Taisteltu yhdessä 10-vuotta. Paiskittu töitä, muutettu juuri uuteen taloon ja saatu aikaan ihana lapsi. On ollut arkea, juhlaa mutta tärkeintä on ollut rakkaus ja tulla rakastetuksi. Sitten se pommi putosi!
Mies lähti kavereittensa kanssa viihteelle ja samana iltana löysi (mukamas yllättäen) entisen heilansa. Nyt mies haluaa jatkaa seksisuhdetta entisen heilansa kanssa ja muutoin haluaa elää perheen kanssa. Tapaili tätä 1-2 xkk.
Jotenkin olen lamaantunut. Kaikki se tehty työ yhteisen elämän eteen tuntui hukkaan heitetyltä. Olen lasta hoitamassa hoitovapaalla ja olen ottanut vastuun koti-, ja pihatöistä niin että toinen saa keskittyä töihinsä.
Olen juuri tilannut pihaan kevään mullat, kasvit ym. tarvikkeet ja tehnyt suunnitelman miten alan rakentamaan sitä. Enää en tiedä teenkö viheriötä vai pakkaanko laukkuni ja alan etsimään asuntoa.
Miehen mielipide on että pakko on asua 2-vuotta ja laittaa piha kuntoon ettei menetä myynnistä saatavaa voittoa. Itselleni kaikki tuntuu menettäneen merkityksensä.
Miehen mielestä voisimme jatkaa kuten ennenkin ja hän ihmettelee että alan moisesta pikkuseikasta eroa pohtimaan. Hänen mielestä avioliitosta ei lähdetä miehen vieraissa käynnin takia, se kun on kuulema niin yleistä.
Näinkö on muilla?
Mies lähti kavereittensa kanssa viihteelle ja samana iltana löysi (mukamas yllättäen) entisen heilansa. Nyt mies haluaa jatkaa seksisuhdetta entisen heilansa kanssa ja muutoin haluaa elää perheen kanssa. Tapaili tätä 1-2 xkk.
Jotenkin olen lamaantunut. Kaikki se tehty työ yhteisen elämän eteen tuntui hukkaan heitetyltä. Olen lasta hoitamassa hoitovapaalla ja olen ottanut vastuun koti-, ja pihatöistä niin että toinen saa keskittyä töihinsä.
Olen juuri tilannut pihaan kevään mullat, kasvit ym. tarvikkeet ja tehnyt suunnitelman miten alan rakentamaan sitä. Enää en tiedä teenkö viheriötä vai pakkaanko laukkuni ja alan etsimään asuntoa.
Miehen mielipide on että pakko on asua 2-vuotta ja laittaa piha kuntoon ettei menetä myynnistä saatavaa voittoa. Itselleni kaikki tuntuu menettäneen merkityksensä.
Miehen mielestä voisimme jatkaa kuten ennenkin ja hän ihmettelee että alan moisesta pikkuseikasta eroa pohtimaan. Hänen mielestä avioliitosta ei lähdetä miehen vieraissa käynnin takia, se kun on kuulema niin yleistä.
Näinkö on muilla?
Vastaukset 50
Vanhimmat
Ei todellakaan ole yleistä!
Uskottomuus on aihe avioeroon, mutta jos aiotte jatkaa yhdessä, niin sinulla ei ole muuta mahdollisuutta kun antaa anteeksi..
Jos aiotte jatkaa niin antakaa aikaa toisillenne, ja huomioikaa toinen toistenne tarpeita. Oppikaa mihin liika töitten paiskiminen johtaa, ja satsatkaa toinen toisiinne. Aikaa riittää siihen mikä on tärkeää, joten älkää enää loukatko toisianne sillä että kaikki muu on tärkeämpää kuin parisuhteenne.
No johan on helvetti! En tiedä mitään oksettavampaa kuin yksipuolisella ilmoituksella päättää parisuhteen sääntöjen muuttamisesta niin, että kyse on avoimesta liitosta. Kauheaa siinä on se, millä tavalla mies kohtelee ap:tä.
Olet ap aivan varmaan lamaantunut. Toisaalta miehesi "kunniaksi" on sanottava, että harvalla riittää kanttia sanoa, että aikoo jatkaa seksisuhdetta. Se tekee asiasta helpomman. Päätös siitä, miten jatkatte on nyt sinun käsissäsi. Kukaan ei huijaa tai valehtele.
Ja raha. Totta kai kaikki haluaa hyvät tulot ja tuotot. Mutta laske montako euroa kaksi vuotta elämästäsi maksaa. Niin kauan joudut kärsimään, jos rahan takia jäät. Sen jälkeen vielä muutama vuosi lisää toipumiseen. Yhteiselossa kun se toipuminen ei oikein onnistu. Joskus raha on vain rahaa, paperia ja numeroita.
Se kuva, joka miehestäsi kirjoituksesi perusteella välittyi, oli aika puistattava. Moneltakin osin. Sinun pitäisi siis sinnitellä pari vuotta ja laittaa piha kuntoon, jotta mies saisi muutaman killingin enemmän? Ja siinä samalla hoitaisit hänen lapsensa, miehen pyykit ja ruuat? Taloudenhoitajaksiko hän sinut haluaa?
Myöntää täytyy että toimintakykyni on pysähtynyt. Ajatus ei oikein kulje.
Miehelleni olen sopiva vaimoksi, mutta haluaa seikkailla vieraissa.
Kysymykseeni, mitä siitä saat? Vastus: jännitystä, viehätystä, pääsen irti töistäni, tarvitsen seksiä usemman naisen kanssa.
Toki arvostan suorapuheisuutta. Tunne oli kuin turpaansa olisi saanut. Olen ilmeisesti liian tavis, kun jäin hoitovapaalle niin tykkään puuhailla kotona. Hoidan kotia, lasta, kokkaan, sisustan, entisöin huonekaluja ja tykkään esim. pihatöistä. Se ei anna mitään jännitystä : (
Mieheni ei halua erota nyt eikä kahdenvuoden päästä. Ehdotti vain vuoden avointasuhdetta, jossa hän toteuttaisi itseään ja omia halujaan.
Täytyy tunnustaa että on tyhjä olo.
"...Ehdotti vain vuoden avointasuhdetta..."
Kerro hänelle, että avoin suhde tarkoittaa sitä, että kumpikin (myös sinä) saa käydä vieraissa mielihalujensa mukaan. Suhde ei ole "avoin suhde" silloin, jos tuo oikeus on vain toisella osapuolella. Miehet yleensä heräävät tässä vaiheessa.
Jos hän alkaa vaatia sinulta uskollisuutta, vaikka itse pukkeilee, kerro että siinä tapauksessa ero on varmaan ainut vaihtoehto.
Hän vaatii sinulta kohtuuttomia. Pakota hänet miettimään, miltä hänestä itsestään vastaavassa tilanteessa tuntuisi. Mieti myös itse, voitko jatkaa miehen kanssa, jota kohtaan kunnioituksesi on romahtanut. Tee asiat selväksi itsellesi, ennen kuin päätät mitään. Vasta kun olet varma asiasta, tee päätöksesi joko erosta tai jatkosta.
millä eheäksi: kuulostat täydelliseltä puolisolta, miehesi täytyy olla seonnut :)
Tuo on ihan uskomaton tarina.
Ukko on sanalla sanottuna raaka, julma ja häikäilemätön. Miksi tuollaisen pitää ylipäätään mennä naimisiin ja ryhtyä lisääntymään, seikkailkoon sinkkuna.
Neuvoksi, että tämän asian kanssa ei kannata hätäillä. Eroa täytyy alkaa miettiä tuosta oksettavasta ukosta, mutta kannataa ottaa oikeuksistaan selvää.
Sillä välin, pidä huolta itsestäsi, opettele terveellistä itsekkyyttä ja pidä puolesi. Soita perheneuvolaan ja kysy minne pääsisi psykologin juttusille. Jonottaa täytyy monta viikkoa, joten kannattaa varata aika heti, tulet olemaan asiallisen juttukaverin tarpeessa.
-Järjestele 2 vuoden aikana henkilökohtaineni pankkitili johon talletat niin paljon kun pystyt miehesi tietämättä.
- Yllytä miestäsi tekemään ylitöitä ja tienaamaan mahdollisimman paljon, että saat kunnon elatusmaksut.
- Autot ja omaisuus mahdollisimman paljon omille nimillesi.
- Hanki lapselle ja itsellesi kaikkea mahdollista moneksi vuodeksi valmiiksi, niin että lähtiessä olet ainakin lypsänyt miehesi varattomaksi.
Pitäisi olla sellainen laki ettei pettäjälle jää mitään.
Olitko neitsyt miehen ja sinun yhteenmennessä? Miehet nimittäin käyttäytyvät noin halveksunnasta naisen menneisyyttä kohtaan. Olet vain hyväksikäyttävä paska, joka pummii ja valitsi maksukykyisen miehen, joka maksanutkin panoistaan kanssasi, mutta hän tietää, että olisit toisenlaisessa tilanteessa ( ilman vauvaa) nussinut muuallakin.
Muiden nussimana menit naimisin, tahdotkko tosiaan ottaa tämän muiden nussiman vaimoksesi, hah hah ha, joka haluaa varakkaan maksukykyisen miehen....hahahaha
Olet mielenterveystoimiston tarpeessa. Mene hoitoon, sillä sinulla viiraa pahasti. Oletko täysin sairaudentunnoton?
tätä samaa soopaa höpiset joka keskusteluketjussa.
Ilmeiseti muuta ei osaa edes kirjoittaa.
Aivan hullu ukko!!
Miten ei suku hommaa sitä hoitoon, kun selvästi on mielisairas?
Yksi tuolla aikoi ilmoittaa sen jo poliiseille ,(täällähän on sekin mahdollisuus) kun tuollainen ei kuulu
ihan normiväestöön.
Onko karannut jostakin hoitolaitoksesta?
Päätä itdr omasta elämästäsi. Jos tilanne on todellakin tuollainen, aseta ehdot miehellesi sinä tai satunnainen sänkyseura. Lähde pois ja jakakaa omaisuus, sehän on vain maallista. Älä roiku suhteessa, jota mies ei osaa arvostaa eikä ymmärrä mitä kaikkea hyvää hänellä on.
Sinulla on sentään mies, jolla on kanttia sanoa asia niin kuin on, eikä mennä vieraisiin salassa kuten minun miehelläni on tapana.
Minä arvostaisin paljon enemmän tuollaista käytöstä kuin salassa käymistä.
Rehellinen tuollaisessa on rehellinen myös monessa muussa asiassa.
Tuskin miehesi rakkaus lastanne kohtaan on muuttunut vai onko?
Aikaa tuollaisen sulattelu vie varmaan pitkän aikaa.
Oma tilanteeni on taas sellainen, että mies käy "golfaamassa", joka ilta. Hänen HC ei ole kuitenkaan paljon noussut, vaikka tuota kolopalloa käy lyömässä noin tiheään. Kyllä minä tiedän hänen kolopallonsa ja paikan missä hän käy mailansa kanssa.
Kiitos vastauksestasi?
Kuinka voit parisuhteessasi jossa tiedät toisen pettävän?
Oletko pystynyt sopeutumaan ja hyväksymään tilanteen?
"Kuinka voit parisuhteessasi jossa tiedät toisen pettävän?
Oletko pystynyt sopeutumaan ja hyväksymään tilanteen? "
Alku ei ollut helppo.
Keskustelin ystävieni kanssa ja keskustelimme keskenämme. Onneksi minulla oli muutama tosi hyvä ystävätär, jonka kanssa jakaa tätä asiaa.
Heillä oli myös hyvin samanlainen tilanne.
Miehet eivät näemmä kasva aikuiseksi tuon asian suhteen, vaan heidän on päästävä aika ajoin saalistamaan.
Itse asiassa mieheni on erittäin huomaavainen ja huomioiva kun on käynyt pelaamassa "kolopalloa".
Yrittää varmaankin hyvittää tekemäänsä.
Hänelle tulee varmaan huono omatunto, kun viettää niin paljon aikaa Golf-kentällä.
Minä olen täysin sopeutunut tuohon tilanteeseen, sillä tiedän että hädän hetkellä mieheni on 100 % läsnä ja tukenani.
Hän ei vaan ilmeisesti kykene tuolle "golf-harrastukselleen", vaan hänen on päästävä purkamaan työpaineita.
Hän on työpaikallaan johtavassa asemassa.
Ilman "Golf-peluuta" hän nukkui yönsä huonosti ja murehti työasioita.
Tuolloin en minäkään saanut unta kun hän vain pyöriskeli sängyssä koko yön.
Meidän kohdallemme asiat ovat oikeastaan paremmin kuin ennen.
Seksikin meillä on alkanut sujumaan paremmin kuin aikoihin.
Luulen, että hän tietää jo nyt, että tiedän tästä hänen golf-harrastuksestaan, koska saatamme laskea leikkiä siitä.
Saatan heittää vaikka, että voisithan sinä minunkin kolooni joskus mailaasi heiluttaa.
Lapsilleni hän on edelleen mitä mainioin isä.
Niin...taidat olla jo vähän vanhempi nainen? ;)))
Olen nimittäin itsessäni huomannut, kun tuo 45v ylittyi, niin en
itse enää oikeastaan hirveästi pane enää painoa näille miehen
"saunailloille..."
Menköön, jos kerran puhtia riittää toistenkin naisten vittuja imeskellä ja tosiaankin, joskus ihan huvittaa, kun nuoletan tavaraani ja röyhtäilee siellä ja yökkii, ettei se varmaan ole kauhean helppoa kun pitää vittua nuolla vitun päälle.. ;))
Ikä armahtaa, onneksi!
Hyvä mies se on minullakin ja lapsille hyvä isä ja laskut maksaa, joten sowhat!?
Voi, että pitää olla pösilö mies.
Mitä ihmettä mennä naiselle selittelemään mistään vieraisiin menosta.
Pitää vaan käydä ja olla jäämättä kiinni.
Ei naiset kestä kuulla, että miehellä on toinen tai, että voisivat vaikka ajatellakin toista naista.
Naiset haluavat omistaa miehensä, vaikka he puhuisivat toisin.
Onnea sinulle mihin johtotulokseen sitten päädytkin.
Näin miehenikin kertoi, että miehet käyvät vieraissa mutta puolisoilta salaa.
Halusi kertoa itse, kun on luvannut olla valehtelematta.
Sulattelua tämä kaipaa. Nyt mies odottaa päätöstäni, lähteekö talo myyntiin ja lusikat jakoon. Edelleen hän haluaisi jatkaa avioliittoa kuin mitään ei olisi ollutkaan. Hän ei ymmärrä miten en voi hyväksyä syrjähyppyjä silloin, tällöin.
Meidän pitäisi lähteä lomalle ja viettää hänen vanhemilla viikko. Itse mietin kuinka kykenen viikon näyttelemään kun asia on niin tuore.
Lapselle hän on edelleen isä ja tulee olemaan vaikka meidän parisuhde päättyisi. Pohdin ratkaisua mutta käytännönasiat vie aikansa ja harmittaa kodin myyminen ja uuden etsiminen, kun tähän juuri on ehtinyt asettua.
Olen kuintenkin omillani toimeentuleva ja onneksi minulla on avioehto niin en joudu jakamaan omaisuuttani.
Näin sitä jännitystä saa kuka sitä hakee ja tarvitsee.
Voithan sinä jäädä pois lomareissustanne. Kerro olevasi niin huonovointinen (kova flunssa varmaan) ettet millään jaksa lähteä. Miehelle toki kerrot, ettet kykene kohtaamaan hänen vanhempiaan. Menköön mies lapsen kanssa , ellei sitten itsekin halua jäädä kotiin.
Minulle ainakin, tuossa tilanteessa, olisi täysi mahdottomuus viettää kokonainen viikko anoppilassa!
Miehesi on tunne-elämältään alle kaksivuotiaan tasolla. Häneltä puuttuu täysin kyky eläytyä toisen ihmisen asemaan. Häneltä puuttuu lisäksi kyky häpeään ja hänellä on outo moraalikäsitys parisuhteessa olemisesta.
Suhteenne ei ole ollutkaan tämän vuoksi kovin syvällinen, johtuen miehen vajavaisuudesta.
Ei kannata enää tällaisen miehen kanssa jatkaa liittoa. Tulevaisuudessakin tulet olemaan onneton. Olet nyt jo saanut erittäin pahan psyykkisen haavan ja toisekseen et voi koskaan enää luottaa häneen. Luottamuksen saaminen kestää kauan, vaikka pettänyt osapuoli katuisi tekoaan. Saati sitten kun tämä mies ei koe tehneensä mitään väärää.
Nyt vain miettimään, mikä tapa olisi taloudellisesti sinulle edullisinta päästä julmurimiehestä eroon.
Mie yrittää juksata sinua pysymään liitossa pari vuotta, että talon myynnistä tulisi voittoa. Olet ikään kuin koeajalla hänen kanssaam tuon kaksi vuotta, jonka jälkeen hän katsoo, kumman naisen kanssa kannattaa jatkaa liittoa.
Oletko valmis tällaiseen?
Minä en olisi. En olisi tuntiakaan enää liitossa noin laskelmoivan ja häpeämättömän ihmisen kanssa.
Olen samaa mieltä, tässä asiassa 2 vuotiaan tasolla. Jos johonkin sopii sana narsisti niin juuri tällaiseen mieheen joka ei edes häpeä.
Lapsi on syntyessään narsisti, minä, minä, minä, mutta oppii kasvaessaan että täällä maailmassa on muitakin ihmisiä. Jostain syystä ei kuitenkaan ole tapahtunut luonnollista kasvua, koska ei koe edes häpeää tuollaisesta elämästä.
eipä tähän ole muuta ku käyt itsekkin vieraissa sen kaksi vuotta ja sitten ero!
Ei kannata itse käydä vieraissa. Siinä vain menettää maineensa muiden ihmisten silmissä, ja antaa miehelle tilaisuuden tuntea itsensä vaimoaan paremmaksi ihmiseksi. Yhteiskuntamme on kaksinaismoralisti tässä suhteessa.
Minä kyllä miettisin sitä erilleenkin lähtemistä, kun olette kuitenkin 10 vuotta yhdessä olleet ja tulevaisuutta rakentaneet.
Rehelliset miehet ovat erittäin vähissä ja heillä riittää kysyntää eronkin jälkeen.
Kirjoittamisesi perusteella miehesi vaikuttaa myös hyvin toimentulevalta.
Hän varmaan kykenee jatkossakin itsensä elättämään ja löytää uuden naisen itselleen helpostikin.
Sinulla taas pienen lapsen kanssa saattaa olla erilainen tilanne edessä.
Et kuitenkaan kerro minkä ikäinen olet. Jos olet alle 30 vuotta tilanne on aivan toinen kuin, jos olet jo 40 vuotta täyttänyt.
tsemiä sinulle valintojesi suhteen.
Täällä palstalla on kuitenkin paljon sellaisia naisia neuvomassa, jotka haluavat purkaa omaa pahoinoloaan miehiin ja neuvovat toimimaan vastoin mikä jossain tapauksessa voi olla järkevää.
Sitten he ovat tyrkyllä ravintoloissa ja yrittävät iskeä näitä varattuja miehiä, koska parhaat miehet ovat kuitenkin varattuja!
Tottakai parhaat miehet on varattuja, ei niitä kukaan laita kiertoon. Siksi ei varmastikkaan ole helppoa löytää uutta kunnollista miestä, mutta ei se nykyinenkään ole muuta kun samaa kierrätyskamaa.
Itse voisin antaa pettämisen anteeksi, mutta odottaisin edes katumuksen merkkejä ja lupausta ettei se enää toistu. Jos tuollaista liittoa jatkaa niin siitä tulee täysi helvetti tai pelkkä kulissi avioliitto.
Myönnän ettei ole helppo valinta.
Jumala ja rukous voi muuttaa ihmisen. Monissa vastaavissa tilanteissa joissa ihminen ei voi enää auttaa ollaan huudettu Jumalaa avuksi.
Siksi seurakunnissa on lukemattomia kertomuksia joissa on saatu apu Jumalalta.
Kerrätyskamaa ei ole todellakaan sellaiset miehet, jotka huolehtivat perheestään.
Tiedän niin monta naista, jotka olisivat onnellisia, jos heillä olisi mies, joka pystyy osallistumaan elättämiseen tai elättämään toista.
Ei se ole suinkaan herkkua lähteä pienen lapsen kanssa pois kotoa. Varsinkaan, jos koti on unelmienne koti. On kai teillä yhteisiä hyviäkin muistoja olemassa, joiden varaan sitä tulevaisuutta rakentaa, Mielestäni tilanne on nyt hyvä, koska tiedät nyt millainen miehesi on. Minun tapauksessa mieheni salailee menonsa Golfin-pelaamiseksi. Golf-bag hänellä on aina autonsa takaloosterissa, ettei vahingossakaan unohtuisi lähtiessä. Muu vaatetus on mieheni mukaan Golf-seuran tiloissa ja siten hän ei lähde perinteisesti pukeutuneena.
Välillä huvittaa seurailla hänen menemisiään ja tulemisiaan.
Miehesi on aika kamalan minäkeskeinen. Epäilen vahvasti että olet aikaisemminkin huomannut miehesi olevan outo ja näinollen voit syyttää itseäsikin huonosta miesmausta.
Minun mielestäni on ihan liian myöhäistä ruveta satsaamaan parisuhteeseenne kun miehesi ajatusmaailma on niin outo näin normaali ihmisen mielestä.
ota toki rakastaja ja kerro miehellesi että se pikkujuttu on sillä housussa...
Lämmin kiitos, Teille kaikille vastauksistanne.
Sain monta näkökulmaa ja mietittävää.
Voi, kun olisikin niin helppoa lähteä vieraisiin. Olen niin toivoton tapaus, ettei se ole edes mielessäni käynyt. Parisuhteeseen olen sitoutunut enkä haaveillut muusta. Enkä nää syrjähyppyjen ratkaisevan mitään. En myöskään halua loukata ulkopuolista ihmistä ja hypätä "hampaat irvessä" pettämään ja kostamaan omalle miehelleni. Sellaisesta ei jää kuin itselle morkkis. Senpä takia minun on niin vaikea ymmärtää mieheni käytöstä ja tämän perusteluja "työpaineiden purkukeinona".
Toki miehessäni on pientä itsekkyyttä esiintynyt ja vikahan on minun että olen valinnut hänet puolisokseni. Minkäs teet kun ihastuit ,toivoit, rakastuit ,uskoit ja luotit ihmiseen. Kaipa se on niin että arki saapuu jokaiseen parisuhteeseen, mutta aivan tälläistä en osannut odottaa ja vähiten juuri tähän elämänvaiheeseen kun kuvittelet kaiken olevan hyvin.
Eniten suren taaperoani joka erossa joutuisi asumaan erillään isästä. lapselle isä on tärkeä ja niin on poika isälleenkin.
Taloudellinen asema ei minua sido. Laitan lapsen hoitoon ja palaan töihini. Asumastani talosta omistan 80% joten tämä ei ole mieheni minulle kustantamaa elintasoa. Lapseni pystyn elättämään ilman miestäni, mutta lapselle ihanne on asua molempiin vanhempien kanssa. Toki lapset sopeutuu ja joutuu sopeutumaan avioeroihin, mutta en sitä kenellekkään toivo.
Pitää miettiä ja lähteä lapsen kanssa aurinkolomalle. Välimatka tekee varmaan hyvää ja tuo uutta ajateltavaa. Mies pääsee toteuttamaan heti itseään ja saa purkaa työpaineitaan niin paljon kuin haluaa.
Eiköhän se ratkaisu ole selvä kun palaa reissusta.
tuo oli hyvä, lähde matkalle lapsesi kanssa pariksi viikoksi ja jätä mies miettimään asiaa, saa kokeilla sitä ero käytännössä tahi sitten rynnätä panokumppaninsa petiin.
Mutta sillä se ratkaisu selviää.
Minä ainakin ottaisin välittömästi eron jos vaimoni tekisi tuollaista, mitä miehesi tekee.
OHO, ohhoh... "pientä itsekkyyttä miehessä esiintynyt".
Voi kuules, jos se mitä alussa kerroit, on totta, niin pienestä itsekkyydestä ei ole kysymys.
On kysymys persoonasta, joka ei kertakaikkiaan ymmärrä tekonsa seurauksia... kyse on suuresta ahneudesta vailla vertaa, hävyttömyydestä ja röyhkeydestä sinua ja lastasi kohtaan, kevytmielisyydestä...
ilmeisesti sinulle on helppo tehdä näin, koska olet tavallaan liian empaattinen. Tällöin on vaarassa menettää jo persoonallisuutensa rajat. Olet tavallaan osaksi tätä toista ihmistä, kuin sulautunut häneen.
Viikon tai kahden lomamatka ei muuta mitään, ei ainakaan miestäsi. Hänelle matkasi sopii mitä parhaiten, koska hän tietysti tuo kakkosvaimonsa kotiisi, jossa voivat kahden kesken pitää vapaasti hauskaa.
Mitähän taaperosi saa tällaisesta isästä, joka ei kunnioita hänen äitiään?
Aivan oikeassa olet, että arki saapuu kyllä aina parisuhteisiin, mutta tämä tottamooses on enemmän kuin arkea, jos mies julkisesti pettää. Tai ei hän edes petä, hän pitää kahta vaimoa.
Vaikutat järkevältä naiselta ja on aivan oikein miettiä asioita eri kannoilta. Ilmeisesti miehesi laskee nimenomaan järkeilysi varaan sen, että suostut lopulta hänen osaltaan avoimeen suhteeseen. Hän tietää mistä naruista vedellä. Hän tietää, että ajattelet ensin kotiasi ja lastasi ja kaikkein viimeisenä itseäsi.
Pettämisen kokeneena voin sanoa, että pettämisestä toipuu VAIN, jos pettäjä osoittaa vilpitöntä katumusta ja saa jonkinlaisen ahaa-elämyksen siitä, että avioliitto ja oma puoliso ovat kaikkein tärkeintä maailmassa. Avioliitto voi jatkua ja eheytyä vain, jos toiseen voi taas luottaa. Siltikin voi vierähtää vuosi tai pari, ennen kuin parisuhde on eheytynyt. Jos pettäminen sen sijaan jatkuu häikäilemättömästi ja se sotii arvomaailmaasi vastaan, niin se syventää sielusi haavoja niin pahasti, että vuoden kuluttua olet pelkkä varjo itsestäsi.
Haluat varmasti jatkossakin olla lapsellesi vahva ja tasapainoinen äiti, ja pärjätä edelleen täysipainoisesti työelämässä. Pystytkö pitämään tämän linjan, jos jatkat yhteiseloa häntäheikkisi kanssa? Mieti sitä.
Lopuksi sanoisin vielä, että älä syytä itseäsi miehen petollisuudesta. Ei "tavallisuutesi" ole syy pettää. Miehesi tiesi avioituessaan, että et ole mikään seikkailija / renttunainen / vamppi, vaan hyvä vaimo ja äiti. Himojaan voi hallita jos haluaa. Miehesi ei halua. Hän haluaa elää kanssasi vauraassa parisuhteessa ja höylätä siinä sivussa toista naista. Se aika, raha ja tunteet mitkä hän tähän naiseen kuluttaa, on sinulta, kodiltasi ja lapseltasi pois. Se, että hän sanoo sen suoraan, ei tee hänestä yhtään sen "parempaa pettäjää". Tylsään elämäänsä voi hankkia jännitystä vaikkapa harrastamalla laskuvarjohyppyä. Ei ole pakko mennä selkärangattomasti siitä missä aita on matalin.
Pysy uskollisena omille arvoillesi. Maailmassa on paljon uskollisia ihmisiä. Älä lähde mukaan tälle irvokkaalle lööppi-linjalle, jonka mukaan parisuhteen ulkopuoliset seksisuhteet ovat vakio ja uskollisuus olisi poikkeus. Näin ei tarvitse sinun elämässäsi olla.
Lue täältä pettämiseen ja avioeroon liittyvät osat, mielestäni hyvää asiatekstiä:
http://www.suhdesoppa.fi/category/uskottomuus/
Kiitos kirjoituksestasi.
Mieheni ei kadu mitään. Hän pitää sivusuhteita normaaleina ja totesikin, että Italiassa nostetaan malja vaimoille ja rakastajille ja toivotaan etteivät nämä tapaa koskaan. Todettakoon, että hän on suomalainen : )
Hänen esiin tulleet mielipiteet parisuhteesta ovat tosi outoja. Mielestäni hän on ristiriitainen ja esittää huolehtivaa aviopuolisoa, mutta ei halua että puhun asiasta edes läheisille ystävilleni. Olettaa lomareissun hänen vanhemille toteutettavan suunnitelman mukaan, jossa sitten tulisi käyttäytyä kuten ennenkin.
Mietin kuinka mies voi olettaa parisuhteen jatkuvan samanlaisena vaikka hän kävisi 2 xkk "työpaineitaan purkamassa". Ikäänkuin hän ei ymmärtäisi siitä toiselle aiheuttamaansa kärsimystä. Todellista rakkautta.
Selittää miten hän saa sivusuhteesta virtaa ja jaksamista, eikä hänen ole tarkoituskaan erota. Eipä tietenkään!
Kehtasi antaa vielä puheittensa lopuksi positiivista palautetta. Hän on tyytyväinen minuun vaimona, lapsen äitinä ja kodinhengettärenä.
Tarvitsee vaan jännitystä elämään.
Onneksi lento lähtee maanantaina ja lapsen kanssa lähden lomalle.
Moi!
Jos olisin vastaavassa tilanteessa, niin sanoisin matkalle lähtiessäni, että sillä välin mies saisi pakata kapsäkkinsä ja muuttaa rakastajattarensa luo tai Kabuliin retiisiä viljelemään.
Naisen pitää kunnioittaa itseään, ei saa olla kynnysmatto!
Kun nainen pitää itseään arvossa miehen edessä, niin vaikea on miehen pyyhkiä jalkansa ko. naiseen.
Jos sen tekee, niin se on sitten ainakin ensimmäinen ja viimeinen kerta. Remixiä ei tule.
Huh-huh. Kaikkea on kuultu ja nähty, mutta tuo mies kuulostaa jotenkin vinksahtaneelta, tai sitten hän haluaa laskelmoivasti loúkata sinua. Tuohan on ihan kammottavaa. Hän on suunnitellut elämänsä mallilleen ja sinut hän on suunnitellut siinä kuviossa kynnysmatokseen.
Hermolepoa sinulle lomallasi! Palatessasi voit miettiä, mitä SINÄ haluat tulevaisuudeltasi. Voit myös laittaa sen pihasi kuntoon kuten olet suunnitellutkin, sehän on terapeuttista puuhaa. Juuri nyt sinun ei tarvitse tehdä muuta kuin miettiä asiaa ja tulla pikkuhiljaa johonkin rakentavaan lopputulokseen.
Olen 34-vuotiaana eronnut miehesi kaltaisesta häikäilemättömästä pettäjästä ja mennyt uudestaan naimisiin 40-vuotta täytettyäni, AIKUISEN miehen kanssa. Miehen vaihto kannatti, vaikka se oli yksi elämäni vaikeimpia päätöksiä. Kaikesta huolimatta. Yksinkin oli hyvä olla. Kunhan ottaa toiseen ja tilanteeseen etäisyyttä, niin huomaa, ettei paluuta ole.
Kirjoittele meille mitä kuuluu.
"Hän pitää sivusuhteita normaaleina ja totesikin, että Italiassa nostetaan malja vaimoille ja rakastajille ja toivotaan etteivät nämä tapaa koskaan."
Herra miehesi unohti mainita, että myös tämän italiaanon rouva pelehtii tahollaan, mutta vaikenee siitä tahdikkaasti. Mistä hän muuten kuvittelee Italiassa riittävän rakastajattaria kaikille miehille?? Yhden sinkkunaisen täytyisi siinä tapauksessa pyörittää keskimäärin 36:tta ukkomiestä, tai vaihtoehtoisesti seksuaalisessa iässä olevia viehättäviä sinkkunaisia täytyisi Italiassa olla noin 20 miljoonaa nykyisten lisäksi. Miehesi kuitenkaan tuskin hyväksyisi sitä, että käyt itse "virkistäytymässä"....
Olisi mielenkiintoista tietää miten miehesi reagoisi, jos / kun tilanne tosiaan tulisi / tulee lähipiirissä julki. Hän varmasti osaa kätevästi syyllistää sinut koko jutusta pelastaakseen oman julkisivunsa.
Veikkaan, että kriisitilantessa miehestäsi kehittyy pahimman sarjan päähänpotkittu marttyyri. Poikaparka, joka ei saa paneskella miten haluaa ilman ympäristön paheksuntaa, ja inhottava muija vielä koilottaa perheen sisäisiä asioita ympäri maailmaa. Varaudu tähän takinkääntöön. Nyt vielä miehesi on maireasti hymyillen tyytyväinen viritykseensä, mutta jos asetat kapuloita rattaisiin, niin miehestä tulee todella kuvottavan oksettavan inhottava.
Oletko huomauttanut miehellesi, että jos hän kerran avoimen suhteen tahtoo, on hänen hyväksyttävä myös se, että sinä hankit itsellesi rakastajan? Ei se, että mies tarvitsisi useampia naisia, ole yhtään enemmän biologinen fakta kuin sekään, että nainen tarvitsee useampia miehiä. Jos mies muuta väittää, käske hänen tutustua seksuaalisuuden tutkimuksen teoksiin.
jätä ne mullat sinne pihaan ja jätä se äijä. Ota erosssa kaikki miehen omaisuus mitä saat irti.
Parhaita kommentoijia tuollaiset "uskolliset" miehet. Mitä mahdat ylipäätään tehdä tällaisella palstalla?
Elämäsi lienee hyvin tyhjää kun täällä kirjoittelet.
Uskollinen lienet vain siksi, että et uskalla tehdä mitään. Haaveilet vapaudesta, mutta sellaiseen et uskaltaudu.
Mieheni on mitä mainioin kumppani, vaikka pelaakin niin paljon Golfia. Hänellä riittää virtaa muuhunkin kuin Golf-pelaamiseen. Hän ei myöskään ole niin kireä kuin ennen Golfin pelaamisen aloittamista. Hymyä hänen huulillaan ei aiemmin juuri näkynyt. Syytti vain töitään ja kiireitä työssä.
Sen vuoksi en rohkaise ketään palstalla eroamaan tai pysymään yhdessä. Viime kädessä vain sinun kantasi ratkaisee ja mikä on sinulle se juttu.
"Elämäsi lienee hyvin tyhjää kun täällä kirjoittelet."
....Sanoo jo kolme viestiä ketjuun postannut kirjoittaja toiselle.
Minä olenkin nainen.
Minulla on aikaa kirjoitella.
Naisena minulla on tapana lueskella miten muillla menee.
"Miehet" eivät yleensä juuri seuraile näitä kirjoituksia.
Hanki itsellesi hyvä asianajaja ensimmäiseksi (mielellään nainen), neuvottele miten edetä. Óta selvää oikeuksistasi ja pakkaa laukkusi.
Kyllä se sattuu mutta vielä enemmän teet hallaa jos jäät tuleen makaaman eli meihen luo jonka menoja alat seuraamaan ja soimaamaan pahimmassa tapauksessa itseäsi miksi et riitä.
Olen itsekin kokenut eron silloin kun ok talon rakentaminen oli kesken. ukko vaan lähti... Itse rakensin sen loppuun ja välillä tuli itkettyä kun ei jaksa sen kaiken keskellä lapsen kanssa mutta siitä se suttaantui. Olen nyt uudelleen naimisissa, toinen lapsi ja olemme onnellisia...
Kyllä se sattuu ja pahasti mutta pahinta on jos menetät omanarvontuntosi..
Elämä on tuota.
Tosiasiassa miehet on luotu vapaiksi menemään ja tulemaan, naisilla vain on kumma arve laitaa mies häkkiin ja pallo jalkaan.
Olet avannut häkin ovea ja tuossa on tulos.
Olet nainen joten et voi käsittää sitä.
Vai on naisilla "kumma arve laitaa mies häkkiin ja pallo jalkaan".
Kyllähän miehillä on paljon suurempi tarve pitää naisensa häkissä.
Vai miten on: suostuisitko itse katselemaan vaimosi liehumista pitkin kyliä rakastajien kanssa? Etpä taitaisi suostua, kuten eivät muutkaan miehet.
Jos nainen ei pysy "häkissään", parhaassa tapauksessa hänet heitetään pihalle, pahimmassa tapauksessa otetaan hengiltä.
Aion katsoa tämän sateenkaaren loppuun. Avioliittoon ei mennä hetken mielijohteesta niin en aio myöskään lähteä selvittämättä "likapyykkiä".
Tilasin ajan seksiterapeutille ja pariterapiaan. Pääsee mies puhumaan "ollin kurjuudestaan" ja siihen vaikuttavista tekijöistä, muidenkin kuin vain minun kuullen : )
Mikäli emme kykene sopimaan niin lunastan miehen ulos talosta ja jään lapseni kanssa tähän asumaan. Rakennan pihan kuten olin suunnitellutkin ja mies saa sitten etsiä itselleen uuden asunnon. Lapselle hain hoitopaikan ja palaan töihin suuniteltua aikaisemmin.
Sitä ennen lomalla rentoudun ja nautin lapsen ja äitini kanssa auringosta. Mies saa "höylätä" vaikka nahkansa puhki rakastajansa luona se ei ole minulta pois pääasia että tulee perheeseen : ( Sen jälkeen saa terapeuttien penkillä purkaa yläpäätä kun alapää on jo tyhjä.
Kiitos monista vastauksista ne on antaneet hyviä näkökulmia.
Huolestuneille tiedoksi, asennutin turvakamerat joten täällä ei juhlita.
Mottoni parisuhteessa on ollut se että tee kumppanillesi sitä mitä itsellesi toivoisit tehtävän. Miehelläni on nyt lähtenyt "mopo keulimaan" ja jotuu vastaamaan seurauksista.
Korjaus edelliseen. Hi, mikä kirjoitusvirhe.
Ei seksiterapeutille vaan seksuaaliterapeutille : )
Mieshän käy jo seksiterapiassa : D
Hyvä! Olet aivan käsittämättömän cool tässä tilanteessa. Miehesi menettää todella loistavan vaimon, joka taistelisi kuin leijonaemo perheensä eteen, mutta näköjään se miehenkuvatus ei ole tasollasi. Hyvää lomaa ja kirjoittele meille sitten taas joskus mitä kuuluu.
Varmaan ihan hyvä kokeilla seksuaaliterapeuttiakin. Sivullisena on helppoa sanoa että eroa miehestäsi, mutta hinta on siiläkin valinnalla. Toivottavati saatte apua terapeutilta.
Itse en hyväksyisi pettämistä, mutta olisin valmis antamaan anteeksi jos kokisin että toinen katuu tekoaan ja lupaisi tehdä kaikkensa ettei se enää toistuisi. Jos miehesi ymmärtää että seksiin kuuluu myös sinun näkökulmasi, niin hän voi hyvinkin parantua itsekkäästä ajatusmaailmasta. Kirjoita kun saat tietää oliko seksuaaliterapeutista apua.
... Lähde ja aloita uusi elämä. mies tulee pysymään isänä. lapsellasikaan ei ole hyvä olla jos ei sinulla ole hyvä olla. vaikka miehesi lopettaisi suhteen tähän naiseen.. sinulle jää elin-ikäinen epäily; jos taas tulee joku uusi suhde. et voi enään ikinä palata siihen entiseen olotilaasi.. itse olen kokenut vastaavan ja jatkoin avioliittoani 15 vuotta ..mutta ikinä en voinut unohtaa...10 vuotta myöhemmin nyt uudessa liitossani huomaan tämän asian pelon nousevan voimakkaana.luulin että voisin uuden ihmisen kanssa aloittaa uuden elämän niin vanhat koetut nousevat pintaan.. onneksi uusi mieheni keskustelee asiasta ja yrittää auttaa minua. mielestäni pahinta mitä toinen ihminen voi tehdä toiselle on pitää rakastelusuhdetta.. tee itsellesi ja lapsellesi hyvä uusi elämä sillä kyllä se aurinko paistaa sinulle..uskollisia miehiä on maailma pullollaan. kaikke hyvää sinulle