Dotma: debyyttialbumi Sleep Paralyses ulkona 23.3.2011

dotma

Etelä-Suomesta ponnistavan DOTMA-yhtyeen esikoisalbumi "Sleep Paralyses" julkaistaan 23.03.2011 Suomessa ja 22.03.2011 muualla Euroopassa sekä Pohjois-Amerikassa.

Yhtyeen debyyttialbumi johdattaa kuuntelijan karun kauniiseen, paikoitellen jopa kauhunomaiseen maailmaan missä mielen valoisa ja pimeä puoli kohtaavat.

Dotma on Harri Koskelan vuonna 2005 perustama tunnelmallista melodista metallia soittava yhtye, joka koostuu viidestä muusikosta joille kunnianhimo, omistautuminen ja rakkaus musiikkiin eivät ole vieraita käsitteitä. Yhtyeen keulakuvana ja solistina toimii kaunisääninen Johanna Lesonen, joka vastaa myös suurelta osin kappaleiden sanoituspuolesta.

Albumin jylhät kappaleet ovat vaihtelevia niin tunnelmaltaan kuin tempoltaankin. Musiikkia voisi kuvailla tunnelmalliseksi, sinfoniseksi metalliksi hieman progressiivisemmalla otteella. Koko levyn kantava voima ovat sävellysten melodiarikkaus, sekä Johannan herkkä mutta vahva tulkinta.

Albumi äänitettiin Hyvinkäällä Rockstar Productions - studiolla Lari Takalan johdolla, ja masteroitiin Tukholmassa Cutting Room -studiolla Björn Engelmannin toimesta.

Albumin maistiais-pätkä YouTubessa:
http://www.youtube.com/watch?v=JeBEU5HRB3Y

Ennakkotilaa oma Sleep Paralyses albumisi Levykauppa Äxästä kotiin toimitettuna julkaisupäiväksi alla olevasta linkistä.
http://www.levykauppax.fi/artist/dotma/sleep_paralyses/

Nettisivut:
http://www.dotma.net
http://www.myspace.com/dotma
http://www.facebook.com/dotmafinland


Tulevat Dotma-keikat:
2.4.2011 Bar Bäkkäri, Helsinki (Levyn julkkarikeikka)
28.4.2011 Yo-Talo, Tampere (w/ Beyond The Dream)
29.4.2011 Redneck, Jyväskylä (w/ Beyond The Dream)
30.4.2011 Bar 15, Seinäjoki
18.5.2011 Klubi, Turku (w/ Beyond The Dream)
20.5.2011 Pelikenttä, Hyvinkää (w/ Beyond The Dream)
1.10.2011 Lucky Monkeys, Lappeenranta (w/ Beyond The Dream)

4

199

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fg4572thj4tnqeqhbqe

      Kauheeta sontaa.
      Get a life.

      • kikuzi62

        Todella upeaa, kaunista ja mieleenpainuvaa!!!!! I got a Life!


    • MsThunder

      hienoa musiikkia, kiitos! sattuikin niin että pitkästä aikaa taas tekee mieli tunnelmallisempaa metallia. pitänee tilata levy;)

    • Tarja rules

      Hienoa konemusiikkia naitvissin c-luokan hengessä. Ei ihme etten olekaan tästä bändistä koskaan kuullut. Nyt osui erehdyksissä silmään suoli24:lla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe