Kysymys kuullostaa varmaan kummalliselta, kynsistudioitahan on pilvin pimein, ainakin täällä Helsingissä. Kävelin tässä yksi päivä erääseen kynsistudioon ja pyysin, josko kynteni voisi leikata samanpituisiksi ja viilata samanmuotoisiksi. Tyttönen katseli ihmeissään pitkiä luomukynsiäni ja sanoi etteivät he leikkaa aitoja kynsiä, ainoastaan hän voisi niitä viilata. Omistan pitkät omat kynnet, jotka ovat eripituiset- ja muotoiset, kasvaessaan niistä tulee hieman kuperat, joten se leikkaaminen ja viilaaminen on tosi hankalaa. Tuli jotenkin nolo olo, että sori kun ei ole tekokynsiä, niitä varmaan opetetaan hoitamaan ja huoltamaan mutta pitkät luomukynnet ovatkin sitten hankalampi juttu.
Mistä kynsihuoltoa!!??
aitopitkäkyntinen
3124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tyttönen oli kyllä varmaan ihan ammattilainen.
Ei luomukynsiä leikatakaan, niiden lyhentämiseen suositellaan viilamista. Sakset on kynnelle huonoin vaihtoehto, leikkuri toiseksi huonoin.
Siis miksi vähänkin pitempien kynsien leikkaaminen on ongelmallista lyhyihin kynsiin verrattuna?? Saksilla ja leikkurillahan niitä kynsiä on leikattu iät ja ajat.
Luonnonkynsiä ei kuuluisikaan leikata vaan nimenomaan viilata, koska kynnet alkaa helposti liuskottuun leikkaamisen seurauksena. Kysy ensi kerralla ihan tavallista manikyyriä kynsillesi, niin saat kynsistäsi kaikin puolin siistit.