periaatteessahan leikkauksia ei tehdä kk aikaan mutta entä jos alkaa vaikka edellisenä iltana tai leikkausaamuna matkalla tallinnaan? Hormonikierukalla ei ole mitään säännöllisyyttä, joten pelottaa tälläinen yllätys..
kuukautiset &leikkaus
whattodoif
44696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulle sanottiin ettei ole ole suotavaa että kuukautiset on leikkauspäivänä muttei ole este. Ennemmin kuulemma kuukautiset kuin että olisin siirtänyt niitä pillereillä. Onneksi ei ollut, sillä en olisi rintojen suurennuksen jälkeen kyennyt varmaan laittamaan edes sidettä kun kädet eivät juurikaan toimineet. Hyvä että takapuolen sai vessassa joten kuten pyyhittyä :)
itseäni pelottaa sama asia. varsinkin, jos nukutuksessa laitetaan vielä katetri?! tietääkö joku tästä asiasta?
menen rintojen pienennysleikkaukseen suomessa, ja mietityttää että mitä tehdään jos pissattaa yms leikkauksen aikana? ja tosiaan jos on kuukautiset, niin mites sitten.. nukutus on mulla kuitenkin aika pitkä, jotain 3-4h.
Äidilleni tehtiin rintojen pienennys pari kk:tta sitten. Ei laitettu katetria. Ehkä jos virtsaa alkaa valua kesken leikkauksen, tehdään katetrointi? Eihän sitä virtsaa pitäisi paljoa olla kun ei ole saanut moneen tuntiin juoda ja käy juuri ennen leikkausta vessassa. Voisitko käyttää leikkauksen aikana tampoonia jos sinulla on kuukautiset? Kannattaa tiedustella asiaa leikkaavalta taholta etukäteen.
Mistä olet saanut kuvan, ettei leikkauksia tehdä kuukautisten aikana? Itse olen työskennellyt 10 vuotta anestesiahoitajana ja kylläpä vastaan on tullut useita naisia, joilla on kuukautiset leikkauksen aikana.
Side (vaikka normaalia isompi) on hyvä vaihtoehto. Tamppoonin ja kuukupin kanssa voi tulla ongelmia sillälailla, että (varsinki tamppooni) tulee liian pitkä vaihtoväli. Tulehdusriski. Nukutuksen jälkeen voi olla aika tokkurainen olo ja voi olla ettei muista pitkään aikaan tamppoonin olevan sisällä. Jos on tamppooni, niin asiasta kannattaa mainita, samoin kuin ehdottomasti piilolinsseistä!
Kuukautisten siirtoa ei kannata omin päin ajatella. Yleisesti siihen käytetty primolut lisää esim. tukosriskiä ja joskus koko leikkaus on jouduttu siirtämään, kun asiakas on ruvennut syömään sitä ettei olisi kuukautisia leikkauksen aikana.
Pelokkaalle; pissa asiaa ei kannata murehtia. Pissahädän tunnetta et unessa tule tuntemaan. Erittäin harvoin pissaa tulee unen aikana rakosta pedille ellei sinua jouduta reilusti nesteyttämään. Leikkauksen aikana harvoin katetroidaan, mutta sen jälkeen (kun olet vielä unessa) voidaan katetri laittaa jos nestettä on mennyt paljon. Se voidaan tehdä kuukautisten aikanakin. Vaikka pissaa olisi hieman valunut tai kuukautis verta, niin et sitä tule tietämään. Luonnollisestikkaan emme vie potilasta pissaisena ja verisenä heräämöön vaan laitamme puhtaat vaatteet päälle.
Nuo ovat ihan luonnollisia asioita ja niistä ei tarvi murehtia.