Minulla ei ole Ladaa, vaan "Hymy-Volga" 60-luvulta. Se on museorekisterissä ja hyvin tarkalla ajopäiväkirjalla, johon tulee kesässä noin 4300 km ajoja (4300/30=140km kerta). Auto on niin tiptop, kun mekaaninen laite voi olla.
Kahdesti on katsastuspöljä pyrkinyt mittaamaan rassillaan arvoja! Ei ole tietsikkansa hyväksynyt niitä. On pitänyt sanoa sille, että unohda juttu ja jatka mitä osaat.
On pitänyt K1 ja A:lla neuvoa, että "älä nosta taka-akselistoa lehtijousista, äläkä kääntele kartaaniniveliä sillä hakkurillasi mieletön, tai ei se alatukivarsi lähde irti sillä kangellasi!"
Jarrut näyttää aina tasaisesti nousevilta ja vakailta. Kuitenkin niitä pyritään, etenkin takajarruja ja kässäriä, runkkaamaan toistakymmentä kertaa. Toimii, toimii, toimii, toimii....... toimii... ja sitä vituttaa. Vielä poljetaan kaikin voimin poljinta irvessä sauin ratista vetäen. Ei halkea mikään!
Valot on kuulemma heikot. Niinhän ne ovat hehkulamppuisena. Ei voi rakentaa H4 tai ei ole museovehe! Tätäkään "ne" eivät tiedä!
Lopuksi aina on tuulilasi naarmuutunut. Sitä naarmua sitten eteitään ja ei löydy, kun on 2007 laitettu uusi lasi.
Volga pitäisi siis saada hylättyä, vaikka laittomilla keinoilla! Se kuvastaa typerysten joko lapsellista mieltä, tai poliittista kannanottoa pelkkää mekaanista laitetta kohtaan!
Tänä keväänä ajan ja pysähdyn jonnekin uuteen paikkaan.
Niin ja näin
volga ei velka
1
123
Vastaukset
- jäännös paloja
niinpä, siellä on Suomalaisen opintojärjestelmän helmi tekemässä pettyneenä työtänsä ja ihmettelee kun ei saakkaan sitä palkkaa jota opintojen aikana opet maalailivat. Yksi pieni asia vain on näiltä mestareilta unohtunut, olisi pitänyt saada sellaiset pahvit ulos joilla olisi voinut päästä ihan oikeisiin insinöörin hommiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k372363Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel482010Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91946Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien421661Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1361369Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi22961Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62873Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka118861Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️67847- 67846