Onko kokemusta Pösselin tai vastaavien ympärivuotisesta käytöstä? Auto olisi järkevän tuntuinen esimerkiksi kaupunki yms reissaamisessa. Lisäksi se toimisi melko hyvin 2-käyttöautona.
Tietysti eri alustat kiinnostavat ja Saksassa näyttääkin olevan Rellun, Sitikan, Peugeotin ja Mersun alustoja Fiatin lisäksi. Pohjaraitkaisuja myös näyttää olevan useita. Nyt vain pitäisi saada vähän lisätietoja jotta ei aivan typerää valintaa tekisi.
Retkiauto talvella
6
1982
Vastaukset
- matkailija matti
Sellaisissa on eriste paksuus noin 1 sentti että ei siinä talvella tarkene kunnolla asua. Lattialla ja seinien vieressä on kylmä,ja kun kuljet sivuovesta on koko kämppä saman tien kylmänä. Niiden järkevä käyttö aika on keväästä syksyyn siis kesärengas aika. Ja kaasua/sähköä menee pakkasella tosi paljon ja lämmitin puhkuu koko ajan. Eikä talvikamatkaan mahdu mukaan. Talvikäyttöön on oikea matka auto paljon parempi.
Fiat Sitikka ja Peugeot tehdään kaikki samassa tehtaassa. Fiatilla on omat koneet, Citikan ja Pösön 2,2 litraiset koneet on Fordilta, samoja kuin Transitissa.
Mersu ja Volkkarin Crafter on taas sama kori mutta eri koneet. Rellu sitten omansa. Rellu ehkä pareas ajaa. Mersu henkilöautomaisin ja mukavin mutta löysä monen mielestä, ja pikkukoneilla laiska. Fiiatti kova ja kankea kääntymään.
Koeaja eri alustat/moottirovaihtoehdot vaikka pakuina ja valitse sellainen pohja ratkaisu jota tarvitset. Silleen et tee tyhmää valintaa. Se mikä on paras on makuasia.sitten- moottoritonko tuo
Rellussa on sitten aivan oma datsunin kone. Ja tuo pösö,sitikka, viat ja ford on yhdessä suunniteltu kone. Ei viat ole omaa konetta sitten vanhojen bensa vehkeitten jälkeen tehnyt näihin paketti autoihin, vaan on tyytynyt sofimin koneiden kopioihin jotka taas on fordin ja psa-yhtymän yhteissuunnittelua
- Retki Rassi
Juu ei taida lämpimiä retkeilyautoja olla kuin ehkä Mammut Mini, suomessa valmistettu "kaasuvapaa" retkeilyauto. Niitä tosin ei taideta enää tehdä. Muuten retkeilyautot ovat kevät-kesä-syksy -käyttöön. Talvella jo pelkkänä käyttöautonakin vähän nihkeä, sillä jos takatilat meinaat saada lämpimäksi ajon aikana, ei taida ihan 100 km matka riittää. Positiivisena yllätyksenä on ehkä CS-Reisemobilen valmistamat autot, joissa on jopa 4 kw:n trumaticin lämppäri! Yleensä kun noissa "pikkuautoissa" on selkeästi pienemmät lämppärit.
Mitä matkailukoritehtaisiin tulee, on käsittääkseni sama korivalmistaja eri merkillä aika monessa tapauksessa, esim. Pösll retkeilyauto on ihan sama kuin Adrian vastaava malli jne... - tai melkein
Kiitos hyvistä vihjeistä. Itsekin arvelin, että pakkanen on myrkkyä, mutta entäs noin -5 astetta silloin tällöin. eihän meillä aina ole paukkupakkasia ja mahdollisella lisälämppärillä hätätilassa voisi pikkupakkasessa toimia. Kovilla keleillä mennään mieluiten kylpylähotelliin. Eli ei se varmasti aktiiviseen talvikäyttöön ole sopiva.
Itselläni käyttöauto alkaa lähentyä vaihtokilometrejä ja ajattelin tätä retkiautoa osittain käyttöautoksikin ja veneen veturiksi kalareissuille tms. Toimisi taukomökkinä ja jonkinlaisena yöpymispaikkanakin pitemmillä reissuilla. Säästäisi hotellien hakemiselta ja muissa kuluissa jne. - 4+13
Mulla oli joskus Rimorin peltikuorinen, mallia -88.
Siinä tarkeni ainakin mainiosti vielä-30 pakkasella.
Lienee sitten lattu huonontunut? - autoretkeilijä
Kyllä Tramobil on aina tehnyt Cabin-mallinsa Suomen talveenkin sopiviksi. Niissä on aina, muista poiketen, ollut mm. lämpöeristetty takaseinä. Etelä-Euroopan autot on sikäläisiin oloihin tehty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918