Virsien asteikko liikaa ylös

Ei kirkuja

Miksi virsien asteikko laadittiin virsikirjan uudistuksessa liian ylös. Eihän sen mukaan kukaan tavallisella lauluäänellä laulamaan.
Onko asteikko tehty kirkujia varten? Vihastuttaa kirkon älykääpiöt.ovat olevinaan viisaista ja noin tyhmiksi ovat tulleet.

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laulun riemua

      Hei.
      Käyn suurinpiirtein joka pyhä kirkossa. Aikoinaan yritin kirkua virsiä korkeammalta kuin mihin pystyin. Istuin sitten tuppisuuna vuosia. Sitten hoksasin, että voin laulaa sävelaskelta matalampaa. Se on joissakin kohdin liiankin matalaa, mutta yleensä toimii hyvin. Se soikin ihan hyvin. Nyt laulan kaikki virret samalla lailla ja hyvin menee. Moni yhtyy sävelkorkeuteeni, varsinkin miehet. Laulan nyt kuorossakin ja olen tosi iloinen, kun rohkaistuin laulamaan. Olen aina laulanut nuorena kuoroissa ja siitä jäi laulun kaipuu. Virret ovat ihania laulettavia. Samuli Edelman on levyttänyt melkein kaikki suosituimmat, joita kirkossa lauletaan lähes joka kerta.
      Alenna vain rohkeasti sävelaskelta. Sen kuulee kyllä säestyksestä. Korva kertoo, että näin sen pitää mennä. Tsemppiä!!!

    • Urkujen takaa

      Yhden sävelaskeleen verran alempana laulaminen on käytännössä mahdotonta. Siis, jos kanttori soittaa esim D-duurissa, niin pystytkö tosiaan laulamaan C-duurissa? Vai tarkoititko kuitenkin oktaavia alempaa? Sehän on ihan eri asia.

      Koraalikirja on kyllä osassa virsiä melko korkealla. Senpä tähden transponoin monet virret suoraan alemmas, osan puolesta sävelaskeleesta terssiin, riippuen vähän virrestä.

      • Laulun riemua

        Hei!
        Kiitos, kun oikaisit väärän tietoni. Kyllä se on oktaavia alempaa, kun minä laulan. Ei ole nuo säveltermit hallinnassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4938
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2771
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2534
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1943
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1852
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      88
      1681
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1669
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1573
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1348
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1210
    Aihe