaikki joudutaan jakamaan, ei enää ajelisi hiemolla bemarillaan, ja asuisi omakotitalossa, ostelisi merkkivaatteita niin paljon...
    Eli ei tarvitse vaimon pitää kiinni, mies kyllä kun tajuaa mihin ajautuisi, ja vaimo ei halua erota vaikka seksiä muiden kanssa harrastaakkin.
    Voi lyyli sentään mikä vaimo!

    No, mies rakastaa rahaa enemmän kuin mitään muuta ja vaimolla on sitten joku muu syy. Mitäs siinä ihmettelet, tuon pariskunnan asiat ei kuulu sinulle pätkääkään. Jäit sitten kakkoseksi rahalle eikä vaimolle, onko se sitten parempi niin. Kakkoseksi jäit joka tapauksessa. Jos mies olisi oikeasti sinua rakastanut, niin ei mikään raha tai omaisuus tai vaimokaan olisi häntä estänyt eroamasta.

    Äänestä

  • better than honey kirjoitti:

    No, mies rakastaa rahaa enemmän kuin mitään muuta ja vaimolla on sitten joku muu syy. Mitäs siinä ihmettelet, tuon pariskunnan asiat ei kuulu sinulle pätkääkään. Jäit sitten kakkoseksi rahalle eikä vaimolle, onko se sitten parempi niin. Kakkoseksi jäit joka tapauksessa. Jos mies olisi oikeasti sinua rakastanut, niin ei mikään raha tai omaisuus tai vaimokaan olisi häntä estänyt eroamasta.

    Uudet tuulet jo puhaltaa sinkkumiehen kanssa, että mieluusti saavat kaikki vaimot pitää pettäjämiehet.....!
    Kyllä kuulkaa rahalla on ISO vaikutus kun liitto sujuu suhtkoht riidoitta, ja mies saa "toteuttaa " itseään vieraissa vällyissä. Eli kun asiaa painetaan villasella ja anteeksiannetaan, voi mies jatkaa taas menoa hetken päästä kun tilanne rauhoituu. Juuri näin tämäkin ukkomies minulle selitti, minkäs teet, vaimo ei halua eroa ja uskoo että miehestä tulee uskollinen mies....niin tuleekin sitten kun enää viagralla nousee..heh.

    Äänestä

  • until viagra kirjoitti:

    Uudet tuulet jo puhaltaa sinkkumiehen kanssa, että mieluusti saavat kaikki vaimot pitää pettäjämiehet.....!
    Kyllä kuulkaa rahalla on ISO vaikutus kun liitto sujuu suhtkoht riidoitta, ja mies saa "toteuttaa " itseään vieraissa vällyissä. Eli kun asiaa painetaan villasella ja anteeksiannetaan, voi mies jatkaa taas menoa hetken päästä kun tilanne rauhoituu. Juuri näin tämäkin ukkomies minulle selitti, minkäs teet, vaimo ei halua eroa ja uskoo että miehestä tulee uskollinen mies....niin tuleekin sitten kun enää viagralla nousee..heh.

    Mitähän tämä asia sitten sinua enää liikuttaa? Mies ja vaimo ovat sopineet liittonsa säännöt ja jatkavat elämäänsä eteenpäin. Kaikkea ei ehkä ole kerrottu sinulle, koska pettäjäukko on sinuun jo kyllästynyt ja haluaa jatkaa vaimonsa kanssa rauhassa tai vaikkapa uuden kakkosen kanssa...

    Äänestä

  • Only way is up... kirjoitti:

    Mitähän tämä asia sitten sinua enää liikuttaa? Mies ja vaimo ovat sopineet liittonsa säännöt ja jatkavat elämäänsä eteenpäin. Kaikkea ei ehkä ole kerrottu sinulle, koska pettäjäukko on sinuun jo kyllästynyt ja haluaa jatkaa vaimonsa kanssa rauhassa tai vaikkapa uuden kakkosen kanssa...

    Ja niin saakin jatkaa bitte schön

    Äänestä

  • until viagra kirjoitti:

    Uudet tuulet jo puhaltaa sinkkumiehen kanssa, että mieluusti saavat kaikki vaimot pitää pettäjämiehet.....!
    Kyllä kuulkaa rahalla on ISO vaikutus kun liitto sujuu suhtkoht riidoitta, ja mies saa "toteuttaa " itseään vieraissa vällyissä. Eli kun asiaa painetaan villasella ja anteeksiannetaan, voi mies jatkaa taas menoa hetken päästä kun tilanne rauhoituu. Juuri näin tämäkin ukkomies minulle selitti, minkäs teet, vaimo ei halua eroa ja uskoo että miehestä tulee uskollinen mies....niin tuleekin sitten kun enää viagralla nousee..heh.

    Voe tokkiinsa, ei pettäminen siihen lopu, että viagraa tarvihtee. Kyllä vielä kuus-seittämänkymppisistäkin löytyy pettäjiä. Ei senikääset vielä kiikkustuolissa vaan istuksi. Helpompaa oikeestaan vaan, tuo pettäminen siis. Jos onkiin nuorempana jäänynnä kiinni eikä ole eroa tullunna, nii harvemmat vaimot eroovat enään tuossa iässä, jos mies kiinni jäisi. Ja työ jokka vaahtootte että ukkonne vaan sitä seksiä haluvaa, niin kai teirän pihtarien ukot suattaapi näin, mutta voipi osa airosti rakastaakki toista naista, mutta ei kai rakkauttansa vaimolle kerro jos kiinni jääpi, ei kai nyt nii hullu ole. paree vannoo rakkautta ja orottaa, että rauhottuu kotona ja sitten taas. Jaa miksen oo yhressä jatkuvasti, mies ei minnuu siis huoli ja muuta plaa plaa. No minen tahro jokapäiväseksi heilaa, oon tottunu omiin tapoihini.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kakkosen luokse? kirjoitti:

Joissakin ketjuissa tällä palstalla on heitelty sellaisia väitteitä, että pettävä ukkomies ei eroa, koska vaimo kiristää häntä jäämään uhkailemalla itsemurhalla tai estämällä lasten tapaaminen. En puhu kaikkien puolesta, mutta omasta puolestani voin sanoa, että ihan naurattaa kun muistan omaa kolmen vuoden takaista avioeroani. Kun ex-mieheni jäi kiinni salasuhteesta, niin nimenomaan minä kehoitin häntä pakkaamaan tavaransa ja muuttamaan sen toisen naisen luokse. Minulla ei ollut enää mitään motiivia jatkaa meidän liittoa, mutta mies oli se joka ei halunnut lähteä ja itku kurkussa intti, ettei hän kotoaan mihinkään lähde. Pyyteli anteeksi ja lupaili, ettei koskaan enää ja lässyn lässyn. En uskonut, vaan edelleen painostin häntä muuttamaan. Huvittavaa oli, että tuo toinen nainen soitti minulle ja haukkui minua, että minä en muka päästä miestäni ja olen katkera ripustautuva nainen ynnä muuta. Kun sanoin hänelle, että minähän olen suorastaan käskenyt häntä lähtemään, mutta ei tuo perhana vaan lähde, ei nainen uskonut minua vaan haukkui valehtelijaksi. Ilmeisesti ex-mieheni oli vetänyt häntä höplästä ja väittänyt, ettei voi erota minusta, kun minä roikun hänessä väkisin kiinni. Hah! Lopulta sain kammettua mieheni ulos sillä että aloitin itse avoimesti suhteen toisen miehen kanssa. Sitä mieheni ei kestänyt, vaan pakeni tuon toisen naisen helmoihin ja hyvä niin. Minun puolestani pitäköön hyvänään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu