200 g jauhelihapihvi (naudan paistista), paistettu kananmuna, iso kasa paistettua sipulia, kolme keitettyä perunaa, ruskeaa kastiketta ja reilusti kaalisalaattia. Jälkiruuaksi kahvia ja 4 palaa Fazerin sinistä suklaata. Ja taas jaksaa.
Hyvä lounas
RHH forever
12391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Finelin mukaan meni kyllä VHH:n puolelle. Energiaa imeytyvästä hiilihydraatista 25%. Ruokamäärät toki arvioin mutta laitoin perunaa 200 g ja salaatiksi punakaali-ananassalaattia samat 200 g.
Kunhan vielä jätät perunat pois niin olet tukevasti VHH:lla. Jos halua olla RHH:lla niin ehdotan iltapalaksi 500 g leipää, tässä annoksessa oli vain 54 g hiilihydraattia.
Tuossa oli muuten 872 kcal, vaihtamalla perunan kukkakaaliin olisit säästänyt 60 kcal ja 32 g hiilihydraattia.
Tuon annoksen hiilhydraattimäärä on aivan tavallinnen. Keskimääräinen suomalainen syö suurin piirtein noin. Paitsi että leipää ei tuossa ollut.
Ei se ollut vähähiilihydraattinen.
Siis vähähiilihydraattiseksi dieetiksi sanotaan dieettiä, jossa on alle 40 E% hiilihydraattia. Tuossa oli 872 kcal eli päivään mahtuisi noita aterioita 2 kpl (1744 kcal) ja jos loput otettaisiin ruisleivästä (2500 kcal dieetti, jäljelle jää 756 kcal ) niin leipää kuluisi 336 g. Tuossa on 137 g hiilihydraattia. Nyt 2*54 g+137 g=245 g hiilihydraattia eli 980 kcal eli 39 E%. Eli vielä leivällä täydennettynä ollaan rajan alla.
Täytyy muistaa, että virallisterveellisen suositus on noin 50 E% hiilihydraatista, 2500 kcal dieetistä tuo on yli 300 g päivässä
Ei tietysti ole Pellinki eikä HFLC mutta kuitenkin VHH. Jos täytteenä on jotenkin tavallinen ruoka eikä pelkkä ruisleipä niin hiilihydraatin osuus jää vielä pienemmäksi. Vaikka se loppu olisi 50 E% hiilihydraatista niin hiilihydraattia tulisi jotain 200 g yhteensä eli 800 kcal eli jotain 32 E%.
Ei virallisterveellisellä voi oikein syödä muuta paistettua kuin kokolihapihviä.
120 g naudan paistia ja 500 g perunaa muuten tuottaa 51 E% hiilihydraatista, 9 E% rasvasta.
Oho. Mä olen aina luullut että normi kotiruoka on RHHta, mutta sehän onkin VHH RHHta.
Näin se usein on.
Itse leikin usein finelin ruokakorilla ja olen päätynyt tulokseen, että harva on oikeasti RHH:lla. Tuo vaatii nimittäin aika tolkutonta hiilihydraattilisukkeiden tai rasvattomalla päällysteellä syöntiä käytännössä. Limun juontikin auttaa, samaten karkin. Kun suomalaisten leivän syöntikin on vähäistä niin arvelen aika monen olevan piilo-VHH:lla.
Monet, joilla sitten makrot ovat RHH:n mukaisia ei sitten lautasella olekaan muuta kuin sitä hiilihydraattilisuketta ja pääruokaa.
Esimerkiksi 200 g nautajauhelihapihvi ja 500 g keitinperunaa antaa hiilihydraatin E%:siksi 40%.
niin ja kuka lopulta syö 500g keitinperunaa, eipä kukaan, tai no ehkä joku hillopurkin kera.
Niin ja syödäkö se 2 palaa leipää samalla 50 - 100g, varsinkin kunnon päällysten kanssa menee varmaan kolmaskin leipäpala, no ainakin kunnon rasvalisällä, tai ilman päällykkeitä riittä palanenkin.
Muuten leipäpalanen on erinomainen esimerkki montista. Kun kaikki makrot sekoitetaan, menee niitä leipäpalasia huomattavasti helpommim useampi kuin pelkällä rasvalisällä tai proteiinilisällä tai ilman lisiä.
Jep, paksu ruisleipäviipale voilla ja suolalihalla sekä pikkelsillä on aikamoinen energiapaukku. On kyllä hyvääkin. Ihan tavallinenkin juustovoileipä (valmiiksi siivutettu juusto painaa usein 20 g per siivu) levitteellä sisältää yllättävän paljon energiaa.
Ei naudan paistia kannata käyttää jauhelihapihveihin. Sikanaudasta tulee maukkaampia kun on rasvaakin mukana. Perunat kannattaa unohtaa ja ruskean kastikkeen varsinkin jos sitä suurustaa vehnäjauhoilla. Älä myöskään laita suomalaiseen tapaan korppujauhoja jauhelihataikinaan. Fazerin sininen on varsin huonoa suklaata joten jätä sekin pois niin kyllä se VHH:lta alkaa näyttämään.
Jauhelihapihveihin kannattaa kyllä käyttää kaikkein mieluiten vähärasvaista sikajauhelihaa. Vähärasvaista siksi koska se rasva ei kuitenkaan kestä siinä lihassa paiston aikana ja tuo vähärasvainen sikajauheliha tehdään laadukkaammasta sian osasta. Paistijauhelihastakin tulee hyviä jauhelihapihvejä mutta niihin ei kannata käyttää korppujauhoa koska sitä ei tarvita sitomaan rasvaa ja ainoastaan vähän kananmunaa.
Ei sitä paistijauhelihaa muuten tehdä paistista, sekaan menee muutakin lihaa. Finelinkin mukaan paistijauhelihassa on 5% rasvaa ja naudan paistisa 2,6%..
Finelin mukaan ruskeassa kastikkeessa on 5 g hiilihydraattia/100 g, rasvaa 7 g/100 g ja energiasta 71% rasvasta. Ei kuulu ainakaan RHH:lle.
Kyllä kaikkialla käytetään jotain sitomaan mureketaikinan rasvaa, esimerkiksi keitettyä riisiä, hienonnettua leipää, jauhoa jne.. Ongelmana on se rasvan sitominen ettei se paiston aikana tule ulos. Meillä vaan sitä korppujauhoa käytetään aivan liikaa. Soijaproteiini saattaisi toimia korvikkeena.
Itsekään en pidä Fazerin sinisestä mutta kyllä se on varsin laadukas tuote luokassaan.
Mikä kulinaarinen nautinto se on että korppujauhoa tarvitaan sitomaan rasvaa käytettäessä sikanautaa. Korppujauhorasvaa? Ei sitä rasvaa tarvitse sitoa jauhelihapihveissä. Antaa sen rasvan valua pannulle mikä valuu. Pihvit pysyvät silti mehevinä ja maukkaina ja voit aina paistaa vaikka kasviksia siinä valuneessa rasvassa
Toki.
Itsestä vaan sika sopii paremmin jauhelihapihveihin vaikka väri onkin valjumpi ja lopputulos on mehevyyden kannalta ihan sama käyttipä rasvaisempaa tai vähärasvaisempaa jauhelihaa jollei käytä jotain sitomaan sitä rasvaa.
Taloudellisesti hinta on sama jollei sitä pannulle valunutta rasvaa käytä muuhun ruokaan. Voihan siinä paistaa vaikka sipulia
Tänään meni iso lautasellinen (paksua ja tulista) gulassikeittoa, kolme siivua hapankorppuja ja voita. Jälkkäriksi pari sataa grammaa lättyjä ja pari ruokalusikallista omppuhilloa. Palan painikkeeksi 3 desiä kevytmaitoa. Olipas hyvää.