Unilääkkeet vievät elämänhaluni!

Olen 20 vuotias nuori nainen. Minulla on diagnosoitu ahdistuneisuushäiriö jonka takia joudun toisinaan syömään viikon-kuukauden mittaisia jaksoja unilääkkeitä kun uni ei vaan liian stressuksen takia tule. Ongelma on että näinä jaksoina menetän kaiken kiinnostuksen kaikkeen. Aamuisin en saa raahattua itseäni kouluun, ruokahalu katoaa ja jopa kauppaan lähteminen tuntuu ylivoimaiselta, parisuhdekkin kärsii. Lääkitystä on vaihdettu useasti mutta tulos on aina sama. Huonoin asiahan tässä on se, että loppujen lopuksi tämä saamattomuus aiheuttaa minulle lisää stressiä ja uusia lääkejaksoja. Homma tuntuu noidan kehältä. Jos en syö unilääkkeitä, en jaksa tehdä mitään, mutta jos syön niitä, en saa tehtyä mitään. Kellään samanlaisia kokemuksia ta mitään neuvoja?
1152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei. Kaikki lääkärit eivät osaa määrätä univaikeuksiin Lyricaa. Itse sain sitä unilääkäri-neurologilta. Jotkut psykiatrit ehkä osaavat, mutta ei tavalliset lääkärit. Lyrica unilääkärin ja tutkimusten mukaan lisää syvää unta ja vähentää heräilyjä. Sillä on myös virallinen indikaatio GAD:iin eli juuri yleistyneeseen ahdistuneisuuteen. Siihen se auttaa jo suht pienellä annostuksella eli aamuin illoin 75 mg. Itse otan Lyricaa illalla klo 20.30 200 mg ja se auttaa nukkumaan hyvin. Toista oli ennen, söin vaikka mitä unilääkkeitä, joista tuli tosi kamala pöhnäolo, muisti ja keskittyminen takkusivat, mieliala laski, keho oli puhkiväsy. Unilääkärin mukaan kaikki unilääkkeet poistavat syvän unen ja vähentävät REM-unta ja lisäävät kevyttä S1-unta. Siksi uni ei virkistä eikä toimintakyky palaudu. Itselläni jo kaikkein pienin kapseli Lyricaa 25 mg alkoi auttaa toisena yönä, ja sitä nostettiin viikon välein aina 25 mg kerrallaan ylös. Minulla se auttaa ahdistuneisuuteenkin tosi hyvin, vaikka otan sitä vain yöksi. Lyrican kanssa voi käyttää myös jotain väsyttävää masennuslääkettä, itse otan Remeronia eli mirtatsapiinia. Sitä voi ottaa myös hyvin pienen annoksen, esim. 7,5 mg tai 15 mg. Koeta löytää itsellesi oikea lääkäri, mieluiten unihäiriöihin perehtynyt neurologi tai asiaan perehtynyt psykiatri, jotta saat oikean lääkityksen ja voit jättää unilääkkeet pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ElämänhaluHukasssa kirjoitti:

Olen 20 vuotias nuori nainen. Minulla on diagnosoitu ahdistuneisuushäiriö jonka takia joudun toisinaan syömään viikon-kuukauden mittaisia jaksoja unilääkkeitä kun uni ei vaan liian stressuksen takia tule. Ongelma on että näinä jaksoina menetän kaiken kiinnostuksen kaikkeen. Aamuisin en saa raahattua itseäni kouluun, ruokahalu katoaa ja jopa kauppaan lähteminen tuntuu ylivoimaiselta, parisuhdekkin kärsii. Lääkitystä on vaihdettu useasti mutta tulos on aina sama. Huonoin asiahan tässä on se, että loppujen lopuksi tämä saamattomuus aiheuttaa minulle lisää stressiä ja uusia lääkejaksoja. Homma tuntuu noidan kehältä. Jos en syö unilääkkeitä, en jaksa tehdä mitään, mutta jos syön niitä, en saa tehtyä mitään. Kellään samanlaisia kokemuksia ta mitään neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu