Onko useimpien naisten logiikka sellainen, että jos mies on tuttavallinen ja "mukava", mutta ei heti alkuun ala kysellä ulos ja tekemään jotakin flirttailua, niin moiseen ei myöhemminkään kannata ryhtyä? Siis, jos haluaa kysyä naista ulos niin se on paras tehdä ennen kuin ollaan minkäänlaisella tuttavuusasteella ja kaikenlaiset "friends first" höpinät ovat todellisuudelle vieraita. Itse olen kallistumassa uskomaan tähän. Suorassa toiminnassa on riskinsä ja voi joutua täysin naurunalaiseksi, mutts jos alkaa liikaa tutustumaan naiseen tuttavana ennen kuin kysyy ulos niin peli on menetetty.
Odottelu vai nopea toiminta?
mies_33v
6353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mielestäni kannattaa jutella jonkun aikaa ja sitten kysyä ulos. Ei todellakaan odottaa seuraavaan tapaamiskertaan.
Minusta tuo naurunalaiseksi joutuminen on aika suhteellista. Jos ihan kahdenkesken kysyy haluaako nainen lähteä ulos, ei mitään kovin noloa tilannetta tule. Varsinkin jos naisen kanssa ei tarvitse olla myöhemmin tekemisissä, kysyminen ei ole lainkaan noloa.
Naurunalaiseksi joutumista ei kannata koskaan murehtia. Nopeat syövät hitaat ja siinä sitten jää luu käteen jollei ainakaan yritä rivakasti. Jos ei natsaa niin ei muutakuin eteenpäin elämässä tyytyväisenä siitä että ainakin yritit.
Itselleni ainakin on melkoinen turn off jos nainen rupeaa puhumaan frieds first-läppää.
Totta kyllä, että tehtyjä asioita ei ole paljon tarvinut harmitella. Tekemättömiä asioita sitäkin useammin.
Itse flirttailen refleksinomaisesti sinkkunaisten kanssa. Siis suurimman osan. Se on sitten ihan sama mitä nainen sanoo jostain kaveruudesta.
"Suorassa toiminnassa on riskinsä ja voi joutua täysin naurunalaiseksi. "
Mä en nyt oikeen usko tuohon. Ehkä teineillä, mutta ei se noin mene kun ollaan reippaasti jo aikuisiällä. Kyllä se tiedetään, että naiset kiinnostuu miehistä ja miehet naisista eikä siinä ole mitään hihiteltävää. Ehkä tuo olisi hyvä, jos pääsisit nolatuksi tulemisen pelostasi. Onko sulla kokemuksia, että sinut on nolattu? Mä kyllä veikkaisin, että kun ilmaistaan kiinnostus, niin silloinkin kun vastakaikua ei löydy, niin siitä ollaan lähinnä otettuja. Mutta ei sitä nyt naureta ja jos karkeasti totuudessa pysytään, niin harvemmin ihmiset edes vaivaisivat päätään nauramalla ja pilkkaamalla jotakuta vain sen vuoksi, että tämä on ollut kiinnostunut hänestä. Tuo on ikävä taakka sinulle, jos pitää oikeasti pelätä kasvojen menetystä noin. Kun oikeasti niitä ei edes menetä ja vaikka typerämpään ihmishenkilöön olisi erhetynytkin, niin eiköhän se loppuviimeksi olisi nauraja, jonka olisi syytä olla nolona. Eli jos tuossa vähän hölläisit?
"Onko useimpien naisten logiikka sellainen, että jos mies on tuttavallinen ja "mukava", mutta ei heti alkuun ala kysellä ulos ja tekemään jotakin flirttailua, niin moiseen ei myöhemminkään kannata ryhtyä? "
Tottakai ihmiset voivat tutustua toisiinsa jonkunverran. Mutta jos siitä tutustumisesta lähdetään aktiivisesti muodostamaan platonista suhdetta ja käyttäydytään kuin ystävät toisiaan, niin voi tosiaan käydä kuten epäilit. Nainen ottaa ystävällisen käytöksen, jossa ei viestitä minkäänlaista kiinnostusta muussa mielessä siten, että mies haluaa ystävystyä. Ja nainen lähtee osaltaan vastaamaan suhteeseen samalla tavalla, vaikka sitä kiinnostusta olisi voinut ehkä ollakin alussa ja potentiaalia muuhun. Se voi olla hämmentävää ja joskus jopa mahdotonta alkaa muuttamaan suhdetta ja asennoistumista toisiinsa myöhemmin sitten muuksi. En itse ainakaan voisi miespuolisia ystäviäni nähdä ikinä muuna kuin ystävinä.
Ja eihän tämä tarkoita, että jokaista naista pitäisi lähestyä tyylillä "Moi, mikä sun nimi on, ryhdytäänks seukkaan", mutta jos sitä kiinnostusta muuhunkin on, niin miksi pitää tietoa piilossa? Sitä voi viestittää vaikka heti pikkuflirtillä että millä mielellä olet.
Suora toiminta on parasta. Itse olen havainnut hyväksi keinoksi tappaa kaikki miehet kilometrin säteeltä, jolloin muita vaihtoehtoja ei ole. Kukaan nainen ei sano ei.