Razzlen kuolinpaikka ihmetyttää

Razzle fan forever

Peter Criss saa olla maaimankaikkeuden kovin kannuttaja ihan rauhassa, mutta minulle Nicholas "Razzle" Dingley on kaikkien aikojen paras rumpali, jopa Ian Paicea parempi. Myönnetään, että Razzle ei ollut teknisesti kovin hyvä rumpali, itseasiassa jopa melko huonokin rumpali, mutta karismaa kaverissa oli tuhannen Ian Paicen verran.

Razzlen kuolema järkytti minua paljon ja olen virtuaalisesti netin välityksellä koettanut tutkia Razzlen viimeisiä hetkiä . Vince Neil kirjoittaa kirjassaan Tatuointeja ja tequilaa suurinpiirtein seuraavasti, että hän menetti auton hallinnan tien noustessa kaartuvasti, missä hän pisti pienemmän vaihteen päälle sillä seuraukslla, että auto lähti lapasesta. Mäenharjanteen päältä ilmestyi auto johon Neilin Pantera törmäsi Razzlen puoleinen kylki edellä tuhoisin seurauksin. Tie oli kuulemma kastunut joko hajonneesta vesipostista tai läheisen työmaan takia.

Wikimapian http://wikimapia.org/10021820/Auto-Accident-Death-of-Nicholas-Razzle-Dingley-of-Hanoi-Rocks mukaan Razzle kuoli S Catalina Avenuen ja Avenue A risteyksen kohdalla. Wikimapian kartta ihmetyttää siinä mielessä, katu kyllä lähtee kaartmaan voimakkaasti vasemmalle, mutta mistään ylämäestä ei ole kysymys! Eli kuoliko Razzle wikimapian näyttämällä paikalla vai onko jollain parempaa tietoa tarkasta katujen sijainnista.Kiitos mahdollisista tiedoista.

15

2121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s1vull1n3n

      Ei kuollut onnettomuuspaikalla vaan sairaalassa.

      • Razzle fan forever

        Razzle oli sairaalaan tuotaessa D.O.A eli Dead on arrival, suomennettuna kuolleena saapunut.Razzle kuoli siis heti kolarissa tai viimeistään ambulanssissa. McCoy mainitsee All those wasted years kirjassa, että Raz olisi kuollut heti.


    • ...

      hohhoijaa, kumpaakahan uskoisi... sille onnettomuuspaikalle on olemassa varmaan jossain poliisien arkistoissa yms. ihan mustaa valkoisella, sen sijaan en kovinkaan paljon luottaisi semmoisen henkilön sanaan joka oli tapahtumahetkellä umpihumalassa ja oli käyttänyt vuosikausia putkeen viinaa ja huumeita. Muutenkin "hauska" herra Neilin selostus...tiessä oli ylämäki mutta piti laittaa pienempää silmään vaikka alla oli urheiluauto.Kaiken lisäksi tie oli märkä...yrittääkö herra Neil puhua mustaa valkoiseksi, eikö olisi parempi ihan suoraan sanoa että auto lähti käsistä koska kuski oli humalassa?

      • s1vull1n3n

        Sheriffi McCoyssa Antti kertoo olleensa paikalla sairaalassa, kun lääkäri oli tullut kertomaan tiedon kuolemasta. Lähtö tapahtui kuulema kivutta, mutta enpä osaa edeltäneistä tapahtumista sen enempää..


    • RopiVanDiesel

      Razzle oli tosi kova rumpali ja hauskanpitäjä. Muuten, onko kukaan suomalainen käynyt Losissa käydessään tsekkaamassa tämän St Catalinan ja Avenue A risteyksen jonka läheisyydessä Razzle siis kuoli autokolarissa? Varmaan paikanpäällä voisi tehdä tarkemmin havaintoja tien noususta kuin pelkästään netissä surffailemalla.

      • Anonyymi

        Olen käymässä paikan päällä ennen kun henki lähtee. Olin Hanoi rokkari


    • ffe321

      Taitaa se kuolinpaikka olla Esplanadin ja St Topaz Streetin kohtauspaikassa.

    • diingley

      Esplanaden ja St Sapphire Streetin risteys. Siinä se mälli sattui.

      • Teejiitee

        ooks varma??


    • diingley

      Jep, voithan itsekkin ehtiä netistä tietoja tuosta mällistä ja Vince Neilin kuvaukset ja tietyt sivut mainitsevat tuon paikan suoraankin.

      • Teejiitee

        Joo.löysin tietoa.vähän kesti tää vastaus tulla mut oikeessa kyllä olet.


    • juu_niin

      Kyllä se tuo Esplanaden ja Sapphire streetin kulmassa tapahtui. Mäki kaartuu vasemmalle ylös Sapphire streetiä tultaessa kunten Vincekin on asiaa kuvannut.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Blues ei siis syntynytkään täällä?

      • Anonyymi

        Ei.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe