Mua henkilökohtaisesti lohduttaa hetki sitten tietoon tullut missi valinta 2011 Pia Pakarinen. Katselin häntä tarkemmin kuvista ja vertailin muihin ehdokkaisiin ja ilokseni huomasin, että kansa oli äänestänyt pienisilmäistä tyttöä. Kun aina ihannoidaan ja hehkutetaan suuria, sinisiä silmiä niin tällä Pialla on pohjoismaiset "viirut" silmät (raskaammat luomet). Itselläni on samanmalliset ja aina vain muut suurisilmäiset kaverini saavat kehuja ja huomiota kauniista silmistään. Omiani ei ole koskaan kehuttu. Näistä tietyntyyppisistä silmistähän käytetään nimitystä "tähtisilmä" jolla tietenkin lievitellään ja yritetään vältellä sanomasta siantihrusilmäksi.
Noh ehkä nuo silmät eivät olleet läheskään ykköskriteeri jolla Pakarinen voitti, mutta voittipa kuitenkin kaikki suurisilmäiset.
Noh ehkä nuo silmät eivät olleet läheskään ykköskriteeri jolla Pakarinen voitti, mutta voittipa kuitenkin kaikki suurisilmäiset.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No hei, eihän se oo mikään pakko ! On kiinalaisissa monia kaunottaria, ja muutenki niis vinosilmissä ja ne on ihan persoonallisetki.. :)
Täytyy kyl sanoa, et kiinnitin eilen huomiota ja jopa poikaystävä joka tykkää suurista silmistä sano "eihän tol oo silmiä" :DD ku tottunu semmosiin perus misseihin. no aika saman näkönen toiki on.. -.- muuten klassiset ok kasvot. koko missi kisat on niin tylsä ja persoonaton kisa, blaa, jotain uutta kiitos.
Kaunis ja ennen kaikkea suomalaisen näköinen missi. Suomalaiset naiset eivät ole pitkäsäärisiä, suurisilmäisiä ja paksuhuulisia. Se tulisi meidän hyväksyä ja olla ylpeitä siitä, miltä näytämme. Mielestäni erittäin kaunis ja osuva missivalinta tänä vuonna.
Mikäs ihmeen rotumäärittelijä oikein olet? Suomalaisista naisista löytyy niin pieni- ja suurisilmäisiä, pitkä- ja lyhytsäärisiä kuin ohut- ja paksuhuulisia. Vähän huvittava ajatus, että kaikki suomalaiset naiset olisivat samasta muotista valettuja :)
Tietenkään kaikki eivät ole samanlaisia, mutta täytyy muistaa, että pienen kansan keskuudessa tietyt piirteet eivät ole hallitsevia.
No kansahan valitsee Suomessa aina sen pallinaamaisimman naapurintytön. Suomalaiset missit eivät enää menesty kansainvälisissä kisoissa, koska kansa valitsee aina ns. junttikaunottaren, sellaisen missin joka näyttää Paula Perähikiän mielestä kauniilta (ja vähän samalta kuin Paula itse), mutta ei näytä oikeiden kauneuskriteerien mukaan juuri miltään.
Että sen takia missiksi valittiin sellainen, jolla on tihrusilmät kuten sullakin.
Niinpä. Toivottavasti tajusit sen, että kuten siansilmät eivät olleet este Pian voitolle, ei sinussakaan mikään yksittäinen piirre voi olla esteenä sille, ettetkö löytäisi kumppania. Herätkää jo siskot, ei meidän naisten tarvitse olla täydellisiä! Ei kaikki miehetkään ole.
Piallako pienet silmät?:o Onko näössäni jotain vikaa, näen ne suhteellisen suurina? Sen sijaan kun puhuit viirusilmistä, niin viime vuoden missillä Viivi Pumpasella oli mielestäni viirusilmät.
Jokatapauksessa, pienisilmäinenkin voi olla tavattoman kaunis! En pitäisi silmien KOKOA niinkään kauneusnormina, kuin esimerkiksi hoikkuutta tai kasvojen symmetrisyytta tms.
Omasta mielestäni kerrankin valittiin todella kaunis missi. Kaunis ja herttainen suomalaisen naisen näköinen nainen. Suomalaisista naisista on turha yrittää hakea mitään kansainvälisen näköistä naista. Miss Universum -kisoissa edustetaan nimenomaan suomalaisia kansana, jolloin luonnostaan sinne on syytä laittaa kaunis suomalaisen naisen näköinen nainen.
Onhan noita maailmalla suurisilmäisiä, paksuhuulisia, pitkäsäärisiä ja rintavia missejä. Täytyyy kuitenkin muistaa, että mikään yksittäinen piirre ei tee kenestäkään kaunista vaan viime kädessä harmonia ratkaisee. Lisäksi maailman missikisat ovat hyvin pitkälti varustelukisoja. Ne missit ovat valtaosa leikeltyjä, paranneltuja ja pumpattu huulet ja rinnat täyteen. Se ei ole mitään aitoa kauneutta.
kaunein oli se Anni, en muista sukunimeä, muistutti takavuosien kauneinta missiä Piritta Hagmania (joo ei voittanu miss suomi kisoja mut voitti miss scandinavia kisan). Sillä tytöllä oli erikoiset, kauniit silmät ja erottui joukosta ihan selvästi. Tämä Pia, no ihan tavallisen näköinen tyttö, ei ruma, muttei kauniskaan sanoisin että nätti korkeintaan...
Maailman kauneimmat naiset eivät ole suurisilmäisiä, koska symmetrisyys ja sopusuhtaisuus ovat ne, jotka ihmisistä yleensä on kauneinta. Tutkitustikin totta.
Claudia Schiffer on hyvä esimerkki yhdestä maailman kauneimmasta naisesta. Hänellä on täydelliset kasvot, ei mitkään suuret silmät. Hän olisi rumempi suuremmissa silmissä, juuri symmetrisyys ja sopusuhtaisuus tekee hänestä niin kauniin.