Juu, eli ennen en uskonu koko säästöliekki asiaan, mut nyt se on näköjään iskenyt päälle.
Onko syömistä pakko nyt lisätä vai voiko tuo säästöliekki mennä jossain vaiheessa "ohi". Nyt olen meinaan tottunut syömään melko vähän niin en haluaisi alkaa sen enempää mässäilemään.
Itselläni on tapana käydä joka aamu vaa-alla ja nyt pari viikkoa olen laihduttanut ja aina on joka aamu lähteny parisen sataa grammaa. Nyt 2 päivänä vaaka pysynyt jo ihan samassa lukemassa :( vaikken ole syönyt sen enempää kuin aikaisempina päivinä ja olen liikuntaa harrastanut myös saman verran.
Onko syömistä pakko nyt lisätä vai voiko tuo säästöliekki mennä jossain vaiheessa "ohi". Nyt olen meinaan tottunut syömään melko vähän niin en haluaisi alkaa sen enempää mässäilemään.
Itselläni on tapana käydä joka aamu vaa-alla ja nyt pari viikkoa olen laihduttanut ja aina on joka aamu lähteny parisen sataa grammaa. Nyt 2 päivänä vaaka pysynyt jo ihan samassa lukemassa :( vaikken ole syönyt sen enempää kuin aikaisempina päivinä ja olen liikuntaa harrastanut myös saman verran.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pari asiaa joita kannattaa pohtia:
1) Kun laihdutus aloitetaan, katoaa painosta muutama kilo vettä. Kun aikaa kuluu, ei ylimääräisiä nesteitä enää lähde ja painonlasku hidastuu tai jopa pysähtyy. Nesteitä lähtee erityisesti jos proteiinin kulutusta lisätään.
2) Kun rasvasolu luovuttaa rasvansa pois, se imaisee sisäänsä vettä ja jää odottamaan lisäenergian saapumista. Solu säilyttää tällöin painonsa sekä tilavuutensa, mikä harmittaa kovasti kaikkia laihduttajia. Tämä voi kestää päiviä, jopa viikkoja. Sittan joskus yht'äkkiä, ilman mitään syytä, elimistö luovuttaa ja paino tipahtaa nopeasti yli kilon tai enemmänkin.
Kumpikaan näistä tapauksista ei vaikuta elimistön energiantarpeeseen, eikä rasvan palamisnopeuteen.
Ehdotukseni on että teet kaiken niinkuin ennenkin seuraavat pari viikkoa. Ja mikäli parin viikon kuluttua edistystä ei tapahdu, voi ruokavaliota kiristää hieman.
Vettä kannattaa juoda paljon, niin ylimääräiset nesteet lähtevät myös läskisolukoista vähitellen liikkelle.
no asiahan on niin, että kun aloin laihduttaan niin oikeestaan joka päivä se syömäni kalorimäärä vaan tippui, ilmeisesti kroppa tottui tähän pienenemään määrään. Ja joka päivä olen kuntopyörräilyt aina edellista päivää enemmän. Tosin siinäkin kuluttanut "vain" noin 250kcal,mutta yli tunti siinä menee.
Noh eilen esim laskin että söin vain noin 450kcal, ja poljin ton -250kcal ja olin aivan varma että tänään olis jotain edes lähtenyt! Vai voiko ne lihakset alkaa jo nyt kasvamaan että niistä tullut painoa. Mittanauhaa olen käyttänyt mut ei oo senttejä lähteny.
Eilen söin purkin raejuustoa, pekonia hieman (noin 2siivua) ja paistettuja perunoita noin yhden keskikokoisen perunan verran. Illalla söin viinirypäleitä ja 2 ruispalaa jossa vähän juustoa ja kalkkunaa.
Raejuustoa olen koka päivä syönyt lähinnä tuon kuntoilun takia eli proteiinit.
Luulis et tolla kalorimäärällä olis PAKKO lähteä jotain.Ja onhan niit kaloreita vähän mut minkäs teet ku ei ole tarve enemmälle, ja alkuun siis se määrä oli isompi.
Ja olen noin 158cm lyhyt
No lihakset kerää nestettä heti kun niillä alkaa jotain tekemään, joten laihduttamisen ja liikunnan samanaikainen aloitus aiheuttaa varmaan aikalailla hämminkiä jos pelkästään vaa'assa olevaa numeroa tuijottaa.
Ja tuossa vielä englanniksi aiheesta...
http://www.bodyrecomposition.com/fat-loss/of-whooshes-and-squishy-fat.html
ai että ihan 2 päivää on paino pysynyt samassa. No sehän on sitten selvä että nyt tämä mystinen säästöliekki on ottanut otteen=)
Suosittelen, että et käy puntarilla 4 viikkoon. Jos sulla on ylipainoa on paino pudonnut tuossa ajassa varmasti, jos syöt alle kulutuksen.
Itse olen pohdiskellut myös tätä säästöliekkiasiaa. Olen noin kuukauden verran tarkkaillut syömisiäni ja huomannut, että
1. kalorit jäävät usein reippaasti suosituksia alhaisemmiksi (kiloklubin mukaan jopa liikuntakyvyttömän tulisi saada 1500kcal päivässä, itsellä usein jää alle tuhannen)
2. syön tosi epäsäännöllisesti (aamupalaa en ole syönyt vuosiin muutenkaan)
3. en juo juurikaan vettä.
Voisiko näistä, erityisesti kahdesta viimeisestä seikasta johtua se että paino on pysytellyt suurinpiirtein samana koko kuun ajan, tai korkeintaan laskenut muutamia satoja grammoja? En ole ylipainoinen enkä yritä laihduttaa kuin 5-7kg, enkä myöskään harrasta paljoa liikuntaa.
Mulla on aivan sama juttu. Kaksi viikkoa olen laskenut kaloreita ja ekalla viikolla paino laski 1,5 kg ja siihen se mltei on jäännytkin. Perjantaina sitten googlasin netistä tietoa säästöliekistä, mm. http://keho.net/artikkelit/naytaartikkeli/Mika-ihmeen-saastoliekki-441
Kaikissa ohjeissa sanottiin että pitää yhtenä päivänä syötä enemmän kaloreita ja panottua proteiineihin. No niin tein, mutta paino on edelleen samana.
En siis osaa neuvoa sinua, mutta ajattelin jakaa vain tuskaa.... Olen samanpituinen kuin nimimerkillä Nytharmittaa eli pituutta 158 cm, painan nyt 60 kg ja paino pitää saada 55 kiloon.
Olen aina harrastanut liikuntaa ja nyt olen syönyt n. 600-1000 kcal päivässä.
Syötte liian vähän...
Minä olen syönyt 2500kcal päivässä ja laihtunut 17 kiloa vajaassa puolessa vuodessa.
oot varmasti pitempi. Oikeesti kun jostain käyt kattoon vajaa 160cm kaloritarpeen päivässä (perskulutuksen) niin se ei välttämättä ole edes 1200kcal. Joten hyvin pieniä määriä on syötävä jotta edes laihtuis.
no perjantaina otin sitten kaljaa tuli vähän mässäiltyä lauantaina,painoa tuli lisää reilu kilo meinaan vettäkin join älyttömästi. Katosittanpa nyt jos säästöliekki katoais, tänään syönyt tuore ananasta ja polkenut kuntopyörällä 300kcal. Ja jatkan vähillä syömisillä jos taas tulee säästöliekki niin eiköhän se mun teorian mukaan taas viikonlopun jälkeen katoa.