Vauvaöljy hyvä kosteusvoide?

Haluutietäää....

Voiko vauvaöljyjä käyttää iholle kosteusvoiteena? Onko siitä mitään haittaa? :D Kun mun mielestä vauvaöljy on kaikista paras ja jotenkin noi muut kosteusvoiteet aiheuttaa mulle näppyjä ja muuta... ;S Joten vastatkaas.. ??? :)

5

1646

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+16

      Vauvaöljyähän käytetään vauvojen kuivan ihon hoitoon, joten ihan varmasti sitä voi käyttää vanhempikin. Tosin itse en omalle vauvalleni käyttänyt öljyä, kun mun mielestä se ei imeytynyt vaan jätti sellaisen kalvon. Mutta jos se sulla toimii eikä tuu näppyjä (tuki huokosia), niin käytä vaan.

    • zazige

      Olen harmikseni huomannut,että mineraaliöljyjä(tehtaiden jäteöljy)käytetään lastenkin tuotteissa-paitsi Pirkan vitaminoidussa vauvavoiteessa.
      Siksi suosittelisin,että ostat mieluummin ihan vaikka jojobaöljyä tai muuta kasviöljyä,varsinkin,jos ihosi on sekaiho tai hieman muuten sitten acneen taipuvainen.
      Mineraaliöljyjä voi toki käyttää,jos iho ei reagoi niihin eli kyllä sellaisiakin ihmisiä löytyy todella paljon,joiden iho ei siis voi huonosti mineraaliöljyistä!!
      Kuitenkin,olisi hyvä valita iholle voide,eikä pelkästään öljy,vaikka on toki monia,jotka käyttävät pelkkiä kasviöljyjä!!
      Valitse vain,voide,tai kasviöljy-niin voisin suositella yhden monelle iholle sopivan voiteen,se on HTH.Koska se sisältää maitohappoa,se on hyvin ihoystävällinen,Ph on 3,5 eli aika hapan,se ei kuitenkaan häiritse kasvojen ihoa,koska puhdistuksen jälkeen ihon Ph nousee hieman emäksiseksi.Voidetta voi käyttää jopa vauvojen iholle-hajuttomana(siitä on olemassa myös lievän tuoksun omaavana)ja itse olen hajutonta versiota käyttänyt tietyissä tilanteissa myös intiimi alueella(kun on hiivatulehdus)
      Et kertonut enempää ihostasi,mutta ilmeisesti halusit tietää vauvaöljystä(ja vastasin siis normaali kauppojen vauvaöljystä)Vauvoillehan voi käyttää myös neitsytöljyjä,joita on mm.oliivi,rypsi yms.joita itse mieluummin käyttäisin,koska hintakin on suht pieni,vaikka käyttäisi normaaleja kasviöljyjä,eikä niitä tehtaiden jäteöljyjä..
      Älköön kuitenkaan kukaan loukkaantuko kannanotostani,sillä toisilla(kuten minulla)mineraaliöljyt aiheuttavat hirmuisia finnejä-toisilla taas ei!!

      • samma,eli edellinen

        Jos hth aiheuttaa sulle näppyjä,ihmettelen suuresti,sillä sen avulla sain omat näppyläni pois-tosin käytin myös tiettyjä puhdistustuotteita..kerron lisää,myös omakeksimiäni ohjeita,joista yksi sai näpyt pois jo viikon kuluttua..Olen hiukan sellainen pikku-kemisti;D


      • Anonyymi

        Ainakaan sinulla ei ole kirjoitustaidot hallussa, joten en luottaisi sanomaasi ollenkaan. Neuvojakaan ei noin kouluttamattoman henkilön ole syytä alkaa jakelemaan, Ap:lle tiedoksi: Tämä henkilö puhuu täyttä paskaa. Vauvaöljy on hyvä kosteusvoide kaikille!


    • Anonyymi

      Käy hiustenhoitona ja vauva shampoo on hyvä aikuiselle jolla päänahka ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      64
      8799
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      307
      6621
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5917
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3830
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      29
      3221
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3129
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1964
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1776
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1458
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1226
    Aihe