Puhumme todella paljon suulla suuremmalla tasa-arvosta.Meidän perheemme kohdalla tuo ei ole toteutunut.Asumme Hartolassa olemme poikapari ja nyt olemme joutuneet syrjinnän kohteeksi syynä seksuaalinen suuntautumisemme.Naapurimme edustavat korkeaoppista keskustalaista fundamentalistista haaraa ja meidän tapamme elää on heille kauhistus.Olemme joutuneet silmittömän raivon uhreiksi kerrompa hiukan.Niin armollinen rouva kuin herrakin kailottavat kovalla äänellä missä meidät näkevät:"Huomenta naapuri,miksi ette tervehdi Te ette ole sivistyneitä kun ette tervehdi"tätä rallia on jatkunut jo vuosi ja aamulla meitä tarkkaillaan koska menemme töihin ja milloin tulemme töistä.Työpaikallani myös seinänaapuri on liittynyt tähän joukkoon.Olen keskustellut monen kanssa asiata ja he toteavat tämä on syrjintää rasismia joka kohdistuu siihen että erottuu valtavirrasta.Olemme hakeneet lähestymiskieltoa tuloksetta olemme molemmat sairastuneet vakavasti.Nyt olemme menossa oikeuteen jälleen kerran vetoamme syrjintään ja sitä hankkimamme lukuisat dokumentit ynnä muut asiakirjat todistavat.Jos nämä 3 todella luulevat pystyvänsä meitä kyykyttämään niin erehtyvät.Tulen tekemään kaikeni että asia saa tilaa myös julkisessa mediassa ja syylliset saavat sanktionsa.
Tämäkö on totuus tasa-arvosta????
Syrjityt
496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No joo, kuulostaa todella silmittömältä raivolta. Siis he sanovat teille, että "huomenta". Huh huh, miten kestätte?
Eikö olisi vaan helpompaa vastata tervehdykseen?
Suhtautumisesi näyttää tuon jutun perusteella aika vainoharhaiselta.
Tietenkään emme vastaa heille.Me emme ole vainoharhaisia vaan he ovat.Jokainen saa päättää itse kenelle sanoo mitäkin.Sinusta on ilmiselvästi oikein että tälläiset henkilöt saavat terrorisoida muiden elämää niin kuin haluavat?Siinä erehdyt.Jos sinä kuuntelisit samaa nalkutusta vuoden ympäriinsä niin taitaisi ääni kellossa muuttua.Kysynkin oletko itsekin tuollainen toisten terrorisoija?
"Tietenkään emme vastaa heille.Me emme ole vainoharhaisia vaan he ovat.Jokainen saa päättää itse kenelle sanoo mitäkin."
kannattaisi kyllä mennä vähän itseensäkin...
Minä uskon naapurienne käyttäytyvän juuri noin teitä kohtaan ja luultavasti kaikkia muitakin kyläläisiä kohtaan. Harvemmin asutuilla seuduilla tapaa hyvin usein ihmisiä jotka tervehtivät tuttuja ja joskus vähän muitakin.
Tätä ilmiötä kutsutaan joissakin teoksissa ystävällisyydeksi ja haluksi tutustua toisiin.
Tätä ilmiötä on hyvin vaikea välttää. Melkeinpä ainoa keino on muuttaa jonkun suuremman kaupungin ydinkeskustaan niin ei taatusti törmää tällaiseen.