Vinkkia asuntoauton hankintaan

Kyselijä

Asuntoautoja tai vaunujakaan sen enempää käyttämättä on tullut mieleen hankkia autotrailerin vetokäyttöön asuntoauto, josta olisi paljon hyötyä kisareissuissa.

Kuinka työlästä asuntoauton huolto on, kun sitä käytetään käytännössä touko-lokakuun lähes jokainen viikonloppu?

Mitenkäs tuo nestekaasupullon säilytys, onko pullo autossa aina sisällä vai "ulkona" kuten olen nähnyt sen olevan esim. asuntovaunuissa?

Mikä on autojen hintataso, eli jos ostan 5 - 10 000 euron hintaisen vanhan asuntoauton, niin saako rahalleen vastinetta vai kannattaako satsata 20 000 euroa ja ostaa uudempi?

Auton tulisi tarjota nukkumatilat 4-6 hengelle tai mikään pakkohan autossa ei olisi nukkua, kunhan se sopii 6 hengen varikkoautoksi. Kahvinkeittoon, ruoan laittoon ja päivätorkkujen ottamiseen.

Fiatin, Transitin tai VW:n alusta tuntuisi tekniikan osalta olevan edullisin (pakujen varaosat edullisia), mutta onko käytännössä "oikea" asuntoauto tyyliin Solifer XXX sittenkin kestävämpi (suunniteltu asuntoautoksi eikä pakuksi)?

Tuossa jotain kysymystä.. ja enemmänkin saapi kertoa ja linkkejä asiaan liittyen heitellä.

4

1195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MB-320s

      Asuntoauton huollot eivät ole sen ihmeenpiä kuin tavallisen autonkaan . Rengas kulut on ymmärrettävistä syistä kyllä isommat . Huollot kannattaa ajoittaa ainakin kevääseen (miksen myöskin syksyy jos tulee paljon kilometrejä .Kaasupullo säilytetään auton omassa tilassa vaunun kotelossa. Kalliimpi on ehkä paremmin varustettu ,mutta täkeintä on vaununosan pohja ratkaisu että se sopii omaan käyttöön. Suosittelen ns. alkovi -mallia ,jossa on takana parivuoteet tai kaksi kpl kerrossänkyä .Ruokailutilasta saa pöydän alaslaskemalla vuode kahdelle siten mahtuu 6 henkilöä yöpymään . Parhainten löytyy ehkä alustalla Fiat ,Pösö tai Citroen , siis alkovi malleja :).

    • Niin

      Sen verran lisää edelliseen:

      Asuntoauton liikkeellelähtöön kuluu aikaa n. yksi ilta ennen reissua-- vedet, wc:n lataus, ruokien haalaus, vaatteet ym. Ja kotiintultua yksi ilta siivoukseen, vedet pois, säiliöiden tyhjennys ja periaatteessa kuivaus. Wc:n tyhjennys ja pesu. Jääkaapin siivous jne. Mikäli em. toimet jättää tekemättä ei autossa saata pitemmän päälle viihtyä. Siis kaksi iltaa viikossa yhteensä, tietysti joku hätäisempi sutaisee hommat nopeammin.

      Trailerin veto asuntoautolla, jos siinä trailerissa on jotakin, on minusta kaksipiippuinen juttu. Periaatteessa sallittu vetokyky riittää. Mutta kaikkien alle 3500 kg asuntoautojen moottorit ja vaihdelaatikot on suunniteltu kevyeen pakettiautokäyttöön. Jo pelkkä asuntoautokori aiheuttaa alustalle maksimikuorman. Eli kannattaisi valita kuorma-autoalustainen yli 3500 kg (Iveco, VW LT ym..)

      Lisäksi olen todennut käytännössä, että etuvetoisella matkailuautolla on paras pysyä asfaltin päällä, hiekalle tai nurmikolle meno on aina tehtävä varoen, tarkoitan siis, että jos etuvetoisen auton etupyörät pääsevät sutaisemaan tyhjää, pyörät uppoavat salamannopeasti kantavan kerroksen läpi. Ja poispääsy hiekalta on pirullista. Tässäkin asiassa tietysti takavetoisuus auttaa, parasta olisi tietenkin neliveto.

      Ja sitten tuo Solifer XXX??? Siis tarkoitat varmaankin integroitua matkailuautoa. Itse asiassa sieltä vaunukuoren alta löytyy sama Ducato piilosta. Ainoastaan taka-runko on saatettu vaihtaa ns. leveämpään (ALKO).

      Siis lyhyesti: Osta kuormaauto-pohjainen, takavetoinen, paripyöräinen ja mieluummin kuitenkin uudempi, koska jos harrastatte jo jotakin muuta, saatatte yllättyä siitä, että pelkkä matkailuauton omistaminen on jo harrastus, joka vaatii varmasti oman aikansa, mikäli auto on vanhempi.

      • alkup.

        Kiitoksia :)


    • veejii

      edelliseen viestiin täysin yhdyn minä. itellä on kokemusta mitä siitä tulee kun reilu puoltoistasataa heppasella turbolla koittaa kuljettaa sen asuntoauton oman korin ja ja traikun autoineen perässä. hirmuista touhua.
      (toisaalta kilpuri tuntui sairaan tehokkaalta sen jälkeen). ei mut tosissaan se ei ollut turvallisen tuntuista tai kivaa, en usko edes sipsittäminen olis auttanut, se pakun alusta ei vaan ole tarpeeksi tukeva tuollaiselle yhdistelmämassalle. eli kuorma-auto luokkaiset tuohon hommaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe