Millainen nainen on mielestäsi herttainen?Jos mies sanoo naista herttaiseksi ja suloiseksi tarkoittaako se enemmän luonteenpiirteitä kuin ulkonäköä?Haluaisitko,että oma ihannenaisesi olisi herttainen?
herttainen
hertta____
105498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Herttainen on synonyymi epäseksuaaliselle olennolle. Esimerkiksi mummo tai lapsi.
naiset ovat kuolemassa sukupuutton.
Herttainen nainen herättää miehessä rakkauden ja suojeluvietn, herttainen nainen viedään nopeasti alttarille jonka jälkeen vietetään onnellista perhe elämää hyvinhoidetussa kodissa jossa tuokuu puhdas pyykki ja lämmin päivällinen,
herttaista naista rakastellaan kuumasti joka yö ja kotiin on ihana tulla töistä ja suudella pitkään eteisessä.
Herttaisen naisen lapset kasvavat tasapainoisessa kodissa jonne on ihana tulla aikuisenakin.
Herttainen nainen on ulkonäöltään pehmeä, luonnollinen, sievä, söpö, hän tuoksuu aina suihkunraikkaalle.
Herttainen nainen osaa vanhanaikaiset käytöstavat, hän ottaa kanssaihmiset huomioon, hän on uskolllinen, luotettava, kunnioittaa itseään ja elämää.
Mua on sanottu herttaiseksi, lempeäksi, tasapainoiseksi, äidilliseksi, naiselliseksi ja iloiseksi. Oon rauhallinen, kotona viihtyvä romantikko. Otan muut ihmiset huomioon mutta olen enempi omiin oloihin vetäytyvä pohdiskelija, en kaipaa jatkuvasti toisten seuraa. Olen myös hyvin aistillinen ja seksuaalinen.
Ihanaa analysointia
Kuulostaa juuri siltä ihmiseltä joka pyrin olemaan :) Ja hyvän miehenkin sain. Nyt vaan rakkaudentäytteistä kotia perustamaan!
Miellän herttaisen sellaiseksi lämmöllä ja viattomuudella hurmaavaksi kauneudeksi. Tuosta sanasta tulee mieleen myös sellainen vähän vanhahtava käsitys ns. kunnollisesta naisesta, eli joku Elovena-tyttö vähemmän-ihonmyötäisissä vaatteissa.
Mulle herttainen nainen olis se,jonka veisin vihille.Hyvännäköstä ja seksikästä pannaa,mutta herttainen ja suloinen nainen on sitä vaimomatskuu.Harmi kun ne tuntuu vaan olevan katoamassa sukupuuttoon.Herttainen ja söpö menee kauniin edelle,myös sisäisesti katsottuna.
Ai eikö muka hyvännäköinen ja seksikäs nainen voi olla herttainen? Mielestäni herttaisuus on luonteenpiirre ja kauniskin voi olla herttainen...
Toisaalta jos hyvännäköistä ja seksikästä vain "pannaan eikä oteta vaimoksi" selittää ehkä sen, ettei kukaan mies uskalla minua lähestyä ja olen sinkku koska en suostu "pantavaksi". Voi voi, kauneus taitaa olla kirous, herttainen mielestäni olen ja lapseni saisivat takuu varmasti paljon äidin rakkautta ja tasapainoisen kodin, jos minulla lapsia olisi
Mun mielestä herttaisuus on nimenomaan sisäistä,voit olla kaunis,seksikäs,ruma,lihava tms. ja silti herttainen.Herttaisuus on sellainen käsite,jonka määrittelee joku muu.Jos sä kuvailet ittees "No mä oon tällanen herttainen ja suloinen" ni se kuulostaa lähinnä itserakkaalta ja oudolta.Herttainen nainen on lämpöinen ja empaattinen,ajattelee myös muiden ihmisten tunteita.Mut se ei tarkota että hän olisi lattiamatto.Herttaisuus on olemus,johon liittyy suloiset eleet ja ilmeet ja hieman ujoutta.
"Jos sä kuvailet ittees "No mä oon tällanen herttainen ja suloinen" ni se kuulostaa lähinnä itserakkaalta ja oudolta"
No ompas sinulla suppea maailmankatsomus!
Kyllähän aikuinen, itsensä tunteva ihminen, jota pyydetäänn kuvailemaan omaa luonnettavaan voi sanoa olevansa mukava, empaattinen, herttainen ym. positiivisiä piirteitä joita itsessään tunnistaa olevan, olematta itserakas ja outo!
Kyllähän jokaisessa työhaastattelussakin pyydetään kertomaan omasta luonteesta ja siinä pitää uskaltaa sanoa myös ne positiiviset piirteet!
Aikuisen ihmisen tulee tuntea itsensä ja oma luonteensa. Herttainenkin ihminen suuttuu joskus ja vihaa jotakin asiaa, herttaisuus on yksi piirre monien joukossa.