Razzlen kuolinpaikka ihmetyttää

Razzle fan forever

Peter Criss saa olla maaimankaikkeuden kovin kannuttaja ihan rauhassa, mutta minulle Nicholas "Razzle" Dingley on kaikkien aikojen paras rumpali, jopa Ian Paicea parempi. Myönnetään, että Razzle ei ollut teknisesti kovin hyvä rumpali, itseasiassa jopa melko huonokin rumpali, mutta karismaa kaverissa oli tuhannen Ian Paicen verran.

Razzlen kuolema järkytti minua paljon ja olen virtuaalisesti netin välityksellä koettanut tutkia Razzlen viimeisiä hetkiä . Vince Neil kirjoittaa kirjassaan Tatuointeja ja tequilaa suurinpiirtein seuraavasti, että hän menetti auton hallinnan tien noustessa kaartuvasti, missä hän pisti pienemmän vaihteen päälle sillä seuraukslla, että auto lähti lapasesta. Mäenharjanteen päältä ilmestyi auto johon Neilin Pantera törmäsi Razzlen puoleinen kylki edellä tuhoisin seurauksin. Tie oli kuulemma kastunut joko hajonneesta vesipostista tai läheisen työmaan takia.

Wikimapian http://wikimapia.org/10021820/Auto-Accident-Death-of-Nicholas-Razzle-Dingley-of-Hanoi-Rocks mukaan Razzle kuoli S Catalina Avenuen ja Avenue A risteyksen kohdalla. Wikimapian kartta ihmetyttää siinä mielessä, katu kyllä lähtee kaartmaan voimakkaasti vasemmalle, mutta mistään ylämäestä ei ole kysymys! Eli kuoliko Razzle wikimapian näyttämällä paikalla vai onko jollain parempaa tietoa tarkasta katujen sijainnista.Kiitos mahdollisista tiedoista.

15

2211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s1vull1n3n

      Ei kuollut onnettomuuspaikalla vaan sairaalassa.

      • Razzle fan forever

        Razzle oli sairaalaan tuotaessa D.O.A eli Dead on arrival, suomennettuna kuolleena saapunut.Razzle kuoli siis heti kolarissa tai viimeistään ambulanssissa. McCoy mainitsee All those wasted years kirjassa, että Raz olisi kuollut heti.


    • ...

      hohhoijaa, kumpaakahan uskoisi... sille onnettomuuspaikalle on olemassa varmaan jossain poliisien arkistoissa yms. ihan mustaa valkoisella, sen sijaan en kovinkaan paljon luottaisi semmoisen henkilön sanaan joka oli tapahtumahetkellä umpihumalassa ja oli käyttänyt vuosikausia putkeen viinaa ja huumeita. Muutenkin "hauska" herra Neilin selostus...tiessä oli ylämäki mutta piti laittaa pienempää silmään vaikka alla oli urheiluauto.Kaiken lisäksi tie oli märkä...yrittääkö herra Neil puhua mustaa valkoiseksi, eikö olisi parempi ihan suoraan sanoa että auto lähti käsistä koska kuski oli humalassa?

      • s1vull1n3n

        Sheriffi McCoyssa Antti kertoo olleensa paikalla sairaalassa, kun lääkäri oli tullut kertomaan tiedon kuolemasta. Lähtö tapahtui kuulema kivutta, mutta enpä osaa edeltäneistä tapahtumista sen enempää..


    • RopiVanDiesel

      Razzle oli tosi kova rumpali ja hauskanpitäjä. Muuten, onko kukaan suomalainen käynyt Losissa käydessään tsekkaamassa tämän St Catalinan ja Avenue A risteyksen jonka läheisyydessä Razzle siis kuoli autokolarissa? Varmaan paikanpäällä voisi tehdä tarkemmin havaintoja tien noususta kuin pelkästään netissä surffailemalla.

      • Anonyymi

        Olen käymässä paikan päällä ennen kun henki lähtee. Olin Hanoi rokkari


    • ffe321

      Taitaa se kuolinpaikka olla Esplanadin ja St Topaz Streetin kohtauspaikassa.

    • diingley

      Esplanaden ja St Sapphire Streetin risteys. Siinä se mälli sattui.

      • Teejiitee

        ooks varma??


    • diingley

      Jep, voithan itsekkin ehtiä netistä tietoja tuosta mällistä ja Vince Neilin kuvaukset ja tietyt sivut mainitsevat tuon paikan suoraankin.

      • Teejiitee

        Joo.löysin tietoa.vähän kesti tää vastaus tulla mut oikeessa kyllä olet.


    • juu_niin

      Kyllä se tuo Esplanaden ja Sapphire streetin kulmassa tapahtui. Mäki kaartuu vasemmalle ylös Sapphire streetiä tultaessa kunten Vincekin on asiaa kuvannut.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Blues ei siis syntynytkään täällä?

      • Anonyymi

        Ei.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      222
      6286
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      189
      5872
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5454
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4134
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3482
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      3006
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      6
      2477
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      240
      2361
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      130
      2244
    Aihe