Laulua kotona

Geisha

moi!
Miten vois kotona helpointen opelle laulamaan? mul ois yx bändi johon voisin mennä, mutta laulajaksi pyysivät!!! Oisihan se kivaa jos osaisi..
Olisiko netissä jotain sivua jolla voisi opetella laulua ihan vain kotona???
Miten itse opettelitte? Kauan kesti saada hyvä ääni? Tiedän että hyvä ääni on kovan työn takana. Ja haluan todellakin oppia laulamaan! Miten saa korkean äänen tulemaan ettei se ole pelkkä pihahdus...
HELP!

10

2760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mantu

      Morjens!

      Mä ite harjottelen himassa laulamista.. Mä vaan otan jonkun mielekkään laulun soimaan, (siis no mielellään joku sellanen biisi jossa mennän tosi matalalle ja todella korkeelle) ja sitte yritän mennä sen nuottejen mukaan. Mulla toi on ainakin auttanu.. Mulla kyllä kesti n.3 viikkoo että pääsin edes lähelle haluamaani tulosta! Mutta, toi on vaan mun tapa. Antaa muiden viisaampien kertoa ja neuvoo enemmän!

      • pupunkorvaliiiiiini

        ja minkähän ikänen sinäkin olet??? tai olit vuonna 2004? varmaan 12


      • pupunkorvaliini
        pupunkorvaliiiiiini kirjoitti:

        ja minkähän ikänen sinäkin olet??? tai olit vuonna 2004? varmaan 12

        HEHEHEHÄJHDÄSAi ghzösuidybsöueiyhdlijrblyö89pukd,8xsd-äfg8h9jok-pö


    • Peppi

      Mielestäni laulamisen a ja o on nuottikorva. Ihan turha sitä on opetella jos ei yksinkertaisesti ole nuottikorvaa. Toinen on oikea laulutekniikan opetteleminen eli pallean kautta hengitetään. Se on vaan opeteltava, jos haluaa pystyä laulamaan pitkään ja hallitusti. Laulamaan oppii laulamalla, harjoitus tekee mestarin. Autossa on kaikista paras harjoitella, kun ei ole taustajoukot mukana :) Ei muuta kuin tsemppiä vaan, älä anna periksi!!

      • laulun harrastaja

        ...ei suositella autossa laulamista,se jos mikä rasittaa äänihuulia koska tuulettimet tuo virtaavaa ilmaa auton sisätilaan,on pölyä ja muuta kohinaa.Suosittelen mieluumin suihkuhuonetta,jossa itse harjoittelen.Siellä on äänen läpäisemätön pinta seinissä,joten kaikutila parhaimmillaa.Kuulee myös itsensä paremmin,eli äänen puhtauden,jos on annettu apsoluuttinen nuottikorva synnyinlahjaksi,että osaa korjata korjattavat säröäänet.


      • Morley

        Metallihäkin akustiikka sotkee.
        Tästä seuraa se, että laulat todennäköisesti koko ajan liialla paineella - ei autossa, ei!!!


    • Meri

      Mielestäni hyväksi laulajaksi ei voi tulla ilman ammattimaista opetusta. Kotona yksin harjoittelemalla päädyt mitä todennäköisemmin "rääkymään" sekä ylä- että alaääniä aivan väärällä tekniikalla, ja sitä myöten rasitat äänihuulesi pilalle, jos laulat vähänkään enemmän. Oikean laulutekniikan opettelu vie vuosia, sillä kyse on lihasmuistista, ja taitoa on myös sen jälkeen jatkuvasti pidettävä yllä. Mitään nopeaa poppakonstia ei ole olemassa. Eihän pianoakaan voi opetella soittamaan viikossa, vaan harjoittelu vie kauan riippuen halutusta taitotasosta. Samalla tavalla oma ääni on instrumentti.

      Eli mikäli vähänkään olet kiinnostunut laulamisesta ja haluat tehdä sitä tulevaisuudessakin, hakeudu kunnon oppiin. Kaikenlaisissa musiikkiopistoissa opetetaan laulua (sekä nimenomaan bändilaulantaa sisältäen esim. mikrofonin oikean käytön). Edullisempi, mutta myös hyvä vaihtoehto, on mennä työväenopiston yksinlaulutunneilla. Siellä saa myös laulun perusopetusta.

      Nimim. 7 vuotta laulutunneilla käynyt aloittelija

      P.S. Ylä-äänien A ja O on tukeva palleahengitys yhdistettynä keskivartalon lihastukeen.

    • mie

      Oon ite käyny laulutunneilla muutaman vuoden, ja vuoden opiskelin musalinjalla musaa, joten voin sanoa, et mee laulutunneille, jos haluat oppia laulamaan kunnolla.
      Yksin nimittäin voi herkästi opetella esim. sijoittamaan äänen väärään paikkaan tavallaan, esim. alkaa laulamaan nenästä...
      Ja melkee sanosin, että jos sä et oo ikinä oikeestaan missään laulanu, edes itekses kotona tai lapsena, ni aika vaikee sitä on yhtäkkiä hypätä johonkin bändiin esiintymään.
      Nuottikorvaakin pitäs jotenkin olla...
      Voi kuulostaa itsekkäältä, mut alkoi harmittaa, et vaik mä oon opiskellu jopa musaa, niin mul ei oo bändiä, niin sulle tarjottii oikein paikkaa siinä, vaik et varsinaisesti oo ees laulaja..
      No, mut eikun laulamaan vaan, ei muuten opi, jollei sitä suutaan avaa...

      • pupunkorvaliiiiini

        no et sinä varmaan mikään superpoppari ole läski


    • pölöökakka

      OOTTE ÄRSYTTÄVIÄ SAAAATANA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      204
      11511
    2. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      98
      10287
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      62
      8538
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      134
      8415
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      71
      8060
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      6
      7478
    7. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5862
    8. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      5806
    9. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      22
      5770
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      59
      5323
    Aihe