Aki Sirkesalo ja Pop-Soul musiikki

juha82222

kuka diggaa tätä?
mies kuoli perheensä kanssa Tsunamissa 2004, siitä on jo vierähtänyt aikaa jokunen vuosi.
Mulla on melkein kaikki Sirkesalon levyt.
Aki oli taiteilija.

Parhaimmat biisit Naispaholaine, Marvin Gaye, Hikinen iltapäivä, Mä tuun kotiin,
Toijalan takana, Kissanainen, Mikään ei muutu, Suuri sydän ja käärmeenkieli,
Haava ja Enkeleitä onko heitä.

Ei ole vielä ketään uutta Sirkesaloa, hän omassa musiikkigenressään ykkönen ja tietääkseni ainoa Suomessa, en saa mieleeni muuta samantyylistä Pop-Soul bändiä.

5

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ooooolko

      akilla on tosi hyviä biisejä!Harmi,että menehtyi tsunamissa.Onhan olemassa Sami Saari,mutta en ole hänen tuotantoonsa tutustunut.

    • juha82222

      Ja aKi oli myös sympaattinen persoona muistaakseni.

    • juha82222

      LIIAN VÄHÄN ARVOSTETAAN KAIT AKIA(Kuollut) ... en tiiä. hmh.

    • S

      Mulla löytyy kaikki muut levyt paitsi Halutuimmat.
      Tällä hetkellä Akin biiseistä iskee eniten Aika, Sanat ja Mä tuun kotiin. Myös Toijalan takana ja Mysteriet deg.
      Joitakin biisejä on vaan tullut kuultua/kuunneltua liikaa, esim. Naispaholainen, Kissanainen, Seksuaalista häirintää ja jotkut taas on minun makuun turhan simppeleitä ja suoraviivaisia, esim. Helena ja Tule mun luo.

      Mut suomalaisista muusikoista mulle ehdoton ykkönen!

      Ja tuolla viimeisellä levyllä on kyllä ehdottomasti Akin tuotannon syvällisimpiä biisejä, sekä musiikin että sanoitusten puolesta, vaikka tyylillisesti suosikkini taitaa olla Kissanelämää-levy.

    • Juha82222

      Helena on kuitenkin UPEA simppeliydestänä huolimatta (: (:
      Tule mun luo on hyvä biisi, etenkin väliosat.

      Parhautta on myös Kissanainen EHDOTTOMASTI, paras Akin biisi kautta aikain ja sama pätee Talismaani ja Melkein Onnellinen-biiseihin ja Aika on myös erinomainen sekä Mikään ei muutu ja Naispaholainen(mikä on kyllä huikea ja vaikka kuinka monesti kuullut tän biisin niin koskaan ei kyllästy (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3362
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1324
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1319
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      981
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe