Vähä kommentteja näistä nikeistä joista ei saa pirukaan selvää.
Toommoset 13 13 ja kljkgdfkjfgj nikit vois mun mielestä sensuroida kylmästi. Niille ei pitäs vastata mitään. On pirun vaikee jutella mistään ku noi joka kommenttiin nikkiä vaihtavat sekottaa juttua.
Ei pitäs olla liikaa pyydetty että vois vaikka yhessä ketjussa käyttää ainoostaan yhtä nimeä?
Jos on niin ujo ettei totaali anonyymina kehtaa kahta kertaa samalla nimellä kommentoida niin ei kannata ees kommentoida.
Jos kestän tän päivän täyspäisenä näitä juttuja niin käyn rekisteröimässä nikkini.
Häiriikö ketään muuta noi vaihtuvat nimet?
Toommoset 13 13 ja kljkgdfkjfgj nikit vois mun mielestä sensuroida kylmästi. Niille ei pitäs vastata mitään. On pirun vaikee jutella mistään ku noi joka kommenttiin nikkiä vaihtavat sekottaa juttua.
Ei pitäs olla liikaa pyydetty että vois vaikka yhessä ketjussa käyttää ainoostaan yhtä nimeä?
Jos on niin ujo ettei totaali anonyymina kehtaa kahta kertaa samalla nimellä kommentoida niin ei kannata ees kommentoida.
Jos kestän tän päivän täyspäisenä näitä juttuja niin käyn rekisteröimässä nikkini.
Häiriikö ketään muuta noi vaihtuvat nimet?
Vastaukset 61
Vanhimmat
Niin, tulet sitten rekkaamattomalla nikillä opastamaan kuinka toisten tulisi tehdä... joopa.
Kylläpä tähän tulee pian muutos. Loppuu tuo aikapoikien nettiörvellys. Luulisi täälläkin olevan jotain oikeaa asiaa kun kirjoitetaan, mutta jotkut vain lietsovat naisvihaa (oliskohan ero katkeruuden takana). Kummallista mistä aikuiselle löytyy aikaa tuollaiseen touhuun, ihmettelen.
Toisaalta... Jos nikkiä ei ole rekisteröity, voi samasta nikistä huolimatta olla niin monta erikirjoittajaa, joille juttelee kyseiselle nikille jutellessaan, että voisi saman tien unohtaa kirjoittelun kyseiselle nikille.
c_c
niin ja sitten...
nimenomaan...
älä yritä...
En se minä ollut.
Nyt putosin kärryiltä. Mutta mä oon hyvä jätkä ja muut on paskoja.
pointtini nimenomaan... Paskalta näytät kun olet trollin käsittelyn läpikäynyt.
Nyt pelottaa.
Niin kun otetaan vielä huomioon, että joka ainoa tähän keskustelun haaraan vastannut JoneTheGone oli yksi ja sama kirjoittaja, niin vielä enemmän pelottaa.
Älä jauha paskaa.
Aivan.
Hyvin osoitit pointtisi :)
Joo, vähän vaikeaa tuo on tällä palstalla joskus hahmottaa sitä kenen kanssa oikein käy keskustelua kun nikit vaihtuvat ja trollaaminen toisten nikeillä taitaa olla melko yleistä.
Eipä nää nimettömät muutenkaan miltään älyn ylimmältä tasolta ole repäisty tänne. Miten pimee pitää olla että tulee anonyymina vaan ihmisille vittuilemaan ja häiriimään järkeviä höpinöitä?
Sanopa se ja rekkaa nikkisi.
Kyllä minusta tuo plislaskinikkinen (13 13 tms) erottuu palstalla omaksi nikikseen.
Noista fdhgshjghsdghs yms. nikeistä: kyllä mielipiteitä tulisi uskaltaa ilmaista omalla nikillään, niitä vastakkaisiakin mielipiteitä. Ja jos ei uskalla haukkua muuten kuin anonyymina jotakuta, niin sitten ei hauku ollenkaan.
Tuo oli sinun mielipiteesi. Jollain voi olla toisenlainen näkemys asioista.
No tuo (numero numero) nikki on kyllä niin yleinen täällä suoli24:ssa että sen takana on satoja, ellei jopa tuhansia kirjoittelijoita. Hyvin usein viestin kirjoittaja ei keksi mitään järkevää nimimerkkiä ja tyytyy sitten kirjoittamaan tuon varmistekoodin numerot tuohon nimimerkkikenttään. Tuo on ihan yhtä yleistä kuin asdfasdf, qwrqwrqw ja adföjbjknd -tyylisten nimimerkkien käyttö. Hyvät keskustelijat osaavat käyttää selkeää ja samaa nimimerkkiä keskusteluissa ja todella hyvät rekisteröivät ne.
En yhtään ihmettele vaikka naiset eivät hirmusti nimimerkkejä varaakaan käyttöönsä. Sellaista paskaa ja nimittelyä täällä kyllä saa osakseen.
Niin saa. Oikeastaan kaikki naisnikit, hyvinkin asialliset, saavat täysin holtitonta kuraa välillä osakseen. Miesnikit eivät ehkä vain välitä siitä niin paljon.
Niinpä. Eniten ongelmia rekkaamattomuus aiheuttaa niille, joille ei ole tärkeää se mitä sanotaan, vaan kuka sen sanoo ja miksi hänet voisi lokeroida.
Miten ihmeessä nimimerkin haukkuminen loukkaa? Saman paskan sitä saa päälleen vaihtuvakin nimi. Jos täällä vain jotain kommentoit, niin varmasti saat nuo taustalla olevat äö25 tapaukset kimppuusi. Onko sillä tosiaan väliä onko nimimerkkisi kertakäyttöinen vai aina sama?
Joo. Tosin mitäpä väliä, jos se paska lipuu anonyymiin rekisteröityyn osoitteeseen... Vaikkapa "sormikeiju"... Tietääpähän ainakin että niitä sormikeijuja on vain yksi ja ainakun hänen kanssaan keskustelee, on kyseessä sama sormikeiju.
Lentäköön paska... Ei sinne tarvitse sellaisia tunnistetietoja laittaa, että väki voi lehtileikkein kirjoitettuja kirjeitä lähetellä.
Ei se mua itseäni niinkään loukkais, mutta voin kuvitella, että jos yrittää käydä jotain järkevää keskustelua, ja ketjuun kerääntyy jotain "vitun lutka!" -läppiä, niin voihan se turhauttaa ja tulla mieleen että jotain muutakin vois mennä tekemään.
Tai että joku pistää naisnikin nimissä jotain "Eino, haluan ottaa sulta suihin" -läppää.
Pysyvät nimet saavat osakseen paskaa myös sellaisista henkilökohtaisemmista jutuista, joita ovat joskus kertoneet tai lipsauttaneet. Vaihtuvat eivät.
Onhan kyllä niin, että parempi kun ei sano koskaan mitään mistä ei halua jatkossa kuulla.
Onhan tämä todella pelottavaa!
Arvatkaapa kuinka peloissani olen siitä että nythän kaikki varmasti minut tunnistaa ja nolaan itseni.
Omasta mielestäni tänne ei pitäisi edes saada kirjoittaa kuin rekisteröityneenä. Lakia rikkova törky oiisi helpommin ja keskustelut pysyisivät edes vähän kasassa.
Tuossa eilisessä gallup keskustelussain jäi vaivaamaan se sekosiko järkevänä pitämäni ES, vai halusiko joku nimetön ääliö vain tehdä hänestä ääliön?
Joo, itsellenikin tuli ihan sama tunne ja se vain vahvistui kun tänä aamuna luin nuo yön aikana tulleet viestit. Kun ottaa huomioon kuinka paljon roskaa ja trollausta tällä palstalla on niin en kyllä voi sanoa varmuudella että oliko tuossa ketjussa yhtään ES:n viestiä. Pitää varmaan tulevaisuudessa vähän tarkemmin katsoa kenen viesteihin uskaltaa enää edes vastata.
Mutta kyllähän kaikkeen voi vastata. Kyllähän alkuperäisellä ihmisellä kuitenkin on mahdollisuus kertoa jonkun käyttävän nimeään. Aika helpostihan tuo "JoneTheGonekin" on tunnistettavissa noitten samaa nimeä käyttävien seasta.
Ellastella voisi kyllä tunnistettavasti kommentoida noita viimeyön juttuja. On kirjoitellut tänne niin paljon, että kyllä hänet halutessaan tunnistaa oikeaksi ES:ksi.
---Mutta kyllähän kaikkeen voi vastata---
No itse en viitsi alkaa käymään keskustelua jossa toisen osapuolen ainoa tarkoitus on saada provosoida toinen keskustelija, ja jopa alkaa suoraan haukkumaan toista. Ei sellainen kirjoittelu koskaan johda mihinkään järkevään lopputulokseen.
Se oli minun ketjuni. Mitä ääliömäistä siinä on, jos kyseenalaistaa sen, että lapselle pitää antaa aina miehen sukunimi?
Monet miehet sekosivat kyllä aloituksesta, suhtautuivat asiaan tunteellisesti ja hysteerisesti eikä järkevästä keskustelusta tullut mitään.
Ainoa joka onnistui vaikuttamaan hysteerisen sekavalta, oli nimimerkki ap
Kyllä minusta tuon nimiketjun ES oli ihan tunnistettavissa Ellastellaksi. Mieskirjoittajat vaan vetivät niin rajusti herneet nenään jo pelkästä aloituksesta, että alkoivat nähdä miesvihaa, miesten halventamista ja panettelua joka puolella. Massahysterian syntipukiksi joutui sitten ap.
Monien miesten reaktio selkeään ja asialliseen aloitukseeni oli hysteerinen.
Se jos kyseenalaistaa mieskeskeisiä perinteitä ei ole miesvihaa, se on kyseenalaistusta.
Kysyin aloituksessa perusteluja vastaajien valinnoille. Ne joiden mielestä vain miehen sukunimi tulee kyseeseen eivät perustelleet asiaa mitenkään rationaalisesti, vain hysteerisesti tunnepohjalta: niin on aina ollut, mies on perheen pää; jos lapsella ei ole minun sukunimeni hylkään lapsen.
Ei vaan siis nimimerkiksi ES. Meni sekaisin kun aihe liittyi siihen toiseen ketjuun.
Luin tuon ketjun äsken enkä kyllä missään nähnyt tuollaista //jos lapsella ei ole minun sukunimeni hylkään lapsen// juttua. Ja olihan siellä niitä perusteluita, enemmän kylläkin noita miehen sukunimeä kannattavien osalta.
Minulle jäi ainakin sellainen kuva tuosta että ap ei itse osannut sitä omaa kantaansa perustella millään muulla kommentilla kuin että //mieskeskeiset perinteet ovat paskoja//. Mitään muita järkiperusteita en tuolla nähnyt harvinaisen sukunimen säilyttämisen lisäksi.
Jos mulla ei ole kahdessa tunnissa dementia iskenyt, niin kuvittelisin olevani tän ketjun ap?
Ihan sama. Ehkä tosiaan käyn rekisteröimassä jonkun nikin itelleni. Nyt kuulostan jo äärifeministi naiseltakin ilman nikkiä, joten original JoneTheGone katoaa suomi24:stä.
Mainitsen itestäni sitten kun rekisteröitynä palaan, jos edes palaan.
Jatkakaa Jackaroo, And justice for all ja Crocuta Crocuta hyviä kommenttejanne!
Ainakin yksi löytyi:
crocuta_crocuta8.3.2011 21:37-3
Onpahan. Se on näin tai ei tule lasta. Ja jos tulee niin minä olen muualla.
Kiitos!
Takaisin vaan rekisteröitynä!
No enpäs sattunut tuota kommenttia huomaamaan. Melko karski mies se tuo crocuta_crocuta on jos lapsen hylkään vain sen perusteella ettei nainen suostu sille hänen sukunimeään pistämään.
Tosin en kyllä itsekään lähtisi lasta tekemään sellaisen naisen kanssa joka olisi jyrkästi sitä mieltä että lapselle ei voi pistää isän sukunimeä. Mutta jos lapsi olisi ns. vahinko, niin sitten tuo menisi jo vähän vaikeammaksi.
"enkä kyllä missään nähnyt tuollaista //jos lapsella ei ole minun sukunimeni hylkään lapsen// juttua"
crocuta_crocuta uhosi lähtevänsä kävelemään, jos lapselle ei anneta hänen sukunimeään.
"että ap ei itse osannut sitä omaa kantaansa perustella millään muulla kommentilla kuin että //mieskeskeiset perinteet ovat paskoja//."
Perustelin tasa-arvolla: lapsella voi olla miehen sukunimi aivan yhtä hyvin naisenkin.
Olet vissiin se ap tuosta toisesta ketjusta?
//Perustelin tasa-arvolla: lapsella voi olla miehen sukunimi aivan yhtä hyvin naisenkin.// En kyllä tuollaista perustelua tuossa toisessa ketjussa onnistunut näkemään, ap oli sitä mieltä ettei lapselle voi missään nimessä tulla miehen sukunimeä.
"ap oli sitä mieltä ettei lapselle voi missään nimessä tulla miehen sukunimeä"
HÄNEN OMASSA TAPAUKSESSAAN. Jos ja kun et ole ES:n kanssa parisuhteessa, tämä periaate ei koske sinua millään lailla!!
Ketjussa oli aika selvää, että ES toivoi neutraalia tilannetta, että olisi yhtä normaalia nimetä lapsi isän, äidin tai jonkin muun esim suvussa aiemmin esiintyneen nimen mukaan, eikä erisukunimisellä lapsella olisi isättömyyden stigmaa. Nykyinen ilmapiiri ei ole nimikysymyksessä millään tavalla neutraali, eikä siitä tule neutraali ennen kuin tarpeeksi moni tekee erilaisen valinnan, vaikka sitten periaatteen vuoksi.
TÄSMÄLLEEN tuota tarkoitin. Minun valintani ei koske muita ja sukunimen valintatilanteen pitäisi olla neutraali, olivatpa valinnat sitten mitä tahansa.
Miten ihmeessä yksikään mies ei tuntunut tajuavan pointtiani, vaikka sanoin ne keskustelussa moneen kertaan? Eivät halunneet tajuta, halusivat vouhkata vaan.
no en ole lukenut tuota toista ketjua mutta jos kukaan ei tajunnut poittiasi niin ehkä se vika oli siinä miten sinä ne esitit. ei se vika aina välttämättä muissa ihmisissä ole :D
KUKAAN ei tajunnut? Muutama taisi tajuta ES:n pointin. Minä mukaanlukien.
:D
Kyse myös siitä, haluaako tajuta jotain asiaa vai ei. Monet miehet eivät vain halua tajuta tasa-arvoon liittyviä asioita, vaan ne ovat kaikki automaattisesti "miesvihaa" tai "äärifeminismiä", vaikka mistään sellaisesta ei olisi todellisuudessa kyse.
Olen toisella palstalla seurannut, kuinka eräs nainen sai palstalaisen niin pahasti niskaansa, että asia meni viranomaisten selvitettäväksi.
Ei houkuta rekisteröimään.
Suurin osa täällä varmasti asiallisia, mutta ei tarvitakaan kuin se yksi.
Niinkö?
Antaa epäedullisen kuvan sinusta jos et tiedä vastausta tuohon.
Monesti ketjussa ei pysytä aiheessa vaan tunteet kuumenevat ja keskustelu rönsyilee sinne tänne. Ihan ymmärrettävää kun on niin paljon ihmisiä.
Täällä on myös paljon itsekseen juttelevia.
Aloittavat ketjun jollain nimellä ja ovat parilla, kolmella nimellä itse ainoat kommentoivat. Mietin monesti puhuvatko he ääneen juttuja kirjoittaessa ja tuleeko näppiksentakana fyysinen tappelu jos itselleen kommentoi liian rumasti?
Joo, minäkin olen huomannut tuon että joskus ketjun tiedoissa lukee vaikkapa että 3 lukijaa ja siihen näyttää olevan tullut hyvin nopeassa ajassa tekstejä 4:ltä eri kirjoittajalta, ainakin nimimerkkien perusteella.
Ei käyny Jone nikkiään rekkaamassa ja vähenemään päin ne tuntuu muutenki olevan. On se prkl ku muutama satanikkinen kuvatus tuhoo koko palstan ja kaiken järjen siitä.
Järjen?
Olennaista ei ole mitä sanotaan, vaan se kuka sanoo.
Käytän vaihtelevia nimimerkkejä, koska ainoastaan asiasisällöllä pitäisi olla merkitystä, ei kirjoittajan persoonalla. Ja kun joka tapauksessa enimmäkseen vain trollaan ja lietson naisvihaa niin ei mihinkään keskusteluun ole oikein mitään tarvetta.
??? MIksi näin teet????
Johtuuko se kenties siitä että olet eronnut vai onko se vaan Oululainen tapa?
Siis että aikuinen ihminen viitsiikin tehdä tuota vuodesta toiseen, olet vakavasti häiriintynyt.