Vaununvetoon auto?

rgb1890

Asuntovaunu on kasvanut perheen myötä sellaiseen kokoon, ettei oikein enää Passatilla pärjää. Tarkoitus on vaihtaa auto eurooppalaiseen nelikkoon, pitäis olla dieseli ja automaatti ja kun rahapussi ei ole pohjaton niin käytetystä tieten on kysymys. Hintaluokka 40 tonnia ja alle, kuitenkaan ei mitään 350 tkm ajettua. Vaihtoehtoina VW Touareg, Volvo XC 90, BMW X5 ja Mersu ML. Kaipaisin asiallisia kokemuksia ja mielipiteitä Teiltä, joilla on / on ollut joku mainituista kulkineista.

10

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • drtyhdrt

      Unohda nuo muoviautot ja hommaa vaikka dodge ram 5,9 cumminsilla. Rupeaa se kiimaliiterikin liikkumaan.

    • juup.

      Kerro vähän lisää, mitä ominaisuuksia kaipaat?

      Tyylikkyys ja luxus on ilmeisesti hyvin korkealle arvostettua, päätellen valikoimasta? Maasto-ominaisuuksilla taas ei liene merkitystä, nuo lienevät kaikki luxus citymaasturi käsitteeseen istuvia.

      Tuossa on monen kokoistakin. Volvo taitaa olla astetta ilmavampi/tilavampi mitä muut. Touareg on pienin. BMW lienee paras ajaa. Mersu on perus hyvä usealla osa-alueella.

    • maasto-Mersu

      Siinä on vetojuhta, joka kestää.

      • Joo.

        G on maastomersu.

        ML on citymersu,

        tämä on Mersun oma filosofia. Kyllähän ML onkin rakenteeltaan hyvin citymaasturi vrt. noihin muihin, kuten viime syksyn TM:ässäkin nähtiin.


    • rgb1890

      Iso jenkki on poissuljettu siitä syystä, että emännällä ei ole c-korttia. Umpipaku talossa on erikseen, ja sen korvaaminen 1-penkkirivisellä jenkillä ei ole oikein vaihtoehto. Useampipaikkaiset on käytännössä verottaja sulkenut kuvioista pois.

      Maasto-ominaisuuksia en tosiaan kaipaa, lähinnä hyvää ajettavuutta isolla tiellä. Tämä sitten sulkee jaappanialaiset ja sen suunnan värkit pois.

      • DN

        on ainut vaihtoehto. Ei noilla euroräpsyillä mitään tee.


      • 7+1=?
        DN kirjoitti:

        on ainut vaihtoehto. Ei noilla euroräpsyillä mitään tee.

        Niinpä, Jenkki, ja niistä Grand Cherokee. Quadra Drive 2 ylivoimaisesti paras neliveto mitä löytyy, lukot etu- ja taka-akselilla. Vaunu liikahtaa eikä tarvi mukavuuksista tinkiä. Muut vaihtoehdot ovat vain köyhään mielikuvitukseen rajoittuneita kompromisseja ;)


      • saisi myös
        7+1=? kirjoitti:

        Niinpä, Jenkki, ja niistä Grand Cherokee. Quadra Drive 2 ylivoimaisesti paras neliveto mitä löytyy, lukot etu- ja taka-akselilla. Vaunu liikahtaa eikä tarvi mukavuuksista tinkiä. Muut vaihtoehdot ovat vain köyhään mielikuvitukseen rajoittuneita kompromisseja ;)

        Jeep Patriot-merkkisen, mikä ei uutenakaan maksa kuin 30 t€. Tai Dodge Nitron.


      • kokemusta on
        DN kirjoitti:

        on ainut vaihtoehto. Ei noilla euroräpsyillä mitään tee.

        Kyllä jenkki on paras jos haet ajo ominaisuuksia maantiellä. CJ sarjalainen toimmii aina ja luotettavasti


      • Tietäjä.

        Isolla jenkillä sen vaunun vetoon tarvitsisi CE:n.

        Japseissa on muutakin kuin maastokykyä, esim Pajero on aivan hyvä ajettava. Mutta, ei kyllä tuon hintaluokan autona yllä mukvauudeltaan uudempien mersujen tasolle, tietty. Land Cruiser on kyllä ylihinnoiteltu, joten ei ehkä tosiaan kannata japseja sittenkään katsoa.

        Entäs Land Rover Discovery 3, se on luultavasti parasta mitä tiellekkin saa. Esim. paljon hiljaisempi mitä ML, D3:n sisämelu hipoo jo S-mersun tasoa. Ilmajousitettu, ja saa vetää 3500kg. Jeepin GC on myös aika kova sana. Suosittelisin kyllä ennakkoluulottomasti tarkastamaan noitakin, voi esim. Volvoon verrattuna olla hyvinkin positiivinen yllätys, että nuo oikeatkin maasturit menevät erittäin mukavasti maantiellä nykyään. Oikeastaan nehän ne vasta mukavia maantiellä ovatkin vrt. mihinkään pienempiin autoihin.

        Mutta mjoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5027
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1803
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1670
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1614
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      226
      928
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      901
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      43
      853
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      813
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe