Olen ihmetellyt, että miksi nettideittipalstoilla on aina vaan samat naamat?
Itse poistin profiilini reilu vuosi sitten ja nyt tein uuden. Olin todella ihmeissäni kun tunnistin lähes kaikki kasvot entuudestaan. Onko tuo nettideittailu lähinnä harrastus ihmisille ja etsiikö kukaan enään oikeasti sieltä sitä "oikeaa"?
Itse poistin profiilini reilu vuosi sitten ja nyt tein uuden. Olin todella ihmeissäni kun tunnistin lähes kaikki kasvot entuudestaan. Onko tuo nettideittailu lähinnä harrastus ihmisille ja etsiikö kukaan enään oikeasti sieltä sitä "oikeaa"?
Vastaukset 22
Vanhimmat
No jotkut sentään uskaltavat roikkua näillä palstoilla ihan kuvan kera. Mites sinä?
Itse haen oikeaa mutta vaikeaa tuntuu olevan.
Kerropa sinä mikä on oikea aika luovuttaa ja poistua deittipalstalta lopullisesti. Jos täällä ei saa pidempään olla.
Niin on!
Mä olin poissa 3 vuotta ja samat ukot aivan samoilla repliikeillä liikkeellä. Ettekö te voi keksiä uusia ja miksi se sama copy paste käytössä vuosia??
Joo, kiinni laitan oman profiilini, lopullisesti.
Tuskinpa vain. Etköhän sinä taas ennenpitkää ole siellä pyörimässä ja valittelet muille kaltaisillesi että "täällä te vaan pyöritte vuodesta toiseen"..
Luulisi nyt ihan aikuisten oikeasti, että vuodessa löytyy se oikea jos nyt ikinä sitten edes on netistä löytyäkseen.....siis ihan oikeasti!!!
Jos vuodessa käy esim. 30 kertaa nettideiteillä, niin onhan tuollaisesta otannasta jo löydyttävä se oikea.
Jos ei löydy niin joku on antanut itsestää virheellistä mielikuvaa joko harhaan johtavan kuvan, tai kuvauksen perusteella.
Siis hei ihan oikeesti hei!
Kuka käy 30 kertaa nettideiteillä vuodessa? Mahdollisesti nainen, harvemmin varmaan mies. Kun on jo tarpeeksi työn ja tuskan takana, että saisi jonkun naisen kanssa edes keskustelua aikaiseksi saati, että vielä treffeillekin mentäisiin. Kyllä siinä vuosi on aika pieni aika, että olisi oikeasti netissä ollut tekemisissä tarpeeksi ison otannan kanssa, että siitä voisi ajatella jotain löytyvän. Netti ei todellakaan tarkoita sitä, että sieltä vaan helposti jonkun kävisi poimimassa pois itselleen kumppaniksi. Aivan kuten ei muualtakaan. Joidenkin tuntuu olevan vaikea tajua tämä.
Helposti sieltä mieskin saa deittiseuraa, mutta se suhde onkin jo hankalampi.
Itse kävin vuodessa ainakin tuon 30 kertaa deitillä. Suurin osa jäi siihen yhteen kertaa. Yleensä se meni niin, että ne joista minä kiinnostuin antoivat minulle rukkaset ja ne jotka kiinnostuivat minusta saivat minulta rukkaset.
Seksiä sain kuudelta naiselta, mutta kertaakaan en ole "seurustellut" nettideitin kanssa.
Muutaman kanssa olemme vieläkin "kavereita".....
Nykyään ei ole enään nettiprofiilia.....iskin sen "oikean" ihan yöelämästä.
Siis 20 %:lta sait pesää!! Arvostan!!!!
Ei se nyt todellakaan ole noin helppoa. Itse olen varmaan juuri sen noin 30 treffit käynyt parissa vuodessa, mutta homma ei todellakaan mene noin. Paljon on mukavia naisia tullut kohdattua, mutta en minä ainakaan mihinkään pelkkään järkisuhteeseen lähde. Kyllä jotain tunteitakin saisi mukana olla. Eikä hommassa todellakaan ole kyse siitä, että joku olisi antanut itsestään virheellistä mielikuvaa, päinvastoin. Itse kerron itsestäni aina aidosti ja lähes aina niin on toiminut myös vastapuoli. Muutaman ihmisen kanssa on hommaa katseltu useammankin tapaamisen kera, mutta eipä siitäkään ole mitään sen suurempaa seurannut. Jos ei ihastu, niin ei ihastu. Olen varmaankin keskimääräistä huonompi ihastumaan, mutta silti täysin kykenevä siihen - kokemusta vahvastakin ihastumisesta kuitenkin on.
Niinsanotusti se oikea on siis edelleen etsinnässä. Miksi en siis saisi pitää profiiliani edelleenkin esillä?
Nettideittalu on vain ja ainoastaan harrastus. Toki jotkut miehet hakevat reilusti myös pesää :)
kyllä se vaan on niin, et aika näyttää, ja koskaan ei tiedä alussa mikä toinen on lopulta, silloin suhde loppuu jos ei onnistu ja ei muuta kun "uutta matoa koukkuun"
Suomi24 deittiin en enää eksy. Olin täällä viimeksi 4vuotta sitten suunnilleen ja nyt kun palasin ne samat miehet sitten ottivat yhteyttä, samalla kuvalla, samalla profiililla ja samalla tekstillä. Yhtään uutta kontaktia ei tullut. Nämä miehet jahtaavat vain sitä looraa, eivätkä parisuhdetta. Ovat käyneet alueemme lähes jokaisen ilmoituksen naisen läpi, jossei muuten niin treffannut ainakin. Pieni paikkakunta joten sana kulkee, naamatkin tuntee kadulla. Tapailin yhtä miestä tovin, mutta kun kävi ilmi että hän on ns. deittailut lähes jokaista sinkku kaveriani jotka myös olleet täällä deitti sivustolla niin se homma jäi siihen. Monen miehen mielestä tämä onki suoranainen porno saitti, sitä saa kun kysyy ja pyytää. Hyi. Minä en enää keksinyt muuta keinoa kuin tämän netti deittailun. Suomi24 siksi, että täällä on eniten oman alueen miehiä mitä muissa palveluissa. Siellä ei saa kontaktia oman alueen miehiin, tosin..nämä jotku mestarithan ovat näissäkin, samalla nikillä, samalla kuvalla jne. Joten..ei täällä puusta pitkälle tunnu pääsevän. Joillekkin onni suosii..minä tunnun olevan sitten yksin vielä muutaman vuoden. Josko se kauppajonossa tulis oikee vastaan! Eihän sitä koskaan tiedä...;).
Mutta pieni vinkki kyllä ihmisille jotka täällä vuosia hengaa, vaihtakaa kuvaa uudempaan, uusikaa tekstejä, pitäkää ittenne mielenkiintosena. Naisilla tuppaa oleen hyvä muisti, joten...
Koko tän netti deittailu historiani aikana olen tavannut 5miestä joista yksi oli sitä mitä sanoi olevansa. Ei se tämmönenkään rohkase enää deitin puolella istumaan!
Onnee vaan parin läydännässä, jos joku nyt sattuu jonku taian löytämään mistä niitä parisuhteita saa niin kertokaa toki!
Kuvan pitämisen ajan tasalla ymmärrän, mutta miksi niitä tekstejä pitäisi vaihtaa? Enhän minä aio jo kerran treffaamiani ihmisiä uudelleen tavata, vaan niitä, joita en vielä ole kohdannut. Kun profiilitekstissä jo kerran on olennaisimmat asiat minusta, niin en sitä kovin mielelläni vaihtaisi mihinkään vähemmän oleelliseen.
Sellaiseenkin profiiliin on tullut törmättyä, missä toivoteltiin
"hyvää uutta vuotta 2009 lukijoille". Tämän profiilin lukaisin
muutama viikko sitten. Profiili on aktiivinen. Kyllä niitä profiileja
vähän pitäisi päivittää. Muuten sitä tekstiä ei kannata muuttaa,
jos on sellainen kuin mitä se teksti kertoo, ei sitä yhtäkkiä voi
oikein muuksi muuttua.
"Olin täällä viimeksi 4vuotta sitten suunnilleen ja nyt kun palasin ne samat miehet sitten ottivat yhteyttä, samalla kuvalla, samalla profiililla ja samalla tekstillä. Yhtään uutta kontaktia ei tullut."
No, jospa hakisit itsekkin. Väitätkö ettei tänne ole neljään vuoteen tullut uusia ihmisiä? Puhu asiaa äläkä narise!
"Tapailin yhtä miestä tovin, mutta kun kävi ilmi että hän on ns. deittailut lähes jokaista sinkku kaveriani jotka myös olleet täällä deitti sivustolla niin se homma jäi siihen."
Jos se ei olis deittaillu yhtään, olisko muka kelvannu? Onko olemassa kenties joku optimi arvo? 7kpl?
"Koko tän netti deittailu historiani aikana olen tavannut 5miestä joista yksi oli sitä mitä sanoi olevansa. Ei se tämmönenkään rohkase enää deitin puolella istumaan! "
No ei todellakaan. Ihanko viiden kanssa olet suoriutunut treffeille asti? No sähän varsinainen suorittaja olet...
Onhan noita paljon samojakin, mutta ehkä jotkut niistä ovat sinun tapaan olleet vuoden poissa ja vain aktivoineet uudelleen saman profiilinsa? Itse olin puoli vuotta poissa koska löysin täältä miehen jonka kanssa seurustelin mutta se ei sitten onnistunutkaan, ajattelin laittaa profiilini jälleen näkyviin koska eihän sitä koskaan tiedä mitä sieltä vastaan tulee.. Mutta on varmasti niitäkin jotka harrastaa nettideittailua tai etsivät vaan seksiseuraa tai esim. sivusäpinää oman parisuhteen rinnalle.
ikävää on myös jos kohtaa alkoholisoituneen, sitä ei aina heti huomaa päällepäinkään.
Kun on oltu yhdessä ja alkaa huomata toisessa, mikä sille merkitsee eniten on paras ottaa jalat alleen ja hienotunteisesti kertoa, että nyt ei onnistunut tällä kertaa.
Eli aikamoisen riskin ottaa kun netin kautta hakee kumppania.
Tuota on turhan laittaa nettideittailun piikkiin. Siihen alkoholisoituneeseen kumppaniehdokkaaseen voi törmätä missä vain. Vaikkapa siellä baaritiskillä, mikä edelleen on yksi suosituimpia parinhakupaikkoja.
Ei kenenkään todellista minää pääsee tietämään ja tuntemaan ennen kuin tutustuu kunnolla, tapasi tämän henkilön missä vain.
Samaa pohtinut. Itse olen vuosien varrella pitäny profiilia vaihtelevalla menestyksellä 24llä. Silloin aina pois kun jotain "vakavampaa" meneillään. Mutta ikäväkseni edelleen sinkku, kenenkään kanssa ei ole tullut sitten kuitenkaan pitemmän päälle mitään. Mutta samat miehet näkyy olevan vuodesta toiseen palstalla. Voihan toki olla, että he samassa "rytmissä" deittailevat ja palaavat sivustolle - tai sitten he roikkuvat aktiivisena muuten vaan vuodesta toiseen.
Hakeeko miehet lapsetonta, rikasta missiä? Vai missä vika ettei heille naista löydy? Itse olen ihan tavis yh, mutta kiitettävästi on kyllä treffeillä tullut käytyä ja ihan seurusteltuakin. Mutta muutaman sellaisen miehen olen treffannut, jotka on sanoneet olevansa normaalipainoisia ja komeitakin jopa - ja sitten kun tapaa. Kauhea kaljamaha ja naama ei edes "tavalliseksi" luokiteltava. Noin kävi siis alussa, vahingosta viisastuneena vaadin kuvan aina ennen tapaamista. En ala valehtelemaan, ettei ulkonäöllä ole merkitystä koska sillä on. Mutta voisin kuvitella, että miehet jotka roikkuu vuodesta toiseen palstalla eivät ole katsoneet peiliin siinä samalla kun listaavat vaatimuksia ihannenaisesta. Sama tietenkin toisinkin päin. Mutta jos on realistinen niin itsensä suhteen kuin siihen mitä toinen voisi olla, silloin kyllä kumppaniehdokkaita löytyy ja jopa se "oikea". Itse en ole vielä sitä oikeaa löytänyt netistä enkä muualta, mutta tunnen useitakin pariskuntia jotka ovat kohdanneet 24 treffeillä - ei siis turha sivusto kuitenkaan.
Nirsoutta varmaan löytyy puolin jos toisin ainakin akateemisissa piireissä, ne on siellä ne samat naamat tosiaan vuodesta toiseen, niin naisten kuin miestenkin puolella. Ovat nämä piirit varmasti löytäneet toisensa, muttei silti ilmeisesti ihan kelpaa toisilleen, siitä voipi sitten laskeskella itsekseen miten helppoa noita on saada :-)
Akateemiset naiset ovat ainakin liikkeellä sillä mielellä, ettei tuu mitään, ellei sitten joku ihan täydellinen prinssi ilmesty ja kolkuttele heidän ovelleen. Ilmeisesti enemmänkin tuollaista toiveajattelua, ovat päättäneet asua loppuelämänsä yksin, ellei sitten joku täydellisyys tule ja vie heitä. Se on tuollaista tyypillistä optimointia, mutta silti hyvät naiset, kun ikää tulee enemmän, haluttavuutenne kyllä laskee aika paljon ainakin kun mennään yli 35-vuotiaan rajan. Se tarkoittaa myös sitä, että noilla täydellisyyksillä ei ole välttämättä aikomustakaan perustaa perhettä, eli varmaan kuitenkin aika epäkelpoa ja itsekästä porukkaa lopulta.
Varoittavaa on myös se, että hämmästyttävän moni sinkkunainen elää kuin viimeistä päivää profiilinsa mukaan, eli matkustelee, urheilee ja rientää kulttuuritapahtumasta toiseen, ja illat ravintolassa ja tanssimassa. Sinne menee kaikki sinkkunaisen rahat taivaan tuuliin, siis ne mitkä piti säästää perheasuntoon, ja mökkiin sun muihin, mistä jäisi jotakin jäljellekin tuleville polville. Sinkkunainen asuu yleensä myös vuokralla, koska tulevaisuus ei juuri huolestusta, kaikki pitää olla nyt just ja heti.
kyllä siellä on ollut lippalakkimiehet ja t-paitaset vuosikausia, miksi ei kukaan kelpaa?
Vaikka taustalla kuvassa ruusutarha?
Iso syy samoihin naamoihin johtuu siitä, että kun teet profiilin ja laitat siihen toiveesi, niin valtava määrä selkeiden toiveiden ulkopuolelta oleviä ääli...henkilöitä ottaa yhteyttä ja silloin on helpointa laittaa heille esto ottaa yhteyttää uudestaan. Tällä tarkoitan esim. liian nuoria/vanhoja, seksiseuran etsijöitä, mielenterveyspotilaita, tuhannen kilometrin päästä kirjoittelevia, varattuja jne. muuten vain ei kiinnostavia ihmisiä jotka eivät usko jos kohteliaasti kertoo että ei ole "etsimäni" henkilö. Jos tekee uuden profiilin niin ne samat tyypit ovat taas riesana. Eiköhän tuo selitä aika paljon?
Taas niistä harvoista "hyvistä tyypeistä" ei välttämättä helposti löydy sitä oikeaa, ja siksi profiili voi olla kauan täällä. Ei liene ole missään säännöissä kiellettykään?
Siis olit ITSE siellä pari vuotta sitten ja nyt sitten taas, mutta ne miehet jotka siellä olivat silloin aikoinaan ja ovat vieläkin (tai uudestaan tauon jälkeen kuten sinäkin - mistä tiedät ettei seole niin?) eivät mielestäsi saisi siellä enää olla? Millä perustella SINÄ et sitten ole ihminen jolle nettideittailu on lähinnä harrastus - jos itsekin myönnät että olet hypännyt siellä jo vuosia?
Nuo muut sentään reilusti pitävät alkuperäistä profiiliaan. Sinä sen sijaan laadit aina uuden, jotta kukaan ei huomaisi että pyörit siellä itsekin vuodesta toiseen. Ei kai se ole olennaista, onko profiili aina ja ikuisesti se sama vaan onko profiilin takana oleva ihminen aina ja ikuisesti se sama.