E-pillerit ja pv:n vuoto ennen menkkoja

Olen käyttänyt 9 vuotta e-pillereitä, ensin diane novaa 4 vuotta ja nyt 5 vuotta rinnakkaislääkettä cypretyliä.

4 kuukauden ajan on ruvennut tulemaan pientä vuotoa 2 päivää ennen varsinaisia menkkoja, se kestää päivän. Menkat ovat normaalit sen jälkeen. Missä mahtaa olla vika? Olen muistanut ottaa aina ajallaan pillerin. Olen 23-vuotias.
4205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miten niin vika? Eihän tuossa ole mitään epänormaalia. Kuulostaa kaikin puolin varsin johdonmukaiselta kehon käyttäytymiseltä.

Äänestä
  • Siis näin ne on nyt muutaman kuukauden mennyt:
    Pe tiputtelua
    La ei vuotoa
    Su-ke menkat

    Ennen ei siis tullut perjantaisin vuotoa väliin. Eikö omasta kehostaan saa olla huolissaan?

    Äänestä

  • Cypretyl kirjoitti:

    Siis näin ne on nyt muutaman kuukauden mennyt:
    Pe tiputtelua
    La ei vuotoa
    Su-ke menkat

    Ennen ei siis tullut perjantaisin vuotoa väliin. Eikö omasta kehostaan saa olla huolissaan?

    Mitä luultavimmin sinussa ei ole mitään vikaa mitä tulee tuohon vuodon alkamiseen. Ei kuukautiset tule kierrosta toiseen samalla lailla. Erittäin monella naisella tulee tiputteluvuotoa ennen varsinaisen vuodon alkua. Se on täysin normaalia.

    Äänestä

  • Cypretyl kirjoitti:

    Siis näin ne on nyt muutaman kuukauden mennyt:
    Pe tiputtelua
    La ei vuotoa
    Su-ke menkat

    Ennen ei siis tullut perjantaisin vuotoa väliin. Eikö omasta kehostaan saa olla huolissaan?

    Tietysti omasta kehostaan saa olla huolissaan, mutta pitäisi osata tunnistaa tilanteet, joissa on oikeasti jotain huolestuttavaa ja missä vetää ihan täysin överiksi ylireagointinsa kanssa. Jostain aivan käsittämättömästä syystä naiset tuntuvat kuvittelevan, että kuukautiset ja tyhjennysvuodot tulevat kuukaudesta ja vuodesta toiseen täsmälleen samanlaisina ja mitään muutoksia ei ikinä tapahdu ellei kyseessä ole joku hirvittävä vaarallinen sairaus.

    Tilanteesi on aivan normaali eikä siinä ole mitään ihmeellistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cypretyl kirjoitti:

Olen käyttänyt 9 vuotta e-pillereitä, ensin diane novaa 4 vuotta ja nyt 5 vuotta rinnakkaislääkettä cypretyliä.

4 kuukauden ajan on ruvennut tulemaan pientä vuotoa 2 päivää ennen varsinaisia menkkoja, se kestää päivän. Menkat ovat normaalit sen jälkeen. Missä mahtaa olla vika? Olen muistanut ottaa aina ajallaan pillerin. Olen 23-vuotias.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu