Olis tarjolla saksasta edullisesti 3 vuotta käytössä ollut vanha taksi. Väri on nyt saksalaisen taksin värinen eli kerma, mutta täällä suomessahan se on nykyään jopa trendi väri. Mitä mieltä olette noista vanhoista takseista, kannattaako ostaa ?
vanhan TAKSIN tuonti ?
mitä mieltä olette
5745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siinä on muovi sen pellin päällä.
Maksaa muutaman satasen kun ottavat liikkeessä sen pois.
ole muovitettu sillä ei sekään ole halpaa. Sitäpaitsi sehän olisi revitty jo saksassa pois ja alta olisi paljastunut kiiltävä alkuperäinen maali. En muutenkaan oikein jaksa ymmärtää että miksi tänne pitäisi raahata kaupunkiliikenteessä loppuun poljettuja kolhittuja linttoja kun kunnollisiakin on saatavissa mielinmäärin. Hintaerokaan ei voi olla syynä jos ei nyt etsi sitä saksan halvinta. Silloin autossa on tosin paljon muutakin epäkuranttia kuin pelkkä "Elfenbein"-taksiväri.
Hinta on edullinen, kyseessä on E-mallin farkku, kilometrejä 120tkm eli ei mikään loppuun ajettu. Hinta on 2-4 tuhatta euroa halvempi kuin vastaavat ns. normaali autot. Varustetasokin on erittäin hyvä mm. nahkasisustus, webasto, automaatti jne. Ja kerman värikin on ihan maalattu peltiin eli ei mikään muovi.
ajavat vuodessa, kuten suomessakin. Melko varmasti ruuvattu peli. Varusteista tulee ensimmäisenä mieleen että verhoilu on helppohoitoista tekonahkaa. Automaatissa kannattaa varoa öljynlauhduttimen hajoamista syylärin sisällä ja veden pääsemistä vaihdelaatikkoon. Silloin se autonpito ei olekaan enää halpaa. Ei ole montaa huonommin "myyvää"väriä kuin saksalainen taksiväri. Jos auto on myynnissä vielä jollakin ei saksalaisella, onnittelen jo etukäteen. Ongelmat ovat tuolloin jo valmiiksi etukäteen ohjelmoitu. Älä sitten sano ettei sinua oltu varoitettu. Ikävää tietysti olla tällainen inhorealisti mutta kun satun tietämään jotakin näistä asioista.
Sinua voidaan kyllä kiusata auton värin takia, mutta jos sen kanssa pystyy elämään, niin.....
Ilmeisesti taksimittari on taustapeilin sisään asennettu?
Toivottavasti kyseessä kuitenkin ns. maaseututaksi, sillä lentokenttätaksit ovat kovin kuluneita vähästä ajomäärästä huolimatta ja niillä on usein useita kuljettajia. Lisäksi lentokenttätaksit ovat saattaneet käydä tyhjäkäyntiä "toiset" 120 tkm.
Tutki tarkkaan ovien väljyys, takaluukun verhoilujen kunto ja onko autoa maalailtu. Huoltokirja Mersu-leimoin täytyy löytyä, älä osta muuten!