Tässä on hyvä esimerkki, miten firmassa on pistetty järjestykseen niin ilmapiiriin, motivaatioon, kiusaamiseen, kuin sairauslomiinkin liittyvät asiat.
http://www.talouselama.fi/tyoelama/article591983.ece
Kuten aina, sekään ei kaikkia miellytä. Siksi otsikko "Mikään ei töissä muutu, jos kukaan ei suutu".
Kuten artikkelissa todetaan:
"Mäenpää kertoo, että ulosmarssi liittyi vaiheeseen, jolloin ”piti alkaa noudattaa sääntöjä”. Hän kiittää johtoa, joka tuki tuolloin.
”Osa osti pelisäännöt, osa ei.” "
Ja sitten:
"Työpsykologi on tukenut esimiehiä: hän kävi esimiesten kanssa puheeksiottolomakkeen läpi ja valmentaa esimiehiä kiusaamisen nollatoleranssi -kampanjassa.
”Kiusatun kanssa on helppo puhua, mutta kuinka vaikea onkaan puhua kiusaajaksi väitetyn kanssa”, sanoo Homanen. "
Kiusaajan voi olla vaikea noudattaa yhteisesti sovittuja pelisääntöjä.
http://www.talouselama.fi/tyoelama/article591983.ece
Kuten aina, sekään ei kaikkia miellytä. Siksi otsikko "Mikään ei töissä muutu, jos kukaan ei suutu".
Kuten artikkelissa todetaan:
"Mäenpää kertoo, että ulosmarssi liittyi vaiheeseen, jolloin ”piti alkaa noudattaa sääntöjä”. Hän kiittää johtoa, joka tuki tuolloin.
”Osa osti pelisäännöt, osa ei.” "
Ja sitten:
"Työpsykologi on tukenut esimiehiä: hän kävi esimiesten kanssa puheeksiottolomakkeen läpi ja valmentaa esimiehiä kiusaamisen nollatoleranssi -kampanjassa.
”Kiusatun kanssa on helppo puhua, mutta kuinka vaikea onkaan puhua kiusaajaksi väitetyn kanssa”, sanoo Homanen. "
Kiusaajan voi olla vaikea noudattaa yhteisesti sovittuja pelisääntöjä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Oikein hyvä artikkeli, mutta tarkoitushakuiset poimintasi taisivat epäonnistua, tosin kiusaajani ei todellakaan noudattanut työpaikalla mitään sääntöjä.
Olen seuraillut aina välillä, kuinka hyökkäät palstalla milloin kenenkin kimppuun ja mieleeni tuli esimieheni perustelu kiusaajan käytökselle työpaikalla.
Hän selitteli oikeudessa tilanteeseen puuttumattomuuttaan sillä, että "Kiusaaja käyttäytyi epäasiallisesti kaikkia työntekijöitä kohtaan", aika outo selitys, mutta samalla hän myönsi tietoisuutensa ja syyllisyytensä tilanteeseen.
Käyttäydyt palstalla yhtä törkeästi kaikki kohtaan ja selittelet käytöstäsi kummallisilla syillä, olisi varmaan aika katsoa peiliin, pyytää ja antaa tekosi itsellesi anteeksi, ettei syyllisyys enää vaivaa, saisit varmasti paremmin nukuttua öisin.
Voimia sinulle, tarvitset niitä päästäksesi yli omasta katkeruudestasi.
Ei -jouni käyttäydy palstalla törkeästi muita kohtaan, Kyllä ne törkeydet ovat tulleet näiltä ystäviltäsi, palstalaiselta ja PP:ltä. Sinäkin olet joskus törkeästi vastannut minun viestiini, kun ilmeisesti tapasi mukaan luulit minua -jouniksi.
Minusta avausviestissä oli hyviä pointteja, esimerkiksi tuo, että kiusatun kanssa on helppo puhua, kiusaajan ei. Ja että kiusaajan on vaikeaa noudattaa pelisääntöjä. Eiköhän nuo kaikki aloituksessa olevat asiat voida näin kiusattuna allekirjoittaa.
Niin, Narsistinen katkera kituva nainen luulee nimimerkin vaihdon hämäävän mutta omaa musertavaa syyllisyyttäsi et voi hämätä..
Mitä sinä siinä taas pöliset. Hcd:lle vastasin ja haluaisin hänen kanssaan keskustella.
Niin, kerroin vain totuuden siitä että pölinäsi ei hämää ketään..
Taitaa olla silleen että -Jouni ja palstalaisenkiusaama kirjoittavat myös kaikki -Palstalaisen- ja PP:n viestit saadakseen kinastelullaan itselleen huomiota. Ihan samaan ne pyrkii plussilla ja miinuksilla.
Niin, myönnetään olen -Jouni toisella nimimerkillä ja halua vain huomiota narsistisille kuvitelmilleni..
Hehhehe :D Sama juttu olen myös -Jouni eri nimimerkillä hakemassa huomiota. ;)
HCD hei,
tottakai poimintani oli tarkoitushakuinen, kuten ovat omat poimintasikin myös ihan hyvistä artikkeleista, joista haet erittäin pitkiä aasinsiltoja omaan juttuusi.
Hyvä, että vihdoin tajusit - milloinhan itse aioit päästä ylitse omista pakkomielteistäsi?
Jaa,
Taitaa olla niin, että et taaskaan ymmärtänyt mitä juuri kerroin, ilmeisesti katkeruutesi on sen verran pahaa laatua, että se vaatii vielä muutamia vuosia parantuakseen ja siksi käännät asian taas päivastoin, kuin ne oikeasti ovat.
Miten vaan, voimia ja onnellista elämää sinulle :)
Ymmärsin varsin hyvin sen, että et hyväksy sitä, että kanssasi ei olla samaa mieltä ja siitähän on ollut kyse nettikäyttäytymisessäsi jo vuosia ja ilmeisesti myös työelämässä.
En muuten käyttäydy yhtä törkeästi palstalla kaikkia kohtaan, vaan kommentoin tylysti silloin kun täällä hölmöillään - se hölmöily sattuu vain tulemaan useimmiten sinun tai Ollin tahoilta. Puhumattakaan tietysti niistä parista marakatista -palstalainen- ja PP, mutta niiden häiriköinnille sinä et tietenkään mitään voi.
Niin, Ymmärrät ainoastaan oman musertavan syyllisyytesi ja sen vaikutukset elämääsi. Kuvittelet ja luulet että HCD ei hyväksy mielipiteitä vaikka itseasiassa sinä itse et hyväksy mielipiteitä. Olet sanojesi mukaan "hölmöillyt" vuosikaudet palstalla ja muutosta tuskin on luvassa. Mitäpä muuta narsistiselta katkeralta kituvalta naiselta voisi odottaakaan..
"En muuten käyttäydy yhtä törkeästi palstalla kaikkia kohtaan"
Hehhehe :D Hyvä että myönsit käyttäytyväsi törkeästi palstalla. ;)
Käyttäydyt yhtä törkeästi kaikkia niitä kohtaan jotka eivät mielistele ja kehu sinun erinomaisuuttasi. Tämä on varma narsistin merkki.
Onko HCD:llä lääkitys kohdallaan?
Niin, Palattiin taas narsistisen katkeran kituvan naisen lemppari aiheeseen tuttuihin lääkäreihin ja lääkityksiin. Etkö alias "-jouni" enää muuta löytänyt "sanaisesta laatikostasi"? Heikko esitys mutta muista oma musertava syyllisyytesi..
"Ymmärsin varsin hyvin sen, että et hyväksy sitä, että kanssasi ei olla samaa mieltä ja siitähän on ollut kyse nettikäyttäytymisessäsi jo vuosia ja ilmeisesti myös työelämässä."
Tää -Jounin lauselma kuulostaa kyllä täysin häneltä itseltään päivästä päivään. Eipä ihme, jos ongelmia tulee töissäkin - vaikka on hän varmaan laskelmoivana kaverina oppinut olemaan nöyränä pomon ja enemmistön edessä ja hyökkimään muiden mukana kulloistakin uhria kohtaan. Siitä se syyllisyys kertyy. Toi on tosi narsistista myös, että menee nettikeskusteluissakin valtaa omaavan puolelle yrittäen saada jotain pomon gloriasta itselleenkin. -Jouni on pelkuri eikä uskaltaisi ikinä paljastaa naamaansa edes kiltille HCD:lle.
Onko HCD:llä lääkitys kohdallaa?
Niin, Palattiin taas narsistisen katkeran kituvan naisen lemppari aiheeseen tuttuihin lääkäreihin ja lääkityksiin. Etkö alias "-jouni" enää muuta löytänyt "sanaisesta arkustasi"? Heikko esitys mutta muista oma musertava syyllisyytesi..