En pysty poistamaan sheivaamalla karvoja alapäästä, sillä heti sheivauksen jälkeen tulee punaisia näppyjä? muualta se kyllä onnistuu. Olen kokeillut Veet:in karvanpoisto voiteita, mutta ne ei vain toimi, ikinä ei tule sileetä jälkeä. Mikä siis avuksi? yksittäin nyppimistä en kestä, olen jo kokeillut. Opiskelija budjetilla pitäisi pärjätä, joten en voi ruveta käymään missään "erikoiskäsittelyissä" Käytän sheivaamisessa RFSU:n Easy Shavin' geeliä, Ja laitan sen jälkeen jotain kosteuttavaa rasvaa, tai jopa hydrokortisoni voidetta. Miten ihmeessä saan poistettua karvat helposti, ilman punaisia ja kutisevia näppyjä, niin että tulee sileää tulosta ja kaiken lisäksi mahdollisimman halvalla eli mielellään ihan marketti tuotteilla? Toivottavasti joku osaisi auttaa ja nopeasti ! :)
Mikä avuksi?
tarvitsenapua
5362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vahalla lähtee. sheivaamalla tulee ns. karvatuppotulehdusta, josta johtuu mainitsemasi punaiset näpyt. jos vaha on liian epämiellyttävää, niin toinen vaihtoehto on ensin kunnon pesu, ja sheivaamisen jälkeen ''kosteusvoiteen'' käyttö. pitäis auttaa.
partakone ja aja sillä niin ei tarvitse tuhrata voiteiden kanssa
sokerointi:-)
Mulla on alapäässä toodella herkkä iho, enkä kestä seksissä sitä et hävyt hinkkais vastakkain ilman karvojen suojaa. Yleensä kyllä ihan sheiverillä siistaan reunoja, ei tule näppylää tai mitään.
Käytä myös After Shave geeliä, senkin valmistaa RFSU.