Kumman valitset?

Kookosöljyssä on haitallisia omega-6- rasvahappoja vain 1905 mg/100g ja rypsiöljyssä hurjat 20080 mg. Minulle on selvää että en koske rypsiöljyyn enkä siitä valmistettaviin kasvirasvoihin. Eihän niissä maistu eikä paistu mikään.
8184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Koska tärkeintä on kolmosen ja kuutosen suhde, mikä on rypsissä kohdallaan ja kookoksessa perseellään. Määrä ratkaisee myös. Kasviöljyjä ei pidä käyttää liikaa.

Äänestä
  • Ei myöskään rotanmyrkkyä pidä nauttia liikaa. Siksi on parempi pysytellä terveellisissä tuotteissa, joissa ei mikään keskinäinen suhde määrittele sen terveellisyyttä vaan ruoka-aineen kokonaisvaikutus ja kokonaisravintoarvo. Rypsiöljyssä on liikaa myrkkyä ja rotanmyrkyn lailla sitäkin pitää tosiaan nauttia hyvin vähiä määriä.

    Äänestä

  • Rypsiöljyn kolmosia pystyy elimistö muuntamaan hyödynnettävään muotoon n. 5% teholla joten kutosia tulee liikaa jos kolmosten lähteenä käyttää rypsäriä.

    Äänestä

  • heh heh! kirjoitti:

    Rypsiöljyn kolmosia pystyy elimistö muuntamaan hyödynnettävään muotoon n. 5% teholla joten kutosia tulee liikaa jos kolmosten lähteenä käyttää rypsäriä.

    RHH:laiset puskalaiset laittaa omega-6:sta leipiensä päälle maragariinin muodossa ja saavat haitallista rasvaa liikaa. Siankyljessä on omega-6:sta 2299 g/100 g ja rypsissä 22080 g/100g joten riippuu siitä kuinka paljon rypsiä syöt margariinin muodossa. Minä en syö yhtään, koska rypsiä ei ole missään muodossa taloudessani eikä tule.

    Äänestä

(1) sydäntautien riski pienenee kiistattomasti, kun tyydyttyneitä rasvoja korvataan monityydyttymättömillä

(2) selvää hyötyä tyydyttyneiden rasvojen korvaamisesta hiilihydraateilla ei voitu osoittaa, mutta tyydyttyneiden rasvojen korvaminen matalan GI:n hiilihydraateilla saattaa olla hyödyllistä

(3) Tyydyttyneet rasvat ovat samanarvoisia raffinoitujen hiilihydraattien kanssa, kun tarkastellaan riskiä sairastua insuliiniresitanssiin ja diabetekseen.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21270379

Äänestä
  • Rypsiöljy sopii moottoriöljyksi osin, (vaikka metsäkoneiden moottorit tuppaavatkin leikkaamaan kii) parhaiten kiillotusrasvaksi nahkateollisuuteen. Koko perheeni välttää rypsiöljyä ja tarkkailemme ja vertailemme oikeita tutkimuksia ja teemme päätöksemme ihan kaupassa sen perusteella, mitä tuotteet sisältää. Finelistä voi tarkastaa, kannattaako tuotetta yleensä käyttää. Niin monet muut rasvat kuin rypsiöljy on paljon parempaa.

    Tällaiset kotimaisen rypsiteollisuuden maksamat mainoskirjoitukset voi hyvin lopettaa, ei ihmiset enää usko mihinkään - niin paljon on kusetettu ruokateollisuuden taholta.

    Vaikka rypsiöljyssä on ihan hyviä aineita, niin myrkyllisiä on enemmän. Miksi syödä litra myrkkyä, ja ottaa sitten kosmeettisesti päälle desi jotain edukasta ainetta päälle ihan näennäisterveellisesti? Parempi saada tärkeät rasvahapot muualta.

    Äänestä

  • On sitä jo kaikenlaista tutkimusta tälläkin palstalla esitetty jotka ei pidä paikkaansa totuuden kanssa. Kun tutkimuksen taakse saadaan virallinen taho niin sitä pidetään ainoana oikeana vaihtoehtona mutta niin ne kusettaa virallisia valvojia siinä missä kaikkia muitakin.

    Äänestä

  • kj.mattiIa kirjoitti:

    On sitä jo kaikenlaista tutkimusta tälläkin palstalla esitetty jotka ei pidä paikkaansa totuuden kanssa. Kun tutkimuksen taakse saadaan virallinen taho niin sitä pidetään ainoana oikeana vaihtoehtona mutta niin ne kusettaa virallisia valvojia siinä missä kaikkia muitakin.

    Kyseessä on Kraussin ja kumppanien uusin meta-analyysi, joka pitää sisällään myös Heikkilän hehkuttamat maitotutkimukset. Mutta kun kaikki merkittävät tutkimukset vedetään yhteen, niin tulos on tämä. Tiede pitkä, hihhuli pätkä.

    "Meta-analyysi on useilla tieteenaloilla käytetty tilastollinen menetelmä. Sen avulla pyritään johtamaan päätelmiä yhdistelemällä aiempia samaa asiaa käsitelleitä tutkimustuloksia. Tarkoituksena on saada aikaan synteesi, joka antaa tutkittavasta kysymyksestä vahvempaa näyttöä kuin yksittäiset tutkimukset. Meta-analyysiä käytetään erityisesti yhteiskuntatieteissä ja lääketieteessä."

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Meta-analyysi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kj.mattiIa kirjoitti:

Kookosöljyssä on haitallisia omega-6- rasvahappoja vain 1905 mg/100g ja rypsiöljyssä hurjat 20080 mg. Minulle on selvää että en koske rypsiöljyyn enkä siitä valmistettaviin kasvirasvoihin. Eihän niissä maistu eikä paistu mikään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu