maanmittausinssien palkka

maanmittausinsinööri

kuinka paljon saavat palkkaa kuussa? kyse siis AMK-tutkinnon suorittaneista insinööreistä.

11

12984

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no...

      riippuu kokemuksesta 3000-5000 euroa

      • No missä?

        Määritteletkö tarkemmin missä kokemus ja tehtävätasossa liikutaan noissa lukemissa?


    • Keijo

      Eipä ole kuin 2200-2500 euron luokkaa yksityisellä, valmistunu muutama vuosi sitten ja kokemusta pari vuotta alalta. Työkohteina esimerkiksi Keilaniemessä sijaitseva toimistorakennus sekä Iso Omena -kauppakeskus.

      • Gunnar

        Yksityisellä sektorilla ja varsinkin suunnittelutehtävissä on aika ajanut ohi maanmittausinsinöörien(amk) palkoista. Muutaman vuoden työkokemuksella veikkaan palkaksi n. 1800-2400 €/kk. Palkankorotuksiakaan ei saa samaan tapaan "automaattisesti" kuin julkisella puolella.

        Valtiolla ja kunnissa palkka on parempi, n. 2200-2500 € kk. Ja kyse on siis "nuoren" insinöörin palkasta...

        Muutenkaan esim. Insinööriliiton yms. palkkasuositukset eivät juurikaan päde maanmittausalalla.


    • hessu

      eipä maanmittausalalla juuri rikastuun pääse.... jos verrataan siis muiden alojen insinööreihin. varsinkaan kun työ ei sisällä juuri mitään lisiä, joilla palkkapussia olisi mahdollisuus kasvattaa.

    • ---

      enpäs nyt ihan noinkaan sanoisi, riippuu työpaikasta, pienillä yksityisillä maanmittausalan firmoilla palkka vastavalmistuville todella on pieni n. 1700-2100e/kk, tehtävät yleensä perus mittausta. Mutta esim. itse työskentelen yksityisellä, vuosi valmistumisesta,palkka 2700e/kk.

      Keskimäärin maanmittausinsinööreillä(amk) palkka on noin 3200e/kk. Siis niillä, joilla on vuosien työkokemusta alalta. Eli lähtöpalkka on lähes surkea mutta siitä se sitte nousee...

    • kohta valmis

      2500 ja ylöspäin.. ite en ainakaan alle kahen ja puolen tonnin liiku senttiäkään

      • yksityisellä vaihtel

        valtiolla: kartoittaja n 2100 päivärahat matkat mikäli
        AMK inssi 2800 (aloittelija) korvaukset
        DI 3300-5000
        yliopisto 3000-5000

        kunnalla kartoittajan palkka hiukan alempi, eikä tule korvauksia
        teknikko ja AMKinssi abt sama uin valtio
        DI kuten valtio


    • rk +maanmit.

      osaamisesta maksetaan ei tittelista paitsi kunnalla ja valtiolla. näin se on ja suhteilla töihin.

    • Anonyymi

      Valtiolla tienaan n. 4200 ja kokemusta 7 vuotta

    • Anonyymi

      Valmistuessani 3 vuotta sitten palkat kahdessa pk-seudulla toimivassa maanmittaus firmassa olivat aivan surkeat n.2500-2700 bruttona. Järjestelmällinen siirtymä paikkatiedon pariin IT sektorin ja maanmittausalan välimaastoon nosti palkkoja kertaheitolla lähelle 4000e. Tämä siis melko lyhyellä alan työkokemuksella. Esille tuoduilla edes vähäisillä koodaus- ja tietokantataidoilla saa merkittävän etulyöntiaseman valtaosaan muista maanmittareista sekä kiinnostavia ura mahdollisuuksia, joihin ei välttämättä löydy montaa pätevää osaajaa tästä maasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      78
      3190
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2117
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2112
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      30
      1752
    7. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      10
      1569
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1310
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1264
    Aihe