Osaisisiko joku neuvoa minua tilanteessani joka seuraava: Olemme miehen kanssa asuneet yhdessä muutamaan vuoden. Asumme vuokralla. Mies on pitkään maksanut koko vuokran, koska rahatilanteeni on huono. Olemme riidelleet paljon ja eilen tapahtui taas. Riidat alkavat aina yleensä tietenkin kun on nautittu muutakin kuin kansalaisluottamusta. Mies oli juonut taas kerran itsensä melko humalaan. Kotona hän yhtäkkiä hermostui ja suoraan sanoen kävi päälleni. Hyökkäsin tietenkin vastaan ja sain aikaan naarmuja. Mies ei myönnä käyneeni kimppuuni ja pidelleeni ja maanneensa päälläni. Hän syyttää koko tapahtumasta minua yksin. Tilanne oli aika paha. Tänä aamuna tilanne jatkui huutamisen ja haukkumisen merkeissä. Mies sanoi että hänelle riitti ja ero on nyt aika varma. Mietin tässä, että kun alan katsella uutta kortteeria itselleni, niin miten se helposti kävisi, kun rahatilanteeni on melko heikko. Muutama satanen tilillä. Onko joku ollut samankaltaisessa tilanteessa joskus ja miten selvittänyt asiat?
SOS!
murheen murtamana
1252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos et välttämättä halua tuota jatkaa, niin ensimmäiseksi keskity ajatukseen, että viina ei sinulle sovi. Pystyt vaikuttamaan vain omaan juomiseesi, toisten juomisen hallitseminen ei ole sinun vallassasi, joten sinun ei kannata siihen paneutua. Itsessäsi on riittävästi haastetta.
Toiseksi, ja toivottavasti olet jo niin tehynyt, varaa aika paikkakuntasi aikuissosiaalityöstä, ehkä saat sieltä vinkkejä elämänsuuntasi korjaamiseksi.
Nimittäin, väkivaltainen suhde ei koskaan muutu väkivallattomaksi.