Onko usko hiipunut?

Eikö kukaan enää usko inhan autoveron pikaiseen poistumiseen? Entä tulevat eduskuntavaalit, nouseeko vaaliteemaksi, lupaako mikään puolue poistoa? Jos ei niin silloinhan se tarkoittaa sitä että ainakaan seuraavaan neljään vuoteen autovero ei poistu!
993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei nouse vaaliteemaksi, suomen ja muiden EU-maiden taloustilanne ei anna oikein pelivaraa, nyt ollaan hiljaa ja vaalien jälkeen alkaa tulla kaikenlaisia korotuksia ja leikkauksia, jotka sitten unohdetaan seuraaviin vaaleihin mennessä...
Aikasintaan parin vuoden päästä voi tulla jokin pieni autoveron lasku, mikä otetaan käyttöveroina tuplaten takaisin.

Äänestä

Nyt kaikki barrikadeille että saadaan käyttövero pois!

Äänestä

Mekanismi on vähän monimutkaisempi kuin yllä on esitetty. Kaikki tietävät, että juuri taloustilanteen takia autoveron tapaisista jarruista on päästävä. Vain idiootti verottaa liikennettä.

Muitakaan välttämättömiä veronalennuksia (tulo-, pääoma-, energiaverotus jne) ei tuoda esille. Ne nostavat nimittäin samalla pinnalle kysymyksen, mistä tullaan leikkaamaan? Kun 72% yhteiskunnan menoista on sosiaali- ja terveysmenoja, niin vastausta ei haluta antaa ennen vaaleja. :D

Äänestä

Se on niin kuin Sanassa seisoo: köyhät teillä on aina keskuudessanne. Niiltähän tietysti leikataan.

Ennen kaikkea on selvää, että kulutusverotuksen ainoa progressiivinen elementti eli autovero tietysti puretaan. On aivan sama ketä äänestätte, sillä tämän tekee jokainen puolue. Osa tietoisesti ja osa silkkaa ymmärtämättömyyttään.

Äänestä

mitä väliä? 100euroa vuodessa sinne tai tänne....w

Äänestä

Minä ainakin äänestän ehdokasta joka lupaa tehdä kaikkensa että autovero poistetaan. Perintövero on poistettava, se on veroista vastenmielisin, siinä verotetaan jo kertaalleen verotettua omaisuutta, huutava vääryys. Palkkaveroa on alennettava, arvonlisäveron nousulla katetaan verotulojen mahdollinen menetys. Tuskin mitään menetetään sillä dynaamiset vaikutukset pitävät valtion/kuntien verotulot ennallaan. Veronalennukset ovat aina oikein!

Äänestä

Arvonlisäveron maksimi taitaa EU:ssa olla 25 %. Siihen ollaan jo menossa muutenkin, aivan ilman muiden verojen alennuksia.

Paras vero on tietysti TULEVIEN SUKUPOLVIEN VERO. Se korvaa tarvittaessa vaikka kaikki meidän verot, jopa autoveron. Ai mikäkö se on? No tietysti velka. Velkahan on tulevaisuuteen siirrettyä veronmaksua,Kun oikein taitavasti tehdään, ei edes tavitse lyhentää pääomaa, kun vaan maksetaan jumalattomia korkoja. Homman kalleus on helppo maksimoida.

Tästä se lähtee, pojat ja automiehet. Dynamiikkaa vaan peliin.

Äänestä

Usko on hiipunut jo ajat sitten. Silloin kun Siilin -asia oli käsittelyssä, niin uskoin autoverosta hiljalleen luovuttavan, mutta niin ei sitten käynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Periksi ei anneta kirjoitti:

Eikö kukaan enää usko inhan autoveron pikaiseen poistumiseen? Entä tulevat eduskuntavaalit, nouseeko vaaliteemaksi, lupaako mikään puolue poistoa? Jos ei niin silloinhan se tarkoittaa sitä että ainakaan seuraavaan neljään vuoteen autovero ei poistu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu