Razzlen kuolinpaikka ihmetyttää

Razzle fan forever

Peter Criss saa olla maaimankaikkeuden kovin kannuttaja ihan rauhassa, mutta minulle Nicholas "Razzle" Dingley on kaikkien aikojen paras rumpali, jopa Ian Paicea parempi. Myönnetään, että Razzle ei ollut teknisesti kovin hyvä rumpali, itseasiassa jopa melko huonokin rumpali, mutta karismaa kaverissa oli tuhannen Ian Paicen verran.

Razzlen kuolema järkytti minua paljon ja olen virtuaalisesti netin välityksellä koettanut tutkia Razzlen viimeisiä hetkiä . Vince Neil kirjoittaa kirjassaan Tatuointeja ja tequilaa suurinpiirtein seuraavasti, että hän menetti auton hallinnan tien noustessa kaartuvasti, missä hän pisti pienemmän vaihteen päälle sillä seuraukslla, että auto lähti lapasesta. Mäenharjanteen päältä ilmestyi auto johon Neilin Pantera törmäsi Razzlen puoleinen kylki edellä tuhoisin seurauksin. Tie oli kuulemma kastunut joko hajonneesta vesipostista tai läheisen työmaan takia.

Wikimapian http://wikimapia.org/10021820/Auto-Accident-Death-of-Nicholas-Razzle-Dingley-of-Hanoi-Rocks mukaan Razzle kuoli S Catalina Avenuen ja Avenue A risteyksen kohdalla. Wikimapian kartta ihmetyttää siinä mielessä, katu kyllä lähtee kaartmaan voimakkaasti vasemmalle, mutta mistään ylämäestä ei ole kysymys! Eli kuoliko Razzle wikimapian näyttämällä paikalla vai onko jollain parempaa tietoa tarkasta katujen sijainnista.Kiitos mahdollisista tiedoista.

15

2196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s1vull1n3n

      Ei kuollut onnettomuuspaikalla vaan sairaalassa.

      • Razzle fan forever

        Razzle oli sairaalaan tuotaessa D.O.A eli Dead on arrival, suomennettuna kuolleena saapunut.Razzle kuoli siis heti kolarissa tai viimeistään ambulanssissa. McCoy mainitsee All those wasted years kirjassa, että Raz olisi kuollut heti.


    • ...

      hohhoijaa, kumpaakahan uskoisi... sille onnettomuuspaikalle on olemassa varmaan jossain poliisien arkistoissa yms. ihan mustaa valkoisella, sen sijaan en kovinkaan paljon luottaisi semmoisen henkilön sanaan joka oli tapahtumahetkellä umpihumalassa ja oli käyttänyt vuosikausia putkeen viinaa ja huumeita. Muutenkin "hauska" herra Neilin selostus...tiessä oli ylämäki mutta piti laittaa pienempää silmään vaikka alla oli urheiluauto.Kaiken lisäksi tie oli märkä...yrittääkö herra Neil puhua mustaa valkoiseksi, eikö olisi parempi ihan suoraan sanoa että auto lähti käsistä koska kuski oli humalassa?

      • s1vull1n3n

        Sheriffi McCoyssa Antti kertoo olleensa paikalla sairaalassa, kun lääkäri oli tullut kertomaan tiedon kuolemasta. Lähtö tapahtui kuulema kivutta, mutta enpä osaa edeltäneistä tapahtumista sen enempää..


    • RopiVanDiesel

      Razzle oli tosi kova rumpali ja hauskanpitäjä. Muuten, onko kukaan suomalainen käynyt Losissa käydessään tsekkaamassa tämän St Catalinan ja Avenue A risteyksen jonka läheisyydessä Razzle siis kuoli autokolarissa? Varmaan paikanpäällä voisi tehdä tarkemmin havaintoja tien noususta kuin pelkästään netissä surffailemalla.

      • Anonyymi

        Olen käymässä paikan päällä ennen kun henki lähtee. Olin Hanoi rokkari


    • ffe321

      Taitaa se kuolinpaikka olla Esplanadin ja St Topaz Streetin kohtauspaikassa.

    • diingley

      Esplanaden ja St Sapphire Streetin risteys. Siinä se mälli sattui.

      • Teejiitee

        ooks varma??


    • diingley

      Jep, voithan itsekkin ehtiä netistä tietoja tuosta mällistä ja Vince Neilin kuvaukset ja tietyt sivut mainitsevat tuon paikan suoraankin.

      • Teejiitee

        Joo.löysin tietoa.vähän kesti tää vastaus tulla mut oikeessa kyllä olet.


    • juu_niin

      Kyllä se tuo Esplanaden ja Sapphire streetin kulmassa tapahtui. Mäki kaartuu vasemmalle ylös Sapphire streetiä tultaessa kunten Vincekin on asiaa kuvannut.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Blues ei siis syntynytkään täällä?

      • Anonyymi

        Ei.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22259
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9476
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7470
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6315
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5940
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4956
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4610
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4366
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      85
      2036
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      77
      1330
    Aihe