yt-neuvottelu ja vuorotteluvapaa

YTYTYTYT

Olen nyt määräaikaisella sopimuksella joka onneksi päättyy 3.4.2011. Pienehkössä yrityksessä jossa tapahtui omistajan vaihdos. Uusi omistaja käynnisti välittömästi YT-neuvottelut ja kaksi työntekijää irtisanottiin. Lisäksi tänä keväänä jäi kaksi työntekijää eläkkeelle ja yksi äitiyslomalle.
Työkulttuuri mullistui täysin ja alkoi työtehtävien uudelleen jako, henkilöt joiden hommiin oli kuulunut lähinnä varastotyöt huomasivat joutuvansa tekemään varastotöiden ohelle kiivastahtista asiakaspalvelutyötä. Samalla vaihtui firmassa käytettävä atk-ohjelma toiseksi, tämä tapahtui lennossa ja kaiken pitäisi lähteä hienosti käyntiin. Itse olin käyttänyt jo aiemmin ohjelmaa joka tuli uutena tilalle, joten jouduin toimimaan työnopastajana mikä alkoi ottaa päähän.
Yksi vanhempi naistyöntekijä 60 romahti ja lähinnä itki pukuhuoneessa.
Nyt hän on palkattomalla omalla lomalla ja hakee vuorotteluvapaalle, soitimme liittoon asiasta. Voiko todellakin jäädä vuorotteluvapaalle, kun firmassa on YT-neuvottelu käynnissä? Vastaus:Voi, sillä siinä ei palkata uutta työntekijää.
Huvittaa oikein se MOL:n mainos missä luvataan huolellinen työnopastus työtehtäviin, vastasin puhelimeen kun joku kysyi sitä paikkaa. Olisi tehnyt mieli antaa rehellinen kuvaus firman tilanteesta ja ilmapiiristä. Ei vain parane, kun alalla on pienet piirit ja yrittäjät ovat veljiä keskenään.

2

1214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oudolta kuulostaa

      Kuulostaa oudolta, sillä vuorotteluvapaan edellytyshän on, että tilalle tai johonkin muuhun tehtävään palkataan TYÖTÖN TYÖNHAKIJA tilalle. Muussa tapauksessa työkkäri EI MAKSA vuorotteluvapaan korvausta. Ja eikös työtön työnhakija nimenomaan ole uusi työntekijä. Onkohan liitossa nyt ymmärretty asia varmasti oikein?

      • ytytytytytyty

        Kuulema onnistuu, siinähän ei nimenomaan palkata uutta työntekijää! Koska yksi jolla on toistaiseksi voimassa oleva työsuhde siirtyy vuorotteluvapaalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe