Olen 28v mies ja erosin noin kuukausi sitten. Tuntuu todella pahalta kun ei saa läheisyyttä silloin kun sitä tarvitsisi. Minulla ei ole nais puolisia ystäviä ollut pitkään aikaan. Silloin kun oli niin oli ihan normaalia viettää päivä/yö sylikkäin. siis ilman mitään seksuaalisia tunteita. Ole ujo joten minun on todella vaikea saada uusia ystäviä. Mistä minun asemassa olevat ihmiset saavat lämpöä ja läheisyyttä?
läheisyys
m.i.
2363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Huoria oma naisystäväni ehdottaa.. En ehdotuksesta ole lämmennyt. Liiallinen läheisyyden tarve on sairaus, siinä missä kokonaan haluttomuuskin läheisyyteen. (Joo joo ihmiset on erilaisii ja toiselle hullu on toiselle terve.,,) Oletko miettinyt mikä tarve sinua ajaa tuohon läheisyyden kaipuuseen?
Olen kai myös ujo tai ainakin olosuhteiden ujoksi tekemä, en uskalla näyttää todellista minääni koska ihmiset ei ymmärrä ja olen saanut paljon paskaa liiasta rehellisyydestä. Tai sitten vaan en osaa kun olen traumatisoitunut ja en edes huomaa valehtelevani itselleni. Ystäviä tämän huoriinmenoa ehdottavan naisystävän lisäksi ei ole..
Jos voit ja jaksat ottaa vastuuta toisesta, niin hanki lemmikki :) koiran avulla tutustuu uusiin ihmisiinkin helposti.
Itse kävin eron jälkeen usein hierojalla ja kaikenlaisissa hemmotteluhoidoissa. Tuttujen lapsiperheiden luona aloin leikkiä enemmän lasten kanssa, jotka esim tulee mielellään syliin kuuntelemaan kirjaa ja tykkäävät, jos aikuinen riehuu heidän kanssaan pulkkamäessä. Sit kavereiden koiria, kissoja ja hevosia olen halinut ja rapsutellut tavallista enemmän. Eipä mikään näistä korvaa kumppanin köllöttelyläheisyyttä, mutta on sentään jotain.