Vaiettua tietoa tasa-arvosta

Pauli Sumanen

Tiistaina 22.2.2011 on Kustannus HD:n kustantaman kirjani "Vaiettua tietoa tasa-arvosta" julkistus kello 18.00 helsingissä Rautatieasemalla ravintola Elielin kabinetissa.
Toivottavasti mahdollisimman moni tasa-arvon kannattaja, niin mies kuin nainenkin ehtii silloin paikalle pakkasesta huolimatta.

Tilaisuudessa esitetään kolme pääväittämää:
1. Kokoaikatyötä tekevä mies tekee 20 % enemmän työtunteja kuin nainen.
2. Tilastokeskuksen kaikissa palkkavertailuissa oletetaan, että mies ja nainen tekevät saman verran työtunteja.
3. Kun lasketaan palkkavertailu siten kuin ILO sen on määritellyt, eli "sama palkka samanarvoisesta työstä", niin naisen euro on suurempi kuin miehen euro, eli nainen saa samanarvoista työpanosta kohden enemmän palkkaa kuin mies.

Tervetuloa. Pauli Sumanen, työaika ja palkkatilastotutkija

8

409

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
      • vienyt

        homman loppuun säälimättä. Mies ja lapsi kärsivät naisen huoraamisesta, sellaista se on.


      • Sattuuhan sitä

    • Jukka L
      • Jukka L

        Kirjan julkistamistilaisuus on siis tänään tiistaina 22.2. klo 18 alkaen Helsingin rautatieaseman ravintola Elielin kabinetissa.

        Kaikki kiinnostuneet paikan päälle kuulemaan ja vaihtamaan ajatuksia!


    • Jukka L
      • Jukka L

        Palkkatasa-arvosta kiinnostuneet voivat edelleen kuunnella yllä olevasta linkistä Pauli Sumasen haastattelun. Suosittelen!

        Mielenkiintoista on myös tutustua ohjelman kommentteihin. Jotkut tuntuvat ymmärtävän, mistä on kyse, mutta jännä on panna merkille myös niitä erilaisia typeryyden muotoja, joita kommenteissa esiintyy.


    • Vakaumus järkkyy

      Suomelle on niin tyypillistä, että oikea tieto ei läpäise julkisuuskynnystä, jollei se ole myös sopivaa.

      Eipä ole Sumasen tietoja näkynyt mediassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      948
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      805
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      560
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      551
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      45
      533
    6. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      506
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      158
      492
    8. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      23
      469
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      127
      452
    10. Kaipaisin kainaloosi

      Emme voi jatkaa sillä tavoin, mutta silti sinua. -naiselta miehelle
      Ikävä
      45
      439
    Aihe