Onko olemassa tällaista hiusväriä?

Niin eli siis onko olemassa hiusväriä, jolla saisi tummanruskeat hiukset yhdeksi illaksi vaaleiksi? Tai niin, että vajaan viikon kuluttua värjäyksestä hiukset ovat taas täysin luonnolliset tummanruskean väriset?
10330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ei ole. ellet vedä maalipönttöä päähäsi

Äänestä

Mitä ihmettäää. Olen 100% varma eräästä henkilöstä, jolla oli lauantai päivällä tumman ruskeat hiukset, illalla vaaleat hiukset, mutta nyt taas tumman ruskeat.

Äänestä

no se henkilö on vaalenatanut hiuksensa, jonka jälkeen on taas värjännyt tummaksi. tai käyttänyt peruukkia.

tummemmaksi on helpompi laittaa jollain vaahtosävyllä, mutta ei ole takuuta kuin tummaksi menee eikä lähe välttämättä iha muutamassa pesussa pois. vaaleaksi ET SAA HIUKSIA KUIN VAALENTAMALLA. joka tarkoittaa siis sitä, että joudut VÄRJÄTÄ sen jälkeen takaisin tummaksi.

Äänestä

On sellainenkin huima keksintö kuin peruukki. Olisiko ollut?

Äänestä

Okei kiitti tiedoista! Ja peruukki se ei ainakaan ollut.

Äänestä

Voi luoja mitä oletuksia ihmisillä onkaan hiusvärien mahdollisuuksista. Miten ihmeessä hiuksen pigmentti muuttuisi viikossa itsestään takas entiselleen, kun siitä pitää ensin saada kaikki pigmentti pois?

Eli ei todellakaan ole sellaista väriä olemassa. Tummat hiukset saa vaaleiksi värinpoistolla ja takaisin tummaksi hiusvärillä.

Äänestä

kaverini ainakin on sanonut, että olisi olemassa luonnollisiakin "shokkivärejä" joilla saa hiukset pariks päiväks eri väriseks kuin omat

Äänestä

Esim. naamiaisliikkeistä saatavat kirkkaat suihkevärit tulevat oman värin päälle ja oma väri vaikuttaa lopputulokseen - esim. vihreästä tulee vaaleissa hiuksissa todella räikeän ja kirkkaan vihreä, mutta tummissa tummanvihreä.

Hiuksia voisi periaatteessa vaalentaa hetkiseksi rokokootyyliin, eli puuteroimalla. Hiukset kiinni ja sitten vaan valkoista puuteria tupsuttamaan kunnes koko komeus on valkoinen. Puuterin voi sitten kiinnittää lakalla, mutta se tuppaa varisemaan kuitenkin. Ei toimi avoimiin ja liikkuviin hiuksiin, siis pitää olla tukeva kampaus, joka ei paljon liiku, että puuteri pysyy paikallaan. Puuterointikin toimii parhaiten jo valmiiksi vaaleisiin hiuksiin (rokokooleidit vaalensivat hiuksiaan mm. sitruunalla ja auringossa) , tummista hiuksista tahtoo tulla enemmänkin harmaat. Ja rokokooaikanakin ne, joilla oli varaa, hankkivat mieluummin vitivalkoisen peruukin.

Äänestä

Shokkivärit on kevyitä värejä, jotka lähtee muutamassa pesussa pois itsestään. Shokkivärit ei kuitenkaan tehoa tummiin hiuksiin mitenkään vaan pohjan täytyisi olla jo valmiiksi vaalea. Niillä ei siis todellakaan saa tummista hiuksista vaaleita tai vaikkapa kirkuvan punaisia.

Puuteroinnillakaan ei kyllä saa tummasta tukasta sellaista blondia, jolla kehtais lähteä ulos. Tuloksena on harmaa tukka, joka näyttää siltä kuin olisi hilsettä täys. Sama koskee naamiaiskauppojen "vappuvärejä", jotka tekee hiuksen päälle vaan sellaisen kerroksen.

Äänestä

Entä onko kyseessä tumma pohja jossa vaaleita leveitä raitoja päällä.
Esim. silloin kun hiukset laitetaan ponihäntään tulevat alla olevat tummat hiukset näkyviin jne.. . Entä eriväriset hiuslisäkkeet.

Tai tarkoitatko tummanruskeat = keski-maantienharmaat? Joista saa helposti jollain tietyillä shampoilla hieman vaaleammat parin pesun ajaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minävain. kirjoitti:

Niin eli siis onko olemassa hiusväriä, jolla saisi tummanruskeat hiukset yhdeksi illaksi vaaleiksi? Tai niin, että vajaan viikon kuluttua värjäyksestä hiukset ovat taas täysin luonnolliset tummanruskean väriset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu