Norjan verotus hepreaa. Osaatko auttaa?

norjaan töihin?

Eli missähän veroprosenttini liikkuu. Tarjottu työ:'
Palkka n. 55 000 e/vuosi
Asun Suomessa. Töissä 2 vkoa ja kotona 3 vkoa. Työnantaja maksaa asumisen ja matkat lentokentälle. Itse maksan lennot Suomeen. Suomessa vaimo ja kaksi lasta. Asuntolainaa on.
Lisäksi töissä maksetaan päivärahaa. Kuinkahan paljon se on?
Olen ymmärtänyt, että mahdollisuus saada vähennys veroon, koska asun Suomessa, mutta vaihtoehtosesti maksan täydet verot ja pystyn hakemaan vähennyksiä matkasta ja lainasta. Osaako joku kertoa enemmän.
Harkitsen vasta työn vastaanottamista joten nettoansiot per kuukausi tulisi selvittää..
Kuuluuko muuten Norjassa neuvotella palkasta. tätä minulle tarjottiin. Kannattaako yrittää nostaa? Kysymys työnjohtajan töistä.

7

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakkoruotsi

      Norjan verotus tuolle palkalle on kevyempi kuin suomessa. Paivaraha on varmaan jotain parikkympin luokkaa. Kannattaa lahtea paaset kiinni kunnon hyvapalkkaisiin hommiin. Harmittaa kun suomalaiset ei tule tanne, baltit ja puolalaiset kylla ymmartaa hyvan palkan paalle. Ehdit kylla viela pahkailla minka verotusmallin valitset. Nuo lennot kylla on joskus kalliita, vaikka taitaa norvegianilla paasta aika halvalla. Varaudu henkisesti jattamaan rahahuolille hyvastit. Norjassa usein maksetaan ulkomaalaiselle pieninta mahdollista palkkaa joka on kumminkin huomattavasti suomen tasoa korkeampi. Kun paaset systeemiin sisalle ja saat "nayttoja" niin palkkaakin voit pyytaa lisaa tai vaihtaa firmaa. Tietty varovaisuus on paikallaan koska bisneksissa pyorii myos hamaraheikkeja ja sovitut asiat ei aina pida.

    • 7v,turkalandias

      norjan nykyisellä etkä entisellä muukalais verotuksella kyllä saa mitään vähennyksiä suomen asuntolaina koroistas! Ihanko tosissas moista kyselit? Ootko ihan järjissäs? Me Navin sivuille lukemaan faktoja kun kerran tietokonetta osaat käyttää.

    • Finnmarkkiin vaan

      ..Taidat olla tulossa samaan paikkaan jo missa mina olen yli 2v.ollut! Paattelen palkasta ja 14/21 rotaatiosysteemista.Tervetuloa vaan!

      • Jani T

        Moi

        Olen harkinnut jo pitkään Norjaan töihin lähtöä. Voisiko nim. Finnmarkkiin vaan
        laittaa mulle s-postia tai puh numeron jotta voisin kysellä työkuvioista kun netti on väärällään ristiriitaista tietoa.

        terveisin:
        Jani T
        [email protected]


    • M M

      Täällä olisi toinenkin norjasta kiinnostunut.

      Itteä kiinnostaisi samat tiedot mitä Jani T kyselee.

      Kiitos.

      [email protected]

    • cäme

      Ei unissaan tehdystä työstä tarvitse maksaa veroa.

    • käynyt

      ehottomasti kannattaa lähteä Norjaan töihin jos kiinnostaa! :)
      Itse aikanaan emmin lähtöä, mutta onneksi tuli mentyä.. Pikkaisen erilaiset kuviot ja ihmiset on erilaisia. Se täytyy muistaa, että Norjassa täytyy osata itse vaatia/pyytää, siellä ei kukaan kerro sinulle oikeuksistasi, monesti ainakaan työnantaja. Itse kirvesmiehenä siellä olin, palkka paljon parempi kuin Suomessa vaikka sanotaankin että ei kannata nykyään sinne mennä.. 4500e/kk nettotienestit..

      Mutta siis, jos yhtään kiinnostaa niin ehdottomasti katsomaan miltä näyttää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      343
      4342
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2438
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      142
      1578
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1117
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1104
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      28
      1047
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe