Mitä puoluetta äänstät ensi vaaleissa?
1. Vasemmistoliittoa?
2. Keskustaa?
3. Perussuomalaisia?
4. Sosiaalidemokraatteja?
5. Jotain muuta puoluetta? Mitä muuta puoluetta?
Jk. Olen turkistarhaaja eli yksityisyrittäjä ja siksi äänestän kokoomusta vaikka se on muuten täysin neitin juttu :D
1. Vasemmistoliittoa?
2. Keskustaa?
3. Perussuomalaisia?
4. Sosiaalidemokraatteja?
5. Jotain muuta puoluetta? Mitä muuta puoluetta?
Jk. Olen turkistarhaaja eli yksityisyrittäjä ja siksi äänestän kokoomusta vaikka se on muuten täysin neitin juttu :D
Vastaukset 35
Vanhimmat
.
Eli olet baareissa notkuva sossupummi?
Jk. Asia selvä :D
ei varmaan katso sellaista touhua hyvällä !111!!
galluppien tekijä sinä olet kun alat vastailijoita sorsimaan.
samassa uppoavassa veneessä tässä ollaan.
olen samaa mieltä. Ja kun soinista on kyse, niin mikähän kirkkovene silläkin on
"Eli olet baareissa notkuva sossupummi?"
Täällä on selkeästi älykästä porukkaa liikenteessä näin lauantai iltana..
Noh, joillain miehillä on selkeesti sangen viisas logiikka tällaisella palstalla:D Ehkä Mr. Kallupin kannattaisi olla kirjoittelematta asioista joista ei selkeästi ymmärrä, sekä nuo turhat provoavat kommentit aiheuttaa vaan sen että sinusta välittyvä kuva ei ole tippaakaan sivistynyt. Mutta no, kait sitä tällaisellakin palstalla pitää jonkun yrittää päästä pätemään;D
on
3. Perussuomalaisia.
6. En tiedä vielä, mutta vasemmalla ollaan.
jotta ei mene kommunismin puolelle.
Sitäkin on harkittu, noin protestiäänen mielessä.
menen äänestyskoppiin ja kirjoitan lappuun: VAALIRAHASOTKUN MUISTOA KUNNIOITTAEN ÄÄNESTÄN AKU ANKKAA
Olen työntekijä, metallialalla, paitsi nyt kyllä vähän huonopalkkaisessa töissä, mutta väliaikaisesti.
.ajan ruostuneella autolla, muutenkin ei mene hyvin mutta se johtuu lapsuuden traumasta, josta yritän selvitä.
.
joten perussuomalaisille menee ääni
.
Viestit avaruudesta kieltävät äänestämästä ketään. Kirvesmurhaaja on luvannut harventaa kaikki epäsopivat ehdokkaat. Ja jos ei, niin Arvonlisäveroliskot eliminoivat loput epäsopivat. Sitten minusta tulee suomen Muammar Gaddafi 23% todennäköisyydellä. Jos mikään puolue nousee valtaan vaalien jälkeen, niin todennäköisyys nousee pari prossaa.
viestejä televisiosta ja pattereista? Minulle viestitetään koko ajan kaikenlaista yleltä. Koodi kertoo, että oikea ehdokas paljastuu pingu-jaksoja järjestyksessä seuraamalla, pitää laskea iglujen määrä/jakso ja siitä muodostaa järjestysluku ja siitä aakkonen
Uusi Aika on Tulossa !1!11 Munamies voitti !11! Valelkaamme päämme kokkelilla!
Meillä on tallentavalla DVD:llä 23 jaksoa Pingua tallessa. Laite tosin hajosi jo vuonna 2006. (Odotan kuitenkin lievää aaltoliikettä suunnaltasi.)
Ps. Heterona en pidä kokkelista enkä päälle laukeamisesta. :-(
ehdokkaan nimessä on siis yhteensä 23 kirjainta.
Tämä pitää julistaa maailmalle !1!1 Minä voin käännyttää rautatientorilla, mene sitä itikseen. Painetaan lentolehtisiä ja tarroja. Uusi Aika on tulossa!
...siihen malliin jo tulla korvista ulos toi koko vaali homma, että saatan jättää äänestämättä.
Perussuomalaisia en ainakaan äänestä. Etoo niin helvetisti pelkästään sen Timo Soinin naama. Tulee ensimmäisenä mieleen sellainen pikkasen jälkeen yksinkertainen ja jälkeenjäänyt ...jotenkin se sen perusvirnistys mikä sillä on aina naamalla....
Ei siinä periaatteessa niillä on jotain hyviä pointeja, mutta ne jäsenet...ei saatana...ainakin tämän alueen edustajat tyhmiä kuin saappaat. Kaksi tunnen henkilökohtaisesti.
...olen kyllä sitä mieltä, että aika helvetin kiireellä pitäisi tehdä jotain, että suomalainen teollisuus pystyisi edes jollakin tavalla kilpailemaan muiden euroopan maiden kanssa kustannustehokkuudessa. Se on sillä lailla, että jos edelleen vain lisätään teollisuuden kustannuksia, niin kohta täällä on ihan vitusti työttömiä ja peruspalvelutkin hoitaa Ghanalaiset, kun ei mistään tuu rahaa millä maksaa kotimaisille peruspalutyöntekijöille palkkoja.
...tuohon ajatukseen sillä tavalla, että tarvittaessa voin jatkaa samassa duunissa 10-20% pienemmällä bruttopalkalla. Nim. Seuraavia YT-neuvotteluita odotellessa.
Teollisuus ja kansa on kovin eri linjoilla asiasta. Ja sitä päivää ei nähdä, että työtätekevä kansa haluaisi edistää työpaikkojen pysymistä saatikka lisääntymistä Suomessa. Se kun haluaa pitää kiinni niiden viimeisten jäljellejäävien eduista.
Ps. Kannattaa olla töissä, mitä ei voi ulkoistaa.
Onpas sinulla sanottavaa tähän aiheeseen...
Jk. Et ole harkinnut poliitikon uraa? :D
Tällä hetkellä mulle maksetaan "ekstraa" siitä, että mä omalta osaltani edesautan ulkoistamista.
Tulin siihen tulokseen viime YT-neuvotteluissa, että parempi vaan tehdä tätä duunia ja parhaan mahdollisen kykyni mukaan. Tällä menolla kohta ei enää muutama hommaa ole tarjolla. Nyt on jo tarjottu ihan kivoja summia ulkomailta, että siirtyisin sinne. Lapseton poikamies jos oisin....
Mulla on oma napa ja omat taskut lähimpänä. Tosin niin taitaa olla aika monella poliitikollakin.
Minusta ei oo tuohon kusettamiseen....
Joo tuo voi olla joillain sopivaa. Näin hoitsuna 10-20% vois vituttaa ku pientä orav...
Ei mulla nyt niin kummoiset tulot ole, etteikö jotkut hoitsutkin pääse samoihin.
Niin että olet jossain vähän päälle 2k paikkeilla? No sitten on aika hyvin jos valmis noin paljosta luopumaan. Minä löisin kannan maahan 5 prosentin kohdalla, oli sitten verona ylös tai palkan laskuna alas.
Ai joo jotkut. Joo kyllä osa niistä on vaihtanut alaa, tai toimii jossain ei hoitsun tehtävissä.
Kunhan ihmettelen, ettei ainakaan edustamassani firmassa ole yhtään ulkomaalaista kolmostasolla. Suorttavalla tasolla ja pikkupomona on, mutta en minä pallistani kovin huolissani ole.
...täydet ikälisät saava vuorotyötä tekevä sairaanhoitaja saa selvästi yli 2k€ ;)
Juu hetken ennen eläkettä voidaan sanoa selvästi. Joo no itsellä on lähinnä mielessä noi amishoitsut. Mielenterveyshoitajat ym. Keskimäärin jää palkka lähemmäs kahta kuin kahta ja puolta. En nyt mistään löydä sitä taulukkoa... Mutta joo. Selvästi voi sanoa jos sanan selvästi niin kokee.
tiiä viä, enkä oo ikinä äänestäny puoluetta, vaan edustajaa. Kahtelen sopivia ehdokkaita läpi sitten juur vaalien alla, eiköhän sieltä joku löydy, puolueellinenkin.
Mutta jos valitset vaikka perusuomalaisten ehdokaan, niin hän toimii siten kuin muutkin ko. puolueen jäsenet.
Sama koskee muidenkin puolueiden ehdokkaita.
Jk. Ryhmäkuri :D
mutta en silti äänestä puoluetta, vaan ehdokasta. Jos ehdokkaan "omat" ajatukset tuntuvat hyviltä, kilahtaa ääni kassaan puolueesta riippumatta. Yleensä ne ajatukset ovat enempi tai vähempi puolueenkin ajatuksia, jolloin ehdokas luultavasti kuuluu samoin ajattelevaan puolueeseen, mutta en anna sen häiritä.