Jos haluat todella tulosta

Kokeiltu on

Minulla on iän, makeansyönnin ja e-pillereiden vuoksi tullut selluliittiä, jota inhoan yli kaiken. Huomasin kuitenkin vuosi sitten yhden takuuvarman keinon saada selluliittiä todella vähenemään.

Olin ekan kerran 10 päivän ajan sitruunamehu-vaahterapalmusiirappipaastolla, ja tulos oli jokseenkin hämmentävä. Painoa lähti pysyvästi 3 kiloa, mutta selluliitti lähti melkein kokonaan. Nestekierron parantuminen, kuona-aineiden poistuminen ja loppuvaiheessa rasvan palaminen olivat syynä.

Olen nyt myös treenannut salilla erityisesti jalkoja/takapuolta painottaen sekä syönyt C4-tabletteja, joiden luvattiin parantavan rasva-aineenvaihduntaa ym. Takapuoli on aivan eri näköinen kuin ennen.

Paasto ei kaikille sovi ja se vaatii itsekuria. Kannattaa myös muistaa, ettei se ole ensisijainen laihdutuskeino ja se vie lihasmassaa. Mutta paasto-oppaita saa mm. luontaistuotekaupasta kysymällä. Kokeilkaa, jotka uskallatte!

10

8445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läskit jaloissa

      Voisitko sinä kertoo mitä söit ja joit,please!!!

      • Aloittaja

        Eli paaston tarkoitushan on puhdistaa elimistö kuona-aineista ja parantaa ruoansulatusta. Tepsii myös nk. ongelmavatsaan eli sellaiseen, joka menee helposti sekaisin tmv.

        Paaston aikana ei syödä mitään, kropalta kielletään kaikki kiinteä ravinto. Kaikki tarvittavat ohjeet löytyvät kohtuullisen pienestä ja edullisesta kirjasta "Sitruunamehupaasto" (saa luontaistuotekaupasta".

        Paaston varten tarvitaan pussillinen sitruunoita, pussi/purkki cayennepippuria sekä vaahterapalmusiirappia semmoinen peltitötsä, jota saa myös luontaistuotekaupoista, kahta eri kokoa. Pienempi riittää paastoon kyllä.

        Paastojuomaa voi sekoitella päivässä ison kannullisen tai usemammankin, juominen on tärkeää. Juomaan siis oman maun mukaan sitä "siirappia" (desi, alle tai enemmän), vähän cayennepippuria (jonka tark. on pitää yllä hyvää verenkiertoa ja ehkäistä liman muodostumista) sekä sitruunasta puristettua mehua. Seoksen koostumusta voi vaihdella. Kannattaa juoda kylmänä, voi aluksi ällöttää...:)

        Paastoon kuuluu myös suolihuuhtelut, jotka on pakko tehdä, jotta ei saa hirivttävää hedaria ja jotta kuonat poistuisivat. Eli apteekista kysymään suolihuuhtelupussia, maksaa muutaman euron. Se täytetään vedellä ja letkun pää pebaan...Kuulostaa kamalalta, mutta ei ole sitä.
        Huuhtelu tehdään väh. aamuin illoin.

        Sitten vaan juomaan sitruunamehuseosta niin paljon kuin sielu sietää. Kolmantena paastopäivänä tulee heikko olo, kun kuonat lähtevät verenkiertoon. Kädet saattavat puutua ym. Juotava vaan lisää, niin helpottaa. Parempi olisi ko. päivänä olla kokonaan kotona vapaalla.
        Neljännen päivän jälkeen olo paranee, virkeys lisääntyy huomattavasti, painoa on tippunut henkilöstä riippuen 3-6 kiloa. Tästä on vielä suurin osa nestettä.

        Jos jaksaa paastota 10 päivää,(eli sen ajan, jolloin rasvatkin alkavat palaa) tajuaa, kuinka mahtava fiilis paastosta tulee ja että sitä voisi jatkaa ikuisuuksiin. Nälän tunnetta ei enää ole, koska vatsa on tottunut pelkään nesteeseen ja ruoansulatus "lepää".

        Paastoa ennen ja jälkeen kannattaa syödä kevyesti, mehuja, hedelmiä (omena parasta, kuitujenkin takia) ja vaikkapa mehukeittoja. Vatsa ei kestä paaston jälkeen heti raskasta kiinteää ruokaa, vaikka mieli tekisikin ekana pitsaa :)

        Minä syön edelleenkin paljon tomaatteja, omenoita, sokerittomia mehukeittoja, ananasta, raejuustoa, kalkkunaa ym. kevyttä.

        En voisi olla tyytyväisempi entisiin muhkurareisiini. Itsekuri kannattaa, paasto nimittäin antaa hassun euforisen fiiliksen loppuvaiheessa eli siitä jopa nauttii.


    • Kiille

      Mitäs hammaskiille tykkää tuollaisesta paastosta? Kuulostaa mielenkiintoiselta, mutta taidan pelätä hammaslääkäriä. Sitruunan pH-arvo on muistaakseni n. 2 eli tosi hapan, ja sekös syö hammaskiillettä...

      • Aloittaja

        Mehukuurin aikana kannattaa välttää hampaiden harjaamista heti "drinksun" jälkeen. Myös vedellä huuhtelu auttaa. Itselläni ei ainakaan tullut mitään ongelmia, eihän mehu ole suussa kuin sekunteja kun sitä juodaan.


      • salille
        Aloittaja kirjoitti:

        Mehukuurin aikana kannattaa välttää hampaiden harjaamista heti "drinksun" jälkeen. Myös vedellä huuhtelu auttaa. Itselläni ei ainakaan tullut mitään ongelmia, eihän mehu ole suussa kuin sekunteja kun sitä juodaan.

        Onko vaahtera-palmu-siirappi sama kuin vaahterasiirappi?


      • Aloittaja
        salille kirjoitti:

        Onko vaahtera-palmu-siirappi sama kuin vaahterasiirappi?

        Vaahterasiirappi ei ole ihan sama kuin vaahterapalmusiirappi. Jälkimmäisessä on kaikki vitamiinit ja kivennäisaineet, jotta paastolla ei tulisi anemiaa tai puutoksia. Psykologinen nälkä alussa on pahin :)


      • ;-)
        Aloittaja kirjoitti:

        Vaahterasiirappi ei ole ihan sama kuin vaahterapalmusiirappi. Jälkimmäisessä on kaikki vitamiinit ja kivennäisaineet, jotta paastolla ei tulisi anemiaa tai puutoksia. Psykologinen nälkä alussa on pahin :)

        Mä en usko itseänikään, mutta sinnittelin viikon paastolla. Siis mä olen todella tyytyväinen, nälkä oli alussa kamala ja koko ajan mietti vaan pitsaa pitsaa pitsaa. Nyt on painoa 5 kiloa vähemmän, nesteet poistuneet ja mun sellut vähentyneet puolella. Meinasin varmaan kuolla sillon neljäntenä päivän ja oksensin nestettä. Mut lopuks jaksoi lähtee aamulla aikaisin juoksulenkille ja kaikkea omituista ;) Oishan se pitänyt tietää, että nuo kuonat ja muu höttö ei voiteilla lähde. Takuulla paastoan toisenkin kerran


      • on emäksinen!

        Sitruuna on paras tapa tasapainottaa hapanta ruokavaliota. Sitruuna maistuu kyllä happamalta mutta elimistön palamistuote on vahvasti emäksinen. Tämä alkaalinen hedelmä tosiaan kiihdyttää verenkiertoa ja pitää naamastakin finnit poissa :)


    • surrr

      onkohan tämä dieetti vahingollista 56v olen nyt kumminki juonut vaahterasiirappi juomaa.ja liikun paljon.

    • Paasto

      Katoaakohan tuolla paastolla myös uhkaava kaksoisleuka? VIelä melko pieni mutta vähänkään laskee päätä alas niin kyllä näkyy :/ Talven kiloja vois vähän karistaakin. Kuulostaa kyllä vähän pelottavalta paastolta tuo, mutta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      277
      2509
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1344
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1231
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1221
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1175
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      92
      1155
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1022
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      927
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      880
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe