Stephen Hawking ja maailmankaikkeus

Yksi ateistien suosima tiedemies on Stephen Hawking.
Perehtyäkseni paremmin siihen, mitä tämä arvostettu ateismin "profeetta" sanoo maailmankaikkeuden synnystä, ostin ja luin hänen kirjansa "Ajan lyhyempi historia" , WSOY, 2008. Seuraavassa muutamia kommentteja:

Sivuilta 75-76 löytyy seuraava teksti:

"Vastaavasti emme voi tietää, mitä tapahtui ennen alkuräjähdystä, vaan ainoastaan, mitä on tapahtunut sen jälkeen. Ennen alkuräjähdystä tapahtuneilla asioilla ei voi olla mitään vaikutusta meihin itseemme, eikä niitä pidä sisällyttää mihinkään tieteelliseen malliin maailmankaikkeudesta. Ne täytyy yksinkertaisesti jättää pois ja todeta, että alkuräjähdys oli ajan alku. Näin ollen sellaiset kysymykset kuin ´Kuka viritti olosuhteet alkuräjähdykselle?´eivät kuulu tieteen piiriin."

Lähtökohdaksi kirjassa otetaan siten jo se, että alkuräjähdys on totta, eikä muuta vaihtoehtoista näkemystä hyväksytä.
Hawking hyppää siis niiden asioiden yli, jotka edellyttäisivät Jumalan olemassaolon tunnustamista, vetoamalla siihen, että ne eivät kuulu tieteen piiriin. Näin hänen ei tarvitse selittää kiusallista kysymystä, mistä tulivat luonnonlait, jotka saivat aikaan alkuräjähdyksen?
Osuvampi nimi kirjalle olisikin ollut: "Ateistisen tieteen näkemys ajan lyhyemmästä historiasta." Herää myös kysymys, edustaako Hawkingin näkemys rehellistä tiedettä?

Vaikka luonnonlakien syntyä ei halutakaan kirjassa käsitellä, siinä viitataan jatkuvasti sekä niihin että fysiikan lakeihin sekä lukuisiin hypoteeseihin ja teorioihin, joilla selitetään maailmankaikkeuden rakennetta ja olemusta.
Kaikki kuitenkin tapahtuu niissä viitekehyksissä ja raameissa, jotka Jumala on luonnonlaeille ja fysiikan laeille jo ennalta asettanut. Ne eivät siten mitenkään kumoa Jumalan olemassaoloa. Toisin sanoen kirja on kuin tutkielma Jumalan säätämistä luonnonlaeista, kuitenkaan silti tunnustamatta Jumalan olemassaoloa.

Kirja antaa hyvän kuvan siitä, kuinka viisaasti Jumala on suunnitellut kaikki luonnon- ja fysiikan lait palvelemaan ihmistä ja ylläpitämään maailmankaikkeutta. Ne todistavat vahvasti Jumalan olemassaolon puolesta. Mitkään sattumat eivät voi saada aikaan niin järjestelmällistä kosmista infrastruktuuria.

33

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvainraastajafundis

      Onko parempi omaksua käsitys selittämättömästä Jumalasta kuin selittämättömästä maailmankaikkeuden alusta?

      Olen useasti kirjoittanut, ettei uskontoa ja tiedettä pidä sekottaa. Argumenttisi pätevät aivan yhtä hyvin Jumalaa ja älykästä suunnittelua vastaan. Hänenhän pitäisi olla vielä selittämättömämpi ja mahdottomampi.

      Kuten onkin, jos on olemassa. Logiikallamme emme voi Jumalaa löytää emmekä hänen olemassaoloaan puolustaa. Sen suhteen tiede vetää aina pidemmän korren. Tiede on ihmisen metodi tutkia ympäröivää maailmaa. Jumala on sitä "niin paljon ylempänä, kuin taivas on maata", jos Hän yleensä on.
      Tieteellä ja uskonnolla EI ole yhteistä rajapintaa. Tieteen teorioiden kritisoiminen uskonnollisilla tai uskontoon perustuvilla argumenteilla ei ole ikinä menestynyt.

      • "Olen useasti kirjoittanut, ettei uskontoa ja tiedettä pidä sekottaa. Argumenttisi pätevät aivan yhtä hyvin Jumalaa ja älykästä suunnittelua vastaan. Hänenhän pitäisi olla vielä selittämättömämpi ja mahdottomampi"

        Jumala ei ole selittämättömämpi. Hän on todellinen persoona, joka voidaan tuntea ja kokea

        ".Olen useasti kirjoittanut, ettei uskontoa ja tiedettä pidä sekottaa"

        Pakko sekoittaa, koska tiede ei pysty antamaan vastauksia oleellisiin asioihin.
        Ilman Jumalaa ei ole koko maailmankaikkeutta eikä siten myöskään siellä olevaa ihmistä, joka tutkii Jumalan luomistyötä tieteen nimissä.


      • guio998765
        Jaakob kirjoitti:

        "Olen useasti kirjoittanut, ettei uskontoa ja tiedettä pidä sekottaa. Argumenttisi pätevät aivan yhtä hyvin Jumalaa ja älykästä suunnittelua vastaan. Hänenhän pitäisi olla vielä selittämättömämpi ja mahdottomampi"

        Jumala ei ole selittämättömämpi. Hän on todellinen persoona, joka voidaan tuntea ja kokea

        ".Olen useasti kirjoittanut, ettei uskontoa ja tiedettä pidä sekottaa"

        Pakko sekoittaa, koska tiede ei pysty antamaan vastauksia oleellisiin asioihin.
        Ilman Jumalaa ei ole koko maailmankaikkeutta eikä siten myöskään siellä olevaa ihmistä, joka tutkii Jumalan luomistyötä tieteen nimissä.

        Olen itse kristitty ja harrastan tieteen historiaa. Tiedettä ja uskontoa sekoittamalla ei ole ikinä saatu mitään hyvää aikaan. Kreationismikin vain vierottaa omilla aivoillaan ajattelevia ihmisiä uskosta.


      • ashtray
        Jaakob kirjoitti:

        "Olen useasti kirjoittanut, ettei uskontoa ja tiedettä pidä sekottaa. Argumenttisi pätevät aivan yhtä hyvin Jumalaa ja älykästä suunnittelua vastaan. Hänenhän pitäisi olla vielä selittämättömämpi ja mahdottomampi"

        Jumala ei ole selittämättömämpi. Hän on todellinen persoona, joka voidaan tuntea ja kokea

        ".Olen useasti kirjoittanut, ettei uskontoa ja tiedettä pidä sekottaa"

        Pakko sekoittaa, koska tiede ei pysty antamaan vastauksia oleellisiin asioihin.
        Ilman Jumalaa ei ole koko maailmankaikkeutta eikä siten myöskään siellä olevaa ihmistä, joka tutkii Jumalan luomistyötä tieteen nimissä.

        En nyt mene sanomaan, etteikö Jumalaa olisi, mutta millä perusteella hän on todellinen? Pelkkä raamattu tuskin riittää perusteeksi.
        Mielestäni on aivan loogista, että ihminen keksi Jumalan/Jumalat pitääkseen muut ihmiset kurissa/selitykseksi asioille joita ei ymmärtänyt. Mitäpä muuta selitysvaihtoehtoa heillä olisi ollut tuolloin kivikaudella jolloin ei ollut paljon minkäänlaista edistynytttä teknologiaa?


      • fghjop09876
        ashtray kirjoitti:

        En nyt mene sanomaan, etteikö Jumalaa olisi, mutta millä perusteella hän on todellinen? Pelkkä raamattu tuskin riittää perusteeksi.
        Mielestäni on aivan loogista, että ihminen keksi Jumalan/Jumalat pitääkseen muut ihmiset kurissa/selitykseksi asioille joita ei ymmärtänyt. Mitäpä muuta selitysvaihtoehtoa heillä olisi ollut tuolloin kivikaudella jolloin ei ollut paljon minkäänlaista edistynytttä teknologiaa?

        Kyse lienee siitä, ettei supernaturalistista entiteettiä voi ottaa tieteessä huomioon. Tai se otetaan vain ja ainoastaan siinä tapauksessa, että ilman sellaista hypoteesia jokin asia olisi mahdoton. Nykyisin luonnontieteissä on vielä vastaamattomia kysymyksiä paljonkin, mutta ei yhtään sellaista, joka näyttäisi ehdottomasti vaativan yliluonnollisen entiteetin selitykseksi.'

        Tietenkään tiede ei myöskään voi todistaa jumalaa olemattomaksi. Tiede itsessään ei voi olla sen paremmin teististä kuin ateististakaan.


      • Anonyymi

        Windows- riivaajain keksintö!


      • Anonyymi

        Mitä tai mikä on sielu tai henki? Henki tekee eläväksi, materiassa itsessään ei sielua tai henkeä ole. Jumala on Henki jolla on oma tahto, Hän on ikuinen ei luotu, Hän on rajaton, suunnaton Äly, Hän tuntee surua, rakkautta, empatiaa, Hän hallitsee suvereenisti aivan kaiken, Hän on täsmälleen sama siinä paikassa jossa olet ja triljoonien valovuosien päässä olin paikastasi. Miksi oikeasti epätietoinen Jumalasta oleva ihminen ei kysy Häneltä suoraan miten asia on? Jumala vastaa rehelliselle ja vilpittömälle ihmiselle, mutta kieroilevat ihmiset jää vaille vastausta.

        Kaikki se mitä Jumala haluaa meidän tietävän Hänestä on kirjoitettu Raamattuun. On olemassa toinen entiteetti Saatana täydellisen paha henki, jolle ihmiset esittävät, meediot, tarot, ouija lauta, lasikuula, jooga yms. välityksellä kutsuja hänelle ja seuraukset ovat liian usein ikäviä. On siis olemassa toinen 'aineeton' ulottuvuus, dimensio joka on meille näkymätön mutta joka vaikuttaa meidän näkyvään dimensioon hyvinkin aktiivisesti.

        Kautta aikojen ihmiset ovat halunneet tietää miten ajasta ikuisuuteen siirtyneen omaisen laita on ja kerkeästi Saatana on imitoimassa edesmennyttä omaista ja näin pettämässä ihmistä. Raamattu kieltää ihmisiä ottamasta kontaktia kuolleisiin tämän takia.


    • Ei sanonut

      "Hawking hyppää siis niiden asioiden yli, jotka edellyttäisivät Jumalan olemassaolon tunnustamista, vetoamalla siihen, että ne eivät kuulu tieteen piiriin."

      Ei vaan täsmälleen päinvastoin. Hawkingsanoo tuossa lainaamassasi pätkässä "Vastaavasti emme voi tietää .... eikä niitä pidä sisällyttää mihinkään tieteelliseen malliin maailmankaikkeudesta."

      Siis koska emme voi tietää ei niitä voi liittää tieteelliseen malliin. Tieteelliseen malliin kuuluvat tietysti vain asiat jotka voidaan tietää. Jopa tieteellisessä spekulaatiossakin voidaan käsitellä vain asioita jotka luultavasti on mahdollista selvittää.

    • Aukkojen Jumala

      "Mitkään sattumat eivät voi saada aikaan niin järjestelmällistä kosmista infrastruktuuria."

      Todista se tieteellisesti.

      Se että tiede ei voi todistaa jumalaa olemattomaksi ei tarkoita sitä että jumala on olemassa. Jos sellainen jumala on olisi se nimeltään Aukkojen Jumala.

    • arjuuna

      Jaakobin mukaan jumala on persoona joka on suunnitellut maailmankaikkeuden
      Koska se on persoona niin silloin se on myös aikaa ja ainettä kuten koko maailmankaikkeus joten se ei luojan ole ihmisen mielikuvitusta kummempi
      Maailman kaikkeus on syntynyt ajattomasta kaiken lähteestä, eikä ajaton ole persoona vaan kuolematon elämä, joka on aina ollut ja tulee aina olemaan,
      Maailmankaikkeudet syntyvät ja kuolevat mutta elämä ei
      Maailman kaikkeus kehittyy syyn ja seurauksen lain mukaan, eikä sen kehitys ole sattumaa, vaikka ennalta ei ei ole tieto mikä on tulos
      Krhityksen tuloksena saattaa olla, että syntyy olosuhteet jossa biologinen elämä on mahdollista, jonka jälkeen ajaton elämä voi toimia ajassa ja aineessa.
      Jokaisessa elollisessa olennossa maailmankaikkeudessa on vain tuo yksi ajaton
      Ihminenkin on osa tuota ajatonta elämää, muttaaikaan ja aineeseen sitoutunut ihmisen ego ei voi sitä ymmärtää
      Me tutkimme maailman syntyäajasta ja aineesta käsin, ja näin ollen emme voi tutkia ajatonta
      Hawgins ilmaisi tämän asian ihan oikein

    • onkstietoo vai ei

      "Maailmankaikkeudet syntyvät ja kuolevat mutta elämä ei
      Maailman kaikkeus kehittyy syyn ja seurauksen lain mukaan, eikä sen kehitys ole sattumaa, vaikka ennalta ei ei ole tieto mikä on tulos"

      Luulisi jumalalla olevan järkevämpääkin tekemistä kuin luoda uudestaan ja uudestaan maailmankaikkeuksia. Vai tuleeko hänellä aika pitkäksi kun ei ole mitään tekemistä. Mitä järkeä koko maailmankaikkeuksilla, jos niitä muuten vaan ajankuluksi luoskennellaan.

    • Kristuksen usko

      Maailman kaikkeus on huijausta! Ei se vain ole totta. Ei Jumala ole semmosta luonut.

      Ja mustista aukoista - luuletteko te oikeasti että tuolla on jotain ''näkymättömiä'' reikiä jotka imee kaiken. Ei hyvä luoja mitä idiootteja...

    • Eisemmostapysty

      Jep! Kyllä toi Kristuksen usko jäbä on oikeassa. Ei ole mitään avaruutta olemassa. Ottakaa nyt se järki käteen ihmiset

      • Vetäkää(järki)käteen

        Eikä mitään maailmaakaan ole olemassa... te olette kaikki huijareita!


    • Juuusti

      Oletko ottanut huomioon, että jos maailmankaikkeuksia on ääretön määrä niin pakostakin siellä on myös ääretön määrä pirun nokkelasti järjestäytyneitä maailmankaikkeuksia?

      Eihän tämä tietenkään Jumal-ongelmaa poista, mutta miksi se pitäisi poistaa. Suotta rassaa mieltänsä asioilla joihin ei voi saada vastausta tässä elämässä.

    • ajattelen, olenko?

      Ehkä tämä maailmankaikkeus on vain pieni "atomi" jossain toisessa kokonaisuudessa. Samoin siinä saharan hiekanjyvässä voi olla lukuisia maailmankaikkeuksia.
      Ei tiedetä mitä oli ennen alkua, eikä tiedetä mitä on sen pienimmän alkeishiukkasen sisällä.
      Jumala on sen verran uusi keksintö että se ei selitä mitään.
      Lisäksi jos Jumala loi maailmankaikkeuden ihmiselle niin miksi sitten teki siitä niin perkeleen ison että se jää hyödyntämättä? Luulisi että yksi galaksi olisi riittävä? Tai tämä meidän oma aurinkokuntamme?
      Ehkä olisi kannanttanut suunnitella maapallosta vähän parempi kun on selvää että tämä mesta on kohtuu helppo pistää paskaksi.

      Eli jumalata on päässyt paha suunnitteluvirhe. Tai sitten koko homma on vain jotain kosmista kaaosta.

    • vcxcxv

      Tämän ketjun aloituksesta näkee loistavan erinomaisen kirkkaasti kuinka logiikka ei ole uskovaisten vahva laji.

      Kun aloituksen luin, ajattelin että sen täytyy olla provo tai vitsi, mutta oikeasti uskovaiset voivat olla noin tyhmiä.

      Hawkinging näkemys edustaa nimenomaan REHELLISTÄ tieteellistä näkemystä kun kirjassa selkeästi sanotaan näin:

      ""Vastaavasti emme voi tietää, mitä tapahtui ennen alkuräjähdystä, vaan ainoastaan, mitä on tapahtunut sen jälkeen. Ennen alkuräjähdystä tapahtuneilla asioilla ei voi olla mitään vaikutusta meihin itseemme, eikä niitä pidä sisällyttää mihinkään tieteelliseen malliin maailmankaikkeudesta. Ne täytyy yksinkertaisesti jättää pois ja todeta, että alkuräjähdys oli ajan alku. Näin ollen sellaiset kysymykset kuin ´Kuka viritti olosuhteet alkuräjähdykselle?´eivät kuulu tieteen piiriin.""

      En ymmärrä mikä tuossa tekstissä on sellaista mitä sinä et ymmärrä. Ei voi kovin paljoa rehellisemmin enää käsillä olevan tiedon pohjalta sanoa kuin "emme voi tietää".

    • Anonyymi

      Ei voi kysyä että, "Mitä oli ennen alkuräjähdystä?" Koska alkuräjähdys oli se itse kaiken alku, ei ollut aikaa eikä tilaa tai edes olemassa olevaa. Tämän takia alkuräjähdys on ollut mysteeri, että miten se voisi olla tapahtunut

    • Jumalasta riippumatta on nimenomaan selvitettävä onko alku vai ikuisuus vai mitä on ajan suhteen kaikkeuden kohdalla. Samoin mitä on näkyvyyden ulkopuolella.

      Ongelmasta päästään eteenpäin, kun erotetaan kaikkeus ja osauniversumimme. Kaikkeus on ikuinen ja rajaton ja suunnattoman suuri ja aina suunnilleen samankokoinen, ei laajene, ei ulkopuolta, siihen kuuluu kaikki mitä on.

      Osauniversumimme alkaa, sillä on alku ja alkupamaus. Sykli alusta loppuun. BB kuvaa sen, ei kaikkeutta.

      Osauniversumeita on kaikkeudessa monta, ja uusia tulee siellä täällä. Kokonaistilanne on näkyvä galaksiavaruus syvän taivaan kuvissa. Se ei heti paljasta salaisuuksiaan, koska se on vain yksi siivu menneisyydestä. Kehitystä, muutosta ei näy, vaikka se on pääteltävissä. Se on osauniversumien synty ja kehitys paikallisista alkupamauksistaan, ja loppurysäyksistä mustiksi aukoiksi.

      Kokonaisuus on superklusterit ja filamentit, jotka muodostavat klimppejä ja verkostoja.

    • Anonyymi

      Jumalan sotkemin asiaa on vain yksi hypoteesi, MATRIX, Jumala on se joka loi ohjelman.

    • Anonyymi

      Luonnon laite ei ole ihmiselle optimaaliset, on myös esitetty että eri galakseissa olsi erilaisia luonnonlakeja. Ei tarvitse mennä eri ulottuvuuksiin.

      Hawking pohjaa kaiken tieteemme hypoteeseihin, yrittää selittää niitä. mutta tutkivalla tieteellä on ongelmia todistaa näitä hypoteesejä todeksi. Näyttäisi että ne ei ole tosia.

      Hubble, niin hienoja kuvia, mutta kun yritettiin selittää löydettyä, jouduttiin luomaan Hubble vakio. Se voi oisittautua kamalaksi tieteen jarruksi, kuin kirkko aikoinaan.

    • Anonyymi

      Ainoa malli on Matrix (Simulaatio) Jossa pystymme selittämään lähes kaiken. Mutta tietenkin emme voi siihen uskoa.

      Luonnonlaeista: On jotain jota emme tiedä, Kvanttimailma on vielä suuri mysteeri.
      On kuitenkin asioita joita emme pysty selittämään, puhumme niistä yliluonnollisina.

      Onko niin että viisastenkivi on löytämättä. onko se oikeesti "Kivi" josta pitäisi keksiä joku juttu. Kvartsista pystymme selittään sen piezosähköisyyden.

    • Anonyymi

      Hawking tiesi kuolevansa, joten on ymmärrettävää että hän sotkee Jumalan asioihin.

      Matrix mallia vastaan sotii joitakin totuuksia:

      Miksi puhumme eri kieliä, Ok. "Babylon".. Miksi Matrix olisi monikielinen?

      Miksi on DNA joka ihmisellä on hyvin pieni, siti tituleeramme itsemmä älykkäimmäksi ja kehittyneimmäksi.

      Miksi Matrix tekisi universumin?

      Miksei Matrix keskukone ei vastaa, Jumala ei vastaa. Onko se joskus vastannut?

      Mtrisxin puolesta on paljonkin juttua:

      Vanhimpia havaintoja on taustasäteily n. 3 kelviniä, sitä voidaan selittää monin tavoin BB hypoteesissa ja Linnunradan halolla. Mutta se voi olla myös yksi Matrixin rajarvoista.
      Me katsomme mailmankaikkeutta Linnunradan halon läpi. Linnunradalla on valtava halo, paljon suurempi kuin suhteessa Andromedalla.

      Miksi ihmisen rotumuistiin on jätetty muutamia juttuja, DNA karsimisessa. Joo osaamme syödä ja p.. ja lisääntyä, mutta on asioita kuin usko jumalaan, kullan himo. himo jalokiviin. sekä prutaali väkivalta, joka voi olla jäänne metsästyajan selviytymiseltä.
      Monella muulla lajilla on paljon laajempi rotumiusti, ne tietää heti mitä voi syödä ja mitä ei. Se laitta ne vaeltamaan, ja kaikkee tollaista. Ihmisen DNA on koodattu kuolema, 120 vuotta. Sen jäkeen itse tuho soluissa laukeaa. Ihminen käyttää aivokapasiteetista vain hitusen, miksi. On monia asioita joita emme pysty selittämään muuta kuin että joku olisi sen tehnyt, Jumala. Matrix.

    • Anonyymi

      Maya intiaanit väitetään olettaneet että galaksin keksuksessa on kaikki tietämys.
      Ok siellä on musta aukko oletamme, Musta aukko on äärimmäinen massa, joka suhteelisuusteorian mukaan vääristää aikaa ja aika on siellä pysähtynyt noin käytännössä. Materiaali joka sinne putoo putoaa ikuisuuden. Meistä katsottuna.

      Meillä on luonnonlaeissa valtava epäkohta, aika.
      Toinen on valonnopeus.
      Kvanttimaimassa uskomme että jos on fotonipari ja ne on eripuolella mailmankaikkeutta, ne lomittuu samalla hetkellä molemmat. Se on kolmas luonnonlakejen epäkohta.

      Nejäs ei ehkä ole epäkohta mutta hyvin outo juttu on gravitaatio. magnetismi.
      Valon voi estää. magnetisminkin jossainmäärin, mutta gravitaatiota emme ole pystyneet estämään eikä sillä ole voimaviivoja. Emme ole edes varmoja onko sillä nopeutta. Mittaako Ligo oikeasti gravitaatiota vai ajan sokkiaaltoa?

    • Anonyymi

      Puhumme että joku on niin monta valovuotta kaukkana. Huh huh.
      Fotonilla ei ole valmistuspäiväystä. Tapamme määrittää etäisyyksiä avarudessa voi olla ihan päin honkia. On hypoteesi Eistenin suhteelisuuteorian mukaan että jos ihminen on isossa massassa noin teoreettisesti ja heiluttaa käsiään, han tuntee heiluttavan niitä kuin maassa, mutta miestä katsoen han olisi hidastettu. Pienessä massassa taas päin vastoin. Esim kuussa.

      Etääntyviä tähtiä mitataan doublerilmiöllä punasiirtymällä, nyt väitetään että on väsynyt valo. koska kehittyneet laitteemme pystyy erottelemaan polarisaatiota. Väsynyt valo alkaa punertaan, kohde siis ei olisikaan etääntyvä. Ei ole merkittävää hypoteesia mikä aiheuttaisi väsyneen valon. mille se altistuu ja silloin valon nopeuden hypoteesi on ehkä väärä.

      Meihin tuleva valo on aina saman nopeuksista, mutta sen lähde voi tulla kohti tai loitota. auiheuutaen punasiirtymää, mutta ei valon nopeuden muutosta.
      Johonkin katoaa valossa nopeutta tai se saa sitä lisää. tai valolla ei ole nopeutta, vaan se on aika. jolloin se tarkoitaa että ajassa ei voi tapahtua mitään nopeammin.

    • Anonyymi

      Stephen Hawking väitti että mustista aukoista sätelee jotain, joka saa sen massa hitusen putoamaan. Tämä on hypoteesi jota ei ole pystytty todistamaan.
      Mustan aukon tulsi olla tuli kuuma. sitäkään ei näy.
      Musta aukko kvanttimössöä.. ei voi tietää. Materia joka on niin tiheetä kuin oletetaan ei voi olla atomitilassa.

      • Anonyymi

        Hawking toimi yhteistyössä Bekensteinin kanssa. Heidän käsitys mustan aukon entropiasta osoittaa, että mustaan aukkoon pudonnut materia säilyttää informaationsa, ja informaation määrä on mustan aukon tapahtumahorisontin pinta-alaan suoraan verrannollinen.

        Informaatio säilyy siis tapahtumahorisontin pinta-alassa eikä aukon tilavuudessa. Tämä kertoo, että universumin perimmäinen (informaatiostruktuurin) luonne on kaksiulotteinen. Bekenstein selittää avaruuden tilan holografisella periaatteella. Avaruus ei siten ole perustava universumin alkutekijä, vaan avaruus on heijaste perustavammasta todellisuudesta.

        Voi sanoa, että mikään kolmessa ulottuvuudessa kokemamme ei ole todellista, vaan kuin kangastus perustekijöistään. Tämä teoria tuo kiinnostavan lisän universumin alun mysteeriin.


    • Anonyymi

      Stephen Hawking hypoteesit ei innosta, Koska niissä ei ole mitään uutta.

      • Anonyymi

        Niin, Hawking ei keksi enää uusia innovaatioita. Kuoli. Mokoma!


    • Anonyymi

      Energia on kaiken perusta. Energiaa on täytynyt olla jossain muodossa jo ennen alkupaukkua. Mistä se tuli. Emme varmaan koskaan saa tietää.

      • Anonyymi

        Kuoltuaan ihminenkään ei enää kuluta energiaa. Päin vastoin energiaa vapautuu solujen hajoamisprosesseissa. Elävän aivoissa mylläävät sähköiset ilmiöt. Ihmisen aivot kulutaa energiaa noin 20 W teholla. Jos energian saanti estyy, niin aivotkin muuttuvat biojätteeksi vailla tietoisuutta. Miten kuolleista atomeista koottujen hermosolujen energiankäyttö ylläpitää tietoisuutta. Luulisi, että tätä on helpompi tutkia kuin "aikaa" ennen alkuräjähdystä.


    • Anonyymi

      Arkijärjellä ei voi ymmärtää, että kaikkeus olisi syntynyt jonkin suunnitelman toteutuksena. Puhumattakaan siitä, että kaikki olisi vain meitä varten ja meidän parhaaksi suunniteltu.

      • Anonyymi

        On selvää, että ihminen loi jumalat mielikuvituksessaan helpottamaan epävarmuuden ja tietämättömyyden synnyttämää ahdistusta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      514
      8755
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      145
      6046
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      351
      5077
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      63
      4706
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      96
      4307
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4023
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      181
      3873
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1818
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1364
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      939
    Aihe