Voisiko joku pakkoneurootikko eritellä, kuinka hänestä on kehkeytynyt pakkoneurootikko?
Onko teillä erityisen vaativat ja kunnianhimoiset vanhemmat? Onko teidän vanhemmillanne ollut pakkoneuroosi, jota te olette alkanut matkimaan?
Mikä tässä on kaiken takana?
Minä haluaisin itseeni ripauksen pakkoneurootikkoa, joten neuvoja otetaan vastaan. Itse taidan olla pakkoneurootikon vastakohta.
Pakkoneurootikkohan on ylimotivoitunut rutiineihin. Itseäni vaivaa rutiinien puute.
Onko teillä erityisen vaativat ja kunnianhimoiset vanhemmat? Onko teidän vanhemmillanne ollut pakkoneuroosi, jota te olette alkanut matkimaan?
Mikä tässä on kaiken takana?
Minä haluaisin itseeni ripauksen pakkoneurootikkoa, joten neuvoja otetaan vastaan. Itse taidan olla pakkoneurootikon vastakohta.
Pakkoneurootikkohan on ylimotivoitunut rutiineihin. Itseäni vaivaa rutiinien puute.
Vastaukset 38
Vanhimmat
No, näin anonyyminä uskallan tunnustaa että minulla ainakin oli isä jolle ei ikinä kelvannut mikään. Moitti aina kaikesta mahdollisesta eikä kehunut tai kiittänyt koskaan : (
Rutiinit ja flow vaihtoon.
Miten pakkoneuroosi ja mania eroavat toisistaan?
Onko pakkoneuroosi hallitumpaa maanisuutta kuin puhdas maanisuus, jolloin pakkoneuroosin kumoutuminen ei edellytä depressiivisiä kausia?
En usko, että pakkonauroosin helpottaminen vaatisi mitään masennusjaksoja.
Jos pakkoneuroosia kuvaataan sanalla ylihuolehtiminen, niin huolen aiheen hälvetessä kaikki huomioon ottava, varmistava ja tarkistava käytöskin vähenee.
Kummassa on enemmän kysymys rituaalista: maniassa vai pakkoneuroosissa?
että pakkoneuroosissa. Se muistuttaa sarjaa rituaaleja. Sellaisiksi yleisesti tunnetaan ja käytetään esim. uskonnollisissa menoissa.
Onko ortodoksijuutalaisuus uskontojen pakkoneuroosi?
Kaikissa uskonnoissa on rituaalinsa. Myös taikauskossa. Palaamme siis ihan ihmisen omille alkulähteille.
Jos verrataan uskontorituaalien suorittajia, niin löydätkö aktiivisempaa liikkujaa kuin ortodoksijuutalaisen?
Siinä voi olla sata päännyökkäystä minuutissa, kun taas esim. islamissa on viisi kumarrusta päivässä. Kristityt vasta hitaita ovatkin.
Avaudut ongelmistasi tälle palstalle, niin me teemme niistä sinulle neuroosin.
Miten kehittää itselleen rituaaleja?
Pakkotoisto auttaa.
Mitkä ovat pakkotoiston kulmakivet?
Valitettavasti en ole alan asiantuntija, koska minulla ei ole neurooseja. Luulisin kuitenkin, että alat tehdä jotain asiaa jatkuvasti ja aina samaan aikaan, samassa paikassa ja samalla tavalla. Psyykkaat itsesi, että vaikka maailma romahtaisi ympäriltäsi, sinä jatkat rutiiniiniasi.
Kokeile jotain ja tule sitten palstalle raportoimaan kokemuksistasi. Luulen, että voimme sitten pilkallamme lujittaa alkavaa neuroosiasi. Voit myös lähettää Dazulle privaviestejä ja kysellä vinkkejä. Se on palstan virallinen kallonkutistaja.
dazun palstakäyttäytyminen viittaisi enemmän maanisuuteen kuin pakkoneuroottisuuteen.
Heh, ja vielä valitatte mulle, ettei pelkkien kirjoitusten perusteella voi diagnosoida.
Luulen, että pakkoneuroosien kehittymisen taustalla on aina jonkinlasteisia traumoja, joita mieli ei ole pystynyt käsittelemään ja syntyy sijaistoimintoja.
Minä en tiedä, miltä pakkoneurootikosta tuntuu, mutta järjestäytyneen yhteiskunnan silmin pakkoneurootikon toimet vaikuttavat jopa toivottavilta!
On korostunutta huolehtimista puhtauteen, järjestykseen, symmetrisyyteen, säästäväisyyteen, täsmällisyyteen, terveyteen sekä hyvinvointiin liittyen.
Em. vastakohta taas vaikuttaisi yhteiskunnan hylkiöltä?
Kohtuudella ehkä. Ihmiset ovat epätäydellisiä ja täydellisyydentavoittelija vaikuttaa rasittavalta. Se ei sopeudu joukkoon ja epäsosiaalisuus hankaloittaa elämää.
Viestiikö siisti koti sosiaalisuudesta vai epäsosiaalisuudesta?
Koulun näkökulmasta pakkoneurootikko on unelmaoppilas ja menestyminen koulussa edesauttaa menestymistä työelämässä. Melko hyvät eväät antaa siis pakkoneuroottisuus suomalaisessa yhteiskunnassa.
Aikalailla kyllä heität nyt karkean kuvan pakkoneuroosista. Ei ole neurootikko välttämättä mikään ihanneoppilas, eikä menestyvä. :)
Siisti koti saa minut ajattelemaan: 1) asuja ei vaan tykkää asua pölyn ja epäjärjestyksen keskellä, 2) asuja on perfektionisti, 3) asuja siivoaa muiden takia ja toki tykkää olla siistissä kodissa kuin myös voisi asua epäsiistimmässäkin kodissa eli haluaa näyttää paremmalta muiden silmissä kuin oikeasti on. Sitten tutkailen asujan persoonaa ja mietin, mihin näistä ko. enemmän kuuluu.
Minä en ymmärrä tätä selittelyä ollenkaan. Minun mielestäni siivousvimmaiset ovat järjestään pakkoneurootikkoja. Onko siinä jotain hävettävää?
Pakkoneurootikko voi olla erityisen siisti, tai epäsiisti. Minä olin nuorempana ja terveempänä aikamoinen siivousintoilija. Sittemmin ei ole jaksanut.
Onko kirpela pakkoneurootikko? Hän on pahin siivousmaanikko, ketä olen ikinä tavannut.
No ei pitäisi olla, kadehdin sellaisia touhoja, mutta sitten en enää, jos vimman takana on jotain patologista.
Jaa, mutta kun siinä on aina takana patologista.
Kaikessa on aina takana jotain patologista.
No eipäs ole, on olemassa ihmisiä, jotka pitävät siivoamisesta itsessään, heitä kadehdin.
Siivoamisesta ei voi pitää itsestään.
Pilkun viilaalausta en myöskään ikadehdi, koska siinäkn jotan patologista takana.
Haluavatko pakkoneurootikot, että heitä kadehditaan?
En usko.
Ei ollu tarkotusta saada sinulle kohtausta aikaan, noi kirjoitusvirheet ne vaan tulee jostain.
Mikä on kohtaus?
Tässä tapauksessa henkitorven turpoamisen aiheuttama astmakohtauksen tapainen kohtaus, jossa psyyke mukana, signaali henkitorveen lähti aivoalueeltasi, joka ylireagoi suomen kielioppivirheisiin.
jokaisella meistä on lievää pakkoneuroosia, yksi yleisempiä on paskantamisen jälkeen perseen pyyhkiminen, monet toistaa tuota pakonomaisesti jokaisella kerralla kun on suolensa tyhjentänyt, minkä ihmeen takia? ei se paska perseestä lopu vaik kuinka pyyhkisi.
Huhhuh! :D
Pakkoneuroosi pohjaa toisella ikävuodella(1-2-vuotiaana) tapahtuneeseen traumaan(masennukseen?) ja alkaa oireilemaan 7-9-vuoden iässä jonkin traumaattisen kokemuksen seurauksena. Neuroottisuus on tapa ilmaista ahdistusta. Henkilö ei välttämättä tunne ahdistusta tunteena, vaan ahdistus ilmenee neuroottisina oireina. Ahdistus liittyy syyllisyyteen, mikä liittyy omaan tahtoon ja seksuaalisuuteen, eli oma tahto ja seksuaalisuus koetaan tiedostamattomasti pahoiksi.
Pakkoneurootikoilla on useimmiten pakkoneuroottinen isä, mutta usein myös persoonallisuushäiriöinen vanhempi voi saada neuroottisia lapsia.
Pakkoneurootikkoja on melko paljon, mutta nykyään persoonallisuushäiriöt ovat neurooseja yleisempiä, kun 100-150-vuotta sitten neuroosit olivat vielä paljon yleisempiä ja arkisempia.