Olen 30-vuotias mies ja avovaimo 35-vuotta. Mun palkka n.5500€/kk ja avovaimon n. 1500€/kk. Minä maksan kaikki menot. Toinen haluaisi vielä matkustellakin mun rahoilla. Minua häiritsee ettei hän pysty ottamaan osaa talouteemme. Vähäiset rahansa hän vielä käyttää minusta huonosti. Helppohan siinä on törsätä kun minä makselen asumiset ja isommat kustannukset. Haukkukaa vaan siaksi, mutta en pysty nauttimaan suhteesta ja meinaan jättää naisen. Muuten olisin jättänyt aikapäiviä sitten, mutta yhteinen lapsi löytyy.
Olisiko mielestänne ansaittua että mies saisi jotain muuta vastapalvelusta rahankannon vastapalveluksi? Meillä tasapuolinen suhde kotitöiden ja lastenhoidon suhteen. Avovaimo ei luonnollisesti haluaisi lopettaa suhdetta, mutta ei myöskään suostu tyydyttämään minua sängyssä. Ja kun kerran vauhtiin päästiin niin voisihan tuo akka muutenkin huolehtia itsestään vähän. Minä urheilen 4kert viikossa ja olen varsin timmissä kunnossa. Toinen sen sijaan kutoo lähinnä sukkia vapaa-ajallaan.
Turha täällä valitella vaan tehdä omat ratkaisut
Olisiko mielestänne ansaittua että mies saisi jotain muuta vastapalvelusta rahankannon vastapalveluksi? Meillä tasapuolinen suhde kotitöiden ja lastenhoidon suhteen. Avovaimo ei luonnollisesti haluaisi lopettaa suhdetta, mutta ei myöskään suostu tyydyttämään minua sängyssä. Ja kun kerran vauhtiin päästiin niin voisihan tuo akka muutenkin huolehtia itsestään vähän. Minä urheilen 4kert viikossa ja olen varsin timmissä kunnossa. Toinen sen sijaan kutoo lähinnä sukkia vapaa-ajallaan.
Turha täällä valitella vaan tehdä omat ratkaisut
Vastaukset 59
Vanhimmat
eiköhän tuo ollut tuossa. kutsut avovaimoasi akaksi joka ei huolehdi itsestään eikä tyydytä sinua sängyssä. ei kyllä rakkauden hiventäkään paista tekstistäsi. tee itsellesi ja lapsellesi palvelus ja eroa.
Jos ei läheisyyttä, ei huolehdi itsestään ja vielä suurimmaksi osaksi elää rahoillasi, niin ero ainut järkevä vaihtoehto.
kun laitat vaimosi myös maksamaan yhteisista menoista suhteessa palkkaan ja on hyvä että olet avoliitossa koska siinä omaisuus on erossa sen kenen nimissä se on.
eipä se paljoa muuttaisi. Jos toisen tulot on mitättömät niin silloinhan olisi myös hänen maksuosuudet.
Mutta pitäisikö tuon teorian mukaan sitten lapsilisäkin jakaa suhteessa tuloihin. Eli niin että parempi tuloinen kun maksaa enemmän niin saa isomman osan. Nyt kaikki hänelle menee.
Nainen että mies maksaa kaiken ja nainen ei huolehdi edes dekdistä riittävästi ja hän ottaa herneen nenään kun etato eron ja joutuu yksin kituuttamaan pienellä palkallaan ja siihen vaikka 300€ elarti niin ex:lläsi on vaikeuksia opetella tulemaan toimeen pienellä liksalla kun ei ole kouluttanut itseään kunnolla ja tuudittanut siihen että meis maksaa kaikén.
Joskus edes toistakymmentä vuotta opiskelua ei takaa hyvää työpaikkaa eikä liksaa. Se ei ole koulutuksesta kiinni, vaan siitä kuinka sujuvasti valehtelee, osaa olla röyhkeä ja häikäilemätön ja mielistely on hallittava täydellisesti. Jos noissa on puutteita, palkka tulee olemaan huono. Rehellisyydellä ja reiluudella olet pienipalkkainen tai työtön.
Kirjoitusvirheistäsi päätellen, et ole itsekään kouluttanut kunnolla itseäsi. Jo pelkän peruskoulun jälkeen pitäisi paremmin kirjoittaa.
Mielestäni molempien tulisi maksaa yhteisiä menoja, mutta ne tulisi tietysti suhteuttaa palkkaan. Mihin hän sitten käyttää vähäiset rahansa jos sinusta hän käyttää ne huonosti? Oletko puhunut hänelle suoraan tästä rahankäyttö asiasta ja sanonut että se häiritsee, vai kiroatko asiaa vain täällä netissä?
Suhteen alussa puhuttiin ja silloin hän uskotteli mm. hankkivansa parempaa työtä. Minä arvostan yritteliäisyyttä ja se että yrittää niin saa jo arvostukseni, mutta kun toinen ei yritä
Juu ja tilannehan on jo ihan mennyttä. Jos ihan suoraan kaikkia tuntemuksia latelisin niin ei siitä tulisi kuin itku ja kurja olo kaikille ja lopulta kaamea loppu. Pitää vain pystyä lopettamaan jotenkin nätisti
rahako kaiken ratkaisee? Naisille on ylipäätänsä paljon huonompi palkka kuin miehillä. Jos haluaa suhteen missä rahaa piisaa niin kannattaa hankkia miespuolinen kumppani. Toisaalta parisuhde on niikuin firman perustaminen. Se on vaikeeta kun yleensä se on se miespuolinen joka tienaa aina vähän enemmän ; jakaa elämiskustannukset. Et taida rakastaa kumppaniasi laisinkaan,koska rahan tulo on ainut mikä sulle merkitsee. Ehkä kumppanisi ei jaksa ajatella "parempaa" ammattia lapsen hoitamisen takia?
ihan yllätyksenä sitten lapsen hankinnan jälkeen tuli, että avokin koulutuksella ja ammatissa ei makseta tuon enempää? Jännä juttu.
Melkein kaikkiin parisuhdeongelmiin voi todeta tuon että mikset miettinyt asiaa silloin aikaisemmin. Ei ehkä kaikkiin mutta omaani kyllä. Ja mieteinhän minä. En vain ollut riittävän vaativainen ja perheenperustamishalut olivat niin isot. Toisaalta en nyt osaa suoraan sanoa että lapsi olisi ollut virhekään.
Menneitä on turha miettiä liikaa vaan kannattaa keskittyä tähän hetkeen ja tulevaan. Erohan tästä vielä tulee, mutta kunhan kokeilin mitä täällä tuumaillaan.
Täytyy sanoa että positiivisesti yllätyin kommenteista.
Kylläpä tästä kommentista paistaa isänrakkaus oikein kirkkaasti. Sinulla on sellainen vaimo kuin ansaitset, kääpiö ! Surullista on vain se, että lapsi joutuu tuollaisen munarin oikkujen 'maksumieheksi' (= ei saa elää tasapainoista perhe-elämää).
joo, kandee sun ehkä seuraavaksi kumppaniksi hankkia mies, joka tienaa todellakin saman verran. Meillä yksi lapsi, minä naisena tienaan nettona juuri tuon verran kun vaimosi ja mieheni tuon verran kuin sinä. Hänelle ei tulisi mieleenkään ajatella tuolla tavalla kuin sinä. Niin ne menee minun kuin hänenkin rahat ja yhteisiin juttuihin menee. Ja matkustella sinun rahoillasi ? Miten voit ajatella noin. Me matkustelllaan kyllä, mut ihan yhdessä yhteisestä halusta matkustellaan, ja edelleen niin menee hänen kuin minunkin rahat, ja ehkä sun on paras lähtee parisuhteestasi, en voisi kuvitellakaan että mieheni täällä haukkuisi minua akaksi....
"Olisiko mielestänne ansaittua että mies saisi jotain muuta vastapalvelusta rahankannon vastapalveluksi?"
Ei.
Tavallisesti sanoisin, että pitää pysyä yhdessä lapsen takia, mutta sinun tapauksessasi suosittelen, että pysyt lapsestasi mahdollisimman kaukana.
Sinä ahkerana miehenä tienaat ja hän ei suostu menemään paremmin palkattuun työhön tai maksamaan menoistanne enempää, niin ehkä kannattaisi erota? Lapsen takia kannattaa kuitenkin vielä keskustella kumppanisi kanssa.
Todellakin olet kylmä ihminen, myy vielä siskosi ja anna mummosi kaupan päälle tyyppi. Eroa heti vaimostasi, parasta vaimollesi mitä ikinä voi tapahtua. Pysy erossa lapsestasi ettei asenteesi tartu häneen. Mene laskemaan rahojasi niin kauan kuin sinulla palkka juoksee. Toivon, etta saat mahdollisimman pian potkut töistä ja elät tuloilla 1500 euroa kuukausi. Muista kertoa uusille kumppaneillesi, että muuttuvat akaksi elleivat tienaa yhtä paljon kuin sinä nyt. Mina, nainen, tienaan kaksi kertaa enemmän kuin sina nyt, yli 10.000 euroa tulee liksaa käteen kuussa. Siis, et ikinä kelpaisi minulle ohjeitteisi mukaan. Laskepa siitä vähän omaa markkina-arvoasi. Olet säälittävä.
"Turha täällä valitella vaan tehdä omat ratkaisut " ;)
Jos kerta hommat ei sängyssä luista ja selkeesti teillä on muutenkin eri prioriteetit, ni miks pirussa tuhlaat elämääsi suhteessa, joka ei anna vaan pelkästään ottaa?!
Olet siis mieäs, joka arvottaa ihmisen mitan sillä, mitä hän tienaa ? Ihmisen arvoa ei mitata rahassa ! Kannattaisi ehkä uhrata muutama kerta viikossa elämän peruskysymysten pohtimiseen ja tärkeysjärjestykseen laittamiseen, eettis-moraalisten arvojen oikein hahmottamiseen.
Jos olisin vastaavassa tilanteessa kuin sinä, niin etenkin tuossa tilanteessa puolison täytyy tuoda suhteeseen jotain hyvää muilla keinoilla. En kyllä katselisi taloudellisesti riippuvaista naista joka vielä pihtaa sängyssä. Mitä hyötyä tuosta suhteesta on sinulle? Jos jossain ihmisessä negatiiviset asiat ovat yleisempiä kuin positiiviset niin pellolle vaan.
Koyhä nainenkin kelpaa mutta jotain muita avuja on oltava. Tiedän toimivia parisuhteita joissa on suuria tuloeroja, esim. nainen on kotiäitinä. Tämä on ihan ok, jos sitten suoriutuu lasten hoidosta jne. hyvin. Mutta jos ei viitsi mitään, ei opettele/osaa ja ei tee parisuhteen eteen mitään niin mitä iloa sellaisesta ihmisestä on?
Juu, näinhän se menee. Eihän tässä mitään epäselvää ole ja akka vaihtoon.
Niin ja kaikille ruikattajille että ei raha kaikkea ratkaise. Missään vaiheessa en niin ole sanonut
En nyt sanoisi etteikö hän tekisi kotitöitä. Tekee ehkä hiukan enemmänkin kuin minä, mutta lähtökohtana on tasapuolinen työnjako näissä. Kotona mulla ei myöskään ole kauheasti päätösvaltaa esim siinä miten kämppä sisustetaan.
Ihan hyvin voisin olla matalapalkkaisen kanssa, mutta sitten pitää saada muutoma kerta viikossa suihinottoja ja seksiä ei saa pihtailla. Sitten kun olisi vielä sopivan urheilullinen ja vielä jos arvomaailma kohtaisi , niin ei tarvitsisi mitään tienata. Eli jos tienaan enemmän niin sitten tosiaan pitää saada jotain muuta hyvää. Niin ja kyllä minulle ainakin olisi ihan selvää että, jos tienaisin vähemmän niin sitten kokisin että minun pitäisi hoitaa kotityöt. Enemmän tienaavalla olisi myös enemmän päätösvaltaa vähintäänkin kaikessa rahan käyttöön liittyvässä.
mies on niin huono rakastaja, että joutuu maksamaan saadakseen seksiä.
Just, noin se ukko täälläkin aikanaan meinasi: se joka tienaa, se päättää. No kyllä sen pasmat aika sekaisin menikin, kun mulla ei ollut minkäänlaista tarkoitusta toimia sen päätöksen puitteissa. Päätän omista asioistani sopi se hänelle tai ei eikä raha eikä hän ratkaise sitä asiaa.
ystävällinen neuvo: kun kerran näyttää, ettet ymmärrä rakkaudesta mitään vaan haluat vain hyötyä, niin älä ota uutta vaimoa vaan käy huorissa. Se on helppoa, saat sen poskeenoton takuuvarmasti kun vaan hinnasta sovitte. Nimittäin huoraamistahan tuossa viimeisessä kappaleessa kuvailit:
"Ihan hyvin voisin olla matalapalkkaisen kanssa, mutta sitten pitää saada muutoma kerta viikossa suihinottoja ja seksiä ei saa pihtailla. Sitten kun olisi vielä sopivan urheilullinen ja vielä jos arvomaailma kohtaisi , niin ei tarvitsisi mitään tienata. Eli jos tienaan enemmän niin sitten tosiaan pitää saada jotain muuta hyvää."
Tekstiesi perusteella vaikuttaa, että et ole suhteessa rakkaudesta, vaan vain laskelmoit hyötyjä ja haittoja. Ymmärrän kyllä hyvin jos haluaa erota jos tuntuu että toinen ei panosta suhteseen, mutta se on ihan eri asia kuin tämä.
Yleensä se menee niin, että lastenhoidon päävastuu on naisella, jolloin tienestit pienenevät ja uralla eteneminen on jäissä jopa joitakin vuosia. Leivän tienaamisesta sitten vastaa mies. Pääasia on kuitenkin, että molemmat tekevät parhaansa perheen eteen.
Ei mikään ihme, jos vaimoasi ei kiinnosta tyydyttää tuollaista itsekästä tunnevammaista urpoa. Eroa ja äkkiä, teet palveluksen kaikille.
Jeah, mä niiin rrrrrakastan, että joku löytää oikeat sanat. Hyvä, "hutsake" !
Kuule teillä on asiat varsin hyvin vielä. Itse olet kovapalkkainen ja akkasikin tienaa edes jotain. Jos noilla tuloilla se toinen olisi työttömänä, niin sinä maksaisit ihan kaiken, koska se toinen ei saisi ainakaan päivärahoja valtiolta. Tämä siksi, että valtio olettaa sinun kustantavan toisen aikuisen ihmisen elämisen kokonaan ja riippumatta esim. veloista.
Avovaimo ei tietenkää haluu lopettaa suhdetta, koska hyötyy sinusta ja taloudellisesta turvasta.
Hei haloo! 1500 euroo kuussa EI ole huono palkka. Kyllä sillä pitäisi pärjätä ihan hyvin. Minä saan bruttona 1200 ja olen ihan tyytyväinen siihen. Kaiken tarpeellisen pystyy sillä kustantamaan, tosin lapsia ei ole huollettavana eikä vuokra ole iso. Mutta jos sinä saat 5500 euroa, niin eikö siitä riittäisi reilusti teidän molempien elämiseen, etkä silti joudu itse olemaan minkäänlaisessa puutteessa. Varmaan vaimo tekee oman osuutensa taloudessanne esim kotitöinä? Mutta jos noin katkeroidut rakkaasi elättämisestä, niin ei taida olla paljoa yhteishenkeä teillä eikä rakkauttakaan...
Minä olen kotiäiti ilman työttömyyskorvausta, mies töissä. Kumpikin haluttiin tämmönen järjestely että kaikki saisimme elää rauhallisempaa perhe-elämää. Kaikki perheeseen tulevat rahat lapsilisineen tulee yhteiselle tilille, jota kumpikin käyttää vapaasti harkintansa mukaan. En elä miehen kustannuksella, koska osuuteni on lastenhoito, kotityöt ja se muu, siis tavallaan mies maksaa minule palkkaa tienatessaan meille yhteistä rahaa. Ollaan onnellisia, ja mieskin on usein sanonut olevansa tyytyväinen nykyiseen elämäämme, kun ei ole päivähoitokuljetuksia, koti on hyvin hoidettu, eikä kiire leimaa perhe-elämää.
sinulla.
Taitaa vaan olla aika harvinainen. Nykyajan miehistä suurin osa taitaa olla aloittajan kaltaisia. Ei ymmärretä, että perhe on yhteinen yritys ja sen eteen molemmat tekee parhaansa. Perheessä ei pitäisi olla minun rahoja ja sinun rahoja vaan arvot jossain ihan muualla.
Onneksi edes joku tämän vielä ymmärtää.
hoitaa sen sekispuolen kunnolla mutta kun aloittaja mainitsi että avovaimo ei hoida sitäkään puolta ja vielä haluaisi matkustella miehensä rahoilla niin silloin suhde ei toimi vaikka toinen kustantaa kaiken niin pienipalkkaisen muuten hoitaa osansa parisuhteessa. Kun seksi rupeaa tökkimään tai sitä on liian vähän niin mini lähtee aika helposti.
Olen meidän perheen ainoa tulonsaaja ja vaimo on kotiäiti. Seksiä ei ole ollut ikiaikoihin. Ei tulisi kuitenkaan mieleenkään liittää seksiä rahoihin.
Tässä on suuri epäkohta Suomen laissa, joka jättää kotiäidin miehensä luonteen armoille. Yhdessä on sovittu elämäntyylistä, mutta jos tulonsaaja katkeroituu, hänellä on valta hylätä puolisonsa köyhyyteen. Muualla maailmassa sentään elatusvelvollisuus jatkuu eron jälkeenkin.
Vaimosi kanssa jos et siltä seksiä saa vai oletko niin saamaton mies että et osaa ruokaa laittaa ja muuten hoitaa taloutta. Itse en ainakaan miehenä ketään elättäisi jos jokin asia mättäisi mikä kuuluu avioliittoon.
Kommenttisi on pöyristyttävä useammaltakin kantilta. Et viittaa rakkauteen etkä moraaliin vaan omaan hyvään ja kaupankäyntiin.
Mitä "elättämiseen" tulee, kotiäitiys on varsinkin tässä maassa hurja elämänvalinta, koska on riski, että korttitalo romahtaa "jos jokin asia mättää". Laki ei kotiäitejä suojaa vaan kaikki riippuu miehen armollisuudesta, kun asiat rupeavat mättämään.
Jos sinä työt rahat perheen toimeentuloon niin kyllä vaimosi pitää hoitaa parisuhteessa myös oma osuutensa ja terveeseen parisuhteeseen kuuluu seksi koska seksi on samantapainen tarve kuin syöminen ja juominen.
"Jos sinä työt rahat perheen toimeentuloon niin kyllä vaimosi pitää hoitaa parisuhteessa myös oma osuutensa"
Rahat tulevat perheen käyttöön. Kotiäitikin tekee enemmän kuin osuutensa perheen eteen. Perhe on isompi asia kuin parisuhde.
"seksi on samantapainen tarve kuin syöminen ja juominen."
Totta, mutta seksiä ei voi taikoa toimivaksi. Väkinäinen seksi ei ilahduta ketään.
Sinä sait kommenteillasi minut uskomaan, että vielä löytyy miehiä jotka ansaitsevat kunnioitusta. Kiitos siitä. Kunnioitukseni miehiä kohtaan on romahtanut, kun olen lukenut näiltä palstoilta heidän sisimpiä ajatuksiaan ja asenteitaan.
Sama asia on että mies kanssa muuttuu väkinäiseksi antaessaan rahoja vaomolleeen ja niin edelleen. Kyllä ihmisten pitäisi tajuta parisuhteessa oleessaan että siihen kuuluu myö seksuaalinen kanssakäyminen hyvitti tai ei. Itse mihenä kyllä aina ole seksiä harratanut kun naiseni on sitä halunnut eikä olisi tullut mieleenkään kieltäytyä siitä koska jos mies liian usein kieltäytyy niin nainen hakee sitä muualat ja sama pätee myös miehiin. Ei ole olemassa haluttomuutta vain kysymys on asenteesta kun kun ollaan parisuhteessa. Onhan se miehen elätettävä se perheensa haluasi tai ei.
Mitenköhän lapsi tulevaisuudessa näkee isänsä, kun kuulee, miksi perhe hajosi?
Nuolisitko sitten itsekin vaimosi p-lua urakalla joka päivä, jos ansaintasuhteet olisivat toisin päin? Eihän sitä näinä aikoina näes tiedä...
SUIHIN OTTO ei kuulu perusseksiin!
hyi helvetti AP! Sun kusiputkea nyt ei kukaan halua lutkuttaa, se on tarkoitettu
KUSEMISEEN ja oksettaa koko ajatus sen survomisesta suuhun!!
EN OLE KOSKAAN ottanut mieheltäni suihin ja hän ymmärtääkin sen kuuluvan
HUORIEN depertuaariin.
Mieheni haluaa kuitenkin katella minun pillua ja nuolla sitä, joten sen suon, kun kuulemma miehet tykkää siitä hommasta.
Seksiä harrastan mieheni kanssa, koska mieheni ei ole tehnyt siitä
VASTENMIELISTÄ toimenpidettä, niinkuin sinä näköjään avokillesi.
Tee hänelle palvelus ja häivy hänen ja lapsen elämästä!
Olet tehnyt siitä asennevammaisuudellasi yhtä helvettiä!
Kaltaisesi löytää mieluisan kumppanin peilikuvastaan.
Voitte illat verrata tilinauhojanne ja olla onnellisia ja ilman lapsia.
Kyllä avokkisi löytää mukavamman miehen itselleen ja isän lapselleen.
Ehkä lättänaama thaikku olisi sulle sopiva....
Jos oli AP:n avaus vastenmielinen, tämä vastaus oli vielä kuvottavampi: ylimielinen, ahdasmielinen, rasistinen, täynnä vihaa.
"SUIHIN OTTO ei kuulu perusseksiin!"
Jokainen voi päättää vapaasti, mikä kuuluu ja mikä ei. Ei näissä asioissa ole sääntöjä.
"Sun kusiputkea nyt ei kukaan halua lutkuttaa"
Sitähän sinä et voi tietää. Puhut kuin koko maailman edustaja.
"hän ymmärtääkin sen kuuluvan HUORIEN depertuaariin. Mieheni haluaa kuitenkin katella minun pillua ja nuolla sitä, joten sen suon, kun kuulemma miehet tykkää siitä hommasta."
Miehesi on siis mielestäsi HUORA.
"Ehkä lättänaama thaikku olisi sulle sopiva...."
Miksi piti vielä loukata kansallisuusryhmää?
Hmm..
Olen kyllä tuon "kusiputki ei kuulu suuhun" kanssa ihan
samaa mieltä ja kaikesta.
Tuon thai-tyttö vertauksenkin ymmärrän, vaikka itse en ole rasisti.
Sitähän täällä ovat miehet jauhaneet jatkuvasti itse, kuin se haetaan se thai-tyttö pantavaksi, kun oma eukko on vanha lahna.
Ja miehet ovat itse intona niitä thai-tyttöjä tänne naitavaksi tuomassa.
Mites se menikään, kuulemma "pum pum" tarkoittaa, että naimiseen ovat
valmiita....
Kykkä se on surkea palkka kun keskiansio suomessa 3000€ paikkeilla ja sillä ei tule toimeen koska itse työttömänä ollessani ansisidonnaisella sain bruttona työn verran ja kun maksoi siitä oman osansa asuntolainan lyhenykseen niin ei siitä paljon muuhun jänytkään ja niin edelleen. Semmoinen 1800-2500€ pitää sada nettona palkkaa niin pärjää ja puolison palkka siihen päälle niin tulee toimeen ja voi pitää jonkinlaista elintasoa ja tarjota lapselle hyvä lapsuus.
Eli seksi on ikään kuin palkka miehelle joka tienaa enemmän??? Mutta eikö seksin täytyy olla kiva _molemmille_ ? Ja minä sanoisin vielä, että nainen siinä luultavasti aistii miehensä ajatukset eikä se kiihota varmaan yhtään.
Eihän tuoolaisia asioita lapsille kerrrota kun ei ne niille kuulu. Mitäs lapsi siitä tuumaa jos isä sanookin että kun äitisi lopetti sekstailemisen ja niin edelleen.
Vanhempien eron syyt eivät kuulu muille kuin asianosiasille ja lapsi ei niihin kuulu.
Kyllä se sekistappaa koska moni ihminen on tehnyt itsemurhan kun parisuhde tai seksisuhde loppuu ja eikä henkilö osaa ajatella tulevaisuutta.
jos sitä on.
Jos suhteessa osapuolien palkat ovat hyvin eri luokkaa ja silti halutaan jakaa yhteisiä kuluja, kuten matkustamista, jotenkin reilusti niin kuluthan voi laskea suhteellisesti.
Esim. matkaan käytetään kummankin kuukauden palkasta vaikka 20%:a.
Näin kummatkin osallistuvat yhteiseen kuluun suhteellisesti yhtä suurella panoksella.
Ja mitä tulee matkustamiseen, niin voisihan siinä enemmän tienaava isä ajatella, että hän "ostaa" onnellisia, yhteisiä perhehetkiä sekä kokemuksia lapselleen. Ei se perhekkään automaattisesti mikään toimiva yksikkö ole vaan jotain täytyy tehdä yhdessä. Matkailu myös avartaa paljon lasta ja lasten parastahan pitäisi perheessä ajatella.
Saituudessa on se juttu aina, että voi kysyä, mihin niitä rahoja oikein säästelee? Mihin aloittelija haluaisi käyttää niitä rahoja?
Itse ainakin mielläni käyttäsin rahaa esim. viihtyisään kotiin, hyvään ruokaan, kauniisiin vaatteisiin ja matkustamiseen. Jos minä tienaisin 5500E/kk ja mieheni 1500E/kk niin varmaan ostelisin miehelleni lahjoja vain sen takia, että tämä rahankulutukseni tekisi mieheni iloiseksi. Ostaisin hänelle mieleläni myös kauniita vaateita, koska onhan komeaa miestä kiva katsella ja kyllä ne vaatteet miehen tekee :)
Täällä eletään vain kerran.
Tienaan saman verran kuin avokkisi olen yh äippä on asuntolaina nii ja ne laskut mä maksan ne,Ei paljon rahaa jää käyttöön.Mulla on sairas kehitysvammainen lapsi onneks suht omatoiminen pärtjää n. 2 tuntia yksin. En kyllä pahemmin matkustele mut elän ihan ok mitään hienouksia viimestä huutoo tms.Mulla on eräs ystävä jolla avo mies ei yht.lapsia nainen ei hoikka mut mies maksaa kaiken kun naisella ei omia tuloja että sillee... Minä taas käyn kävelyllä vaikka olen tosi väsynyt töiden jälk.joudun työni puolesta kävelemään kilometri käytäviä ja jalat on välillä kuin tuli olisi.Ei se raha onnellista tee.Mun naapuris asu tosi rikas mies enkä kertaakaan nähnyt miehen hymyilevän saati tervehtivän yli 10vuoden aikana.Raha saa ihmisen himoitsevan lisää.
Meillä on toisin päin.
Mies on pitkäaikaistyötön ja vuosikaudet pätkätöissä. VIelä lisäksi työlusmu.
Surutta on pistänyt minut maksumieheksi. Jos rakkautta olisi, en sitä pahaksi olisi pannut, mutta pikku hiljaa mieheni muuttui varsinaiseksi narsistiksi ja oman nautinnon hakijaksi (muilta). Erohan siinä lopulta oli edessä, kun sain tarpeeksi. Jos olisin tiennyt, mihin ollaan menossa, olisin puhaltanut pelin poikki aiemmin.
Tässä oli klassinen tapaus epäsuhteesta avioliitossa, jossa toinen puoliso (=minä) rakasti toista pyytettömästi, jolloin aviomies käytti surutta hyväkseen. Tuohan rakastaa kuitenkin eli voi kohdella miten vain.
Pitäis lapsia tehdä ja omakotitaloa rakentaa, itellä on säästössä pesämuna, naisella ei ole edes kunnon työpaikkaa ja haaveilee lapsista ja talon rakentamisesta... täytyy sanoa että ei paljon houkuta lähteä pirttiä laittamaan pystyyn ja lapsia tekemään kun tietää että itse saa kantaa vastuun elättämisestä... tehkööt lapsensa jonkun muun kanssa, minä en rupea ketään elättämään enää...
Eli selevällä Suomen kielellä: sinä et 'rakasta' etkä välitä naisestasi puolen palaneen puusentin vertaa . Miksi olet sellaisen kanssa ? Mikä on oman ongelmasi nimi ?
Voit ruveta talonrakentajaksi mutta teeppä avioehto omaisuudestasi niin voi naisen mieli muuttua kun ei saakkaan omaisuutta kasvatettua sinun kauttasi.
Mulla ois ilmeisesti liian pieni palkka sun tyttöystäväksi.. Mulla jää käteen n. 1400 € kuussa ja oon elättäny itteni ja mieheni jo monta vuotta, vuokra maksetaan puoliksi, mutta muuten oon maksanu lähes kaiken. Mies on nyt vihdoin valmistumassa ja tulee saamaan paljon enemmän palkkaa ku mä, niin olisin tositosi vihainen jos mies jättäis mut tommosen takia. Kuitenki mun rahat on menny mieheen, joten oletan että mies maksaa enemmän menoja siinä vaiheessa kun saa kunnon työpaikan. Tietysti itekki osallistun, mutta pienemmällä summalla.
jos sulla on joku liian pieni vaikka palkka suuri
Oikeastaan ongelman ydin on, että rakkaus on kuolahtanut, suhteenne on ajautunut sellaiseen oravan pyörään, otamatta kantaa kummasta johtuen se on alkanut se on menoa nyt.
Eli ei muuta kuin uutta putkeen, turha sitä on jäädä muutosta odottelemaan.
Tee molemmille palvelus ja tee ratkaisu, joka lopettaa molempien aikanne hukkaamisen, koska naisesi ei sattuneesta syystä sitä tule tekemään (nykytilanne hänelle lian hyvä diilii lyhyt näköisesti ajatellen).
Valitse nainen, joka kykenee sinut tyydyttämään ja on muodollisesti tarpeeksi pätevä, siinä silloin tuloihin tuijottaminen jää sivuseikaksi ja pääsette molemmat uuden elämän alkuun tämän kituuttamisen sijaan ;).
Anna hyvä mies vaimollesi, lapsesi äidille säännöllisesti toiminta-tonni ja paljon kehuja. Mun mieheni ymmärtää jo tämän. Hänen ei kannata pihdata, ei rahaa tai huomionosoituksia. Parisuhde on jakamista.
Oletko koskaan miettinyt, miksi vaimosi ei enää kiinnostu sinusta seksuaalisesti? Parisuhteen kiinteys vaikuttaa naisen haluihin voimakkaasti. Nihilistiä on valitettavan vaikea kunnioittaa tai rakastaa. Miehekkyyttä on se, että puoliso huolehtii perheestään ja näyttää sen teoilla.
Lopeta vinkuminen täällä ja laita suhteesi kuntoon, iso mies. Tai sitten eroa.
Ihme pelailua. Ei parisuhde ole mikään yritys tai peli, jossa lasketaan sijoituksia, tuloksia ja pisteitä.
Liiton sujuvuus on (pitäis olla) kiinni ihan muusta, kuin paljonko toisesta hyötyy rahallisesti. Seksi, itsestä huolehtiminen ja toisen muunlainen toisen tarpeiden tyydytys tulee rakkaudesta ja omasta hyvästä olosta.
Ehkä vaimosi tuntee kokoajan alemmuutta kun teet liitostanne numeroita? Ei minullakaan paljon haluja olisi, jos tuntisin itseni maksetuksi naiseksi, jonka on VELVOLLISUUS tehdä sitä ja tätä kun kerran huonommin tienaan.
Alempituloisen voi olla vaikeaa elää isotuloisen elintaso-odotusten mukaan - vaikka haluaisi osallistua talouteen, niin ei ehkä ole rahkeita. Muistan, kun itse muutin mieheni kanssa yhteen. Olin ihan kivasti pärjännyt opintorahalla, asuntotuella ja pikkutuloillani, enkä koskaan odottanutkaan pääseväni sellaisiin tuloihin kuin hän. Sitten mies halusikin töissäkäyvänä ja isotuloisena ostaa ison asunnon ja minut sinne asumaan. Okei, mutta ei minulla ollut rahaa koko vastikkeeseen, veteen , sähköön jne - asuntotukea/asumistukea ei enää tullut. Katsottiin miehen telkkaa, käytettiin yhteisissä menoissa miehen autoa, syötiin yhdessä - yritin hetken pitää omia ruokia erillään, mutta ei siitä mitään tullut - olisi se ollut hassua tehdä itselleen makaronilaatikkoa, kun kokkaa puolisolleen pihviä? (Tein muuten aluksi niin ja miehen mielestä oli typerintä maailmassa) Jossain vaiheessa sitten (olin jo töissä, tulot neljännes miehen tuloista) mies laskeskeli jonkin riidan yhteydessä, että kylläpä minun elättämiseeni meneekin rahaa... telkan, auton, asunnon, kalustuksen yms. yms. lyhennykset, ostamansa ruuat... ! Että täällä nautin hänen rahoistaan... silloin kilahdin - minullakin olisi jäänyt enemmän henkilökohtaista rahaa käteen, jos olisin jäänyt yksin asumaan - olisin asunut edullisemmin, en olisi hankkinut telkkaa ja sen tuhannen muuta krääsää, en autoa, ja olisin syönyt edullisemmin, käynyt vähemmän ulkona... ja olisin ollut ihan onnellinen. Teki mieli jättää mokoma, mutta sentään sain nämä ajatukset tuotua julki ja ymmärsihän mieskin, että hän on omilla elintasovaatimuksillaan vetänyt minut tulotasoni ulkopuolelle ja on siksi ihan asiallista, että maksaa elämisestäni. Ei minun tuloillani tässä asunnossa eläen ole varaa esim. matkustella. Jos mies haluaa että yhdessä matkusteltaisiin, niin ei voi olettaa minun osallistuvan kuluihin yhtäläisesti.
Tämän keskustelun jälkeen ei ole rahasta puhuttu enää koskaan oli riitaa tai ei
Ymmärrän, että kiitos miehen rahojen, elintasoni on korkeampi kuin minulla itselläni olisi varaa ikinä ylläpitää. Elämänlaatuni olisi kuitenkin yhtä hyvä ilman tätä kaikkea. En ole tätä maallista runsautta pyytänyt. Vain halunut elää rakastamani ihmisen kanssa ilman ihme säätöjä. Siksi tunnen itseni, kuitenkin, joka ikinen päivä, siivellä eläjäksi.
Vaimollasi voi olla samoja tunteita - ja vielä pahennat niitä materialistisella maailmankuvallasi.
Ehdotukseni - jota omallekin miehelleni ehdotin - laskekaa elintasoa vastaamaan hänen tulotasoaan - tai siis sitä, että ansaitsisitte yhtä paljon molemmat. Laita loput tuloistasi pitkäaikaiselle sijoitustilille tms. Ostakaa pienempi asunto, luopukaa asioista. Molemmilta sitten saman verran elämiseen , lapsen kuluihin yms. ja saman verran omaan käyttöön. Jos tämä ei sinulle kelpaa ( ei kelvannut miehelleni - "pitäähän hänen saada nauttia työnsä hedelmistä") niin älä vikise.
Ota ero niin nainen pääseen eroon rasittavasta... sinusta. Joudut kuitenkin elatusmaksut maksamaan, joten ei lapsellakaan hätää ole. Todennäköisesti teillä ei ole avioehtoa, joten vaimo saa omaisuudestakin puolet millä voi sitten alkaa uuden elämän.