Olen aikeissa ostaa erään auton jossa on siis toi digitaalimittaristo, ja aloin epäillä että olisko mittaria jotenki kopeloitu kun kilometerjä aika vähän auton ikään nähden? Sen kyllä ymmärrän että ns normi mittarireita olis teorias helppo pyörittää, mutta että miten sen tekee digimittarille? Myyjä kyllä vakuuttaa että pitää paikkansa, mutta huoltokirjaa ei ole? Kysymykseni onkin: voiko digimittaria kopeloida?
Voiko digimittaria kopeloida?
Autokuume yli 39
231863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Paljon helpommin kuin ns. vanhaa vaijeri mittaria. Näpyttelet vain läppärin ja siihen tarkoitetun ohjelman avulla sopivan lukeman. Aikaa menee muutama sekunti.
Kuten edellä sanottu, niin digimittarin lukema on huomattavasti helpompi "väärentää" kuin perinteisen.
Saatta joihinkin autoihin olla helppoakin, mutta on myös sellaisia joitten mittareita ei rukata. Ja mittarilukema on tellennettu useampaan paikkaan autossa, eikä kaikkiin niihin taida ihan netistä imuroiduilla softilla päästä.
Esimerkiksi Volvoon tulee vikakoodi, jos mittariin on koskettu tai se on vaihdettu ja lukema poikkeaa CEM:in ja ECU:n lukemista. Tuon vikakoodin pystyy lukemaan ihan näillä pilipali lukijoillakin.
Testeri näyttää tällaista vikakoodia: DIM-0001 Mileage. Manipulated
tuo on kyllä puppua vaikka vaihdat koko mittarin ei näy missään kokeiltu on
Kokeiltuhan on kaikenlaista, mutta ei tuo kirjoitukseni ei koskekaan 140-sarjalaisia. S80:piin sen sijaan ilmestyi tuo vikakoodi--> http://www.ppc-diagnostic.com/codes/sdim0001/
Ja kun mittari oli mykkänä, ei edes vikakoodeja pystynyt lukemaan. Mittarinvaihdon jälkeen lukema on mittariin tallennettu, ei auton todellinen lukema, vaikka se onkin tallennttu useampaan paikkaan
Siitä ei ollutkaan kysymys, saako mittarilukeman rukkaamisen selville vai ei. Kyllä alkuperäinen (oikea) lukema yleensä selville saadaan ja kaiken lisäksi yhtä helposti, kuin mittarilukeman väärentäminen tapahtuu. Ongelma tietysti vain on ostohetki. Siinä harvalla on mahdollisuus / halu lähteä tutkimaan keskusboxin sisältöä tai virhekoodeja. Jos myyjä tekee kaiken lisäksi kauppakirjan, jossa rajaa tämän tyyppisen virheen mahdollisuuden pois, on ostaja aika heikoilla jos nimensä paperiin laittaa (puolueettomien todistajien läsnä ollessa.)
Helppo niitä on muutella, ota auto koeajoon ja käy merkkihuollossa tarkistuttamassa se lukema, jos jotain 50€ maksaa on se halpa hinta mielenrauhasta, samalla myyjän rehellisyys tulee syynättyä.
Kuinka moni teistä ihan varmasti tietää Suomessa paikan, jossa digimittareihin saa haluamansa lukeman? Merkkiin kuin merkkiin? Tai kuinka monella on "siihen tarkoitettu ohjelma" läppärissään?
On nimittäin tullut törmättyä tilanteeseen, jossa mittarinvaihdon yhteydessä edes merkkiliike ei ole saanut korjattua mittarilukemaa oikeaksi.
KYLLÄ VOI ja helposti
virtalukko ja laturi esimerkiksi Mersussa joihin kilometrilukema taltioituu matkamittarin lisäksi? Hei, tiedätkö nyt yhtään, mitä oikein olet täällä selittämässä? Vastaan puolestasi: Et niin yhtään mitään joten viitsisitkö kommentoida tänne vain silloin kun sinulla on jotain oikeaa asiaa eikä pelkkää murrosikäisen musta tuntuu- juttua. Kiitos jo etukäteen.
no joo eipä siihen läppistä tartte. yleismittari riittää ja kyl rullaa
Kyllä voi. se on erittäin helppoa. Helpompaa kuin pyörittää vaijeria. Ja ennenkaikkea paljon nopeampaa toimintaa.
Kopeloitse ropeloitse, mutta muista, että hetken hurmio saattaa olla elämäsi turmio.
voi, eikä tarvitse edes läppäriä tai yleismittaria. Ainoastaan tarvitsee johdon pätkän ja mittaristossa käytetyn laskuripiirin kytkentäkaavion. Tällä konstilla tosin kilometrit pystyy vain nollaamaan.. Sitten ajellaan pari vuotta kovaa ajoa niin saadaan sopiva lukema mittariin..
Kauppakirjaan kannattaa kirjata auton kilometrit niin jälkikäteen myyjää vastaan voi nostaa petossyytteen jos kilometrit eivät pidäkkään paikkaansa.
Auto on kaikinpuolin kunnossa,onko sillä nyt juurikaan väliä,mitä kilometrimääriä mittarissa on?
Että akun vaihdon jälkeen mittariin olisi tullut 200 000km lisää. (auton merkistä ei tietoa)
Tai
700 000km ajettuun Volvoon olisi haettu ruotsista, romuttamolta 250 000km lukemaa näyttävä mittari, mutta kun tämä vähän ajetun auton mittari oli asennettu, niin lukema muuttuikin todelliseks eli 700 000km.
En tiedä onko näin käynyt.
Tuo Volvo juttu pitää paikkansa, suurin lukema on määräävä. Eli mittarinvaihdon jälkeen on mittarissa entinen lukema, ellei vaihtomittarin lukema ole isompi. Minulla tuli melkein 300 tuhatta lisää kilsoja mittarin vaihdon yhteydessä.
Voi.
Voi.
Nissan X-Trail, käyttöönotettu 1/07, katsastuksessa mittarilukema 18000 km, nyt 23000 km. Autolla ei huoltohistoriaa. Auto ollut kokoajan käytössä ei seisomassa.
Pitääkö annetut tiedot paikkansa :o) Mistäs sen selvittää.
Mittarilukemalle ja huoltohistorian puuttumiselle kyllä löytyy selitys jos kuka siihen uskoo.
Siinä onkin mittarinruuvaajille kysymys ??
http://www.youtube.com/watch?v=GvKJOtSKZds
kun autoa käytetään seuraavan kerran pajalla. Siinähän sitten riitelette ja selvittelette, kuka vastaa.
Ette keskustelijat tiedä mitään "mittarinruuvauksesta"pelkkää pikkupoikien juttua,,tyyliin"helposti" ja kaikkea muuta potaskaa,,näillä ns palstoilla kerrotaan ain että esim Suomessa on lukuisia paikkoja "ruuvaukseen",,mutta yhdessäkään tapauksessa ei ole tietoa missä?ja kuka?fakta on niin,että turha kirjotella juttuja,että netistä saa tilattua ohjelmia ko,ruuvaukseen,,totuus on että EI SAA,,ko ohjelmia kyllä löytyy jos tietää mistä ja keneltä tilataan,,sekä mihin autoon?tyyppi vuosimalli konetyyppi jne,,mitää yleisohjelmaa ei ole olemassakaan,vaan merkkikohtaisia ohjelmat lähes poikkeuksetta,,ja nämä ohjelmat on senverran kalliita,että herkempi kaveri paskantaa housuunsa hinnan kuultuaan,,,sittenkin ruuvauksessa on eri vaihtoehtoja,,,esim jääkö alkuperäinen km lukema muistiin vai ei,,on ammattimiesten hommia,eli näiden palstojen kirjottelijoista ei siihen ole,,,eikä homma ole mitään 20-30e hommaa,,vaan esim jos kunnollinen mitteriston ym jälkien siivoaminen tehdään esim Virossa,,maksaa tasan 200e eikä sitä tehdä missään Tallinnan autotorin takapihalla,kuten joku tv ohjelma antoi ymmärtää,,vaan ihan jossain muualla ja eri vehkeillä,,joten tässä totuus tästä asiasta
Katoin tässä yks päivä saksalaista auto-ohjelmaa ja siinä oli juttua ruuvaamisessa. Aika yleistä siellä jobbaripiireissä ja valtio on tarttunut ongelmaan tiukalla otteella. Petoksia on tutkimassa 700 poliisia. Ruuvatut myyntiautot takavarikoidaan valtiolle.
Kuvausryhmä tilasi audiinsa netin kautta tällaisen ruuvaajan ja piilokuvasi tapahtuman. Kämmenen kokoisella laitteella lähti mittarista 60tkm parissa minuutissa. Ruuvaaja peri hommasta 50€ ja meni matkoihinsa.
Sitä en tiedä, onko suomessa ammattimaisia ruuvaajia, muttei se toki mikään ihme olisi. Saahan noita kiinalaisia diagnoosin lukioita jo muutamilla kympeillä, niin miksei mittarin rukkauslaitteita.