Olen syönyt puolivuotta Seroquelia 400mg, nyt määrättiin 600mg Seroquel depot vrk.
En ole vielä hakenut apteekista koska arveluttaa tuo annostus, enkä muistanut kysyä lääkäriltäni mitä eroa on depoolla ja tavallisella. Lisäksi painoni on noussut 8 kiloa
tuon puolen vuoden aikana. Onko kellään kokemusta mainitsemastani annostuksesta,
haittavaikutuksia, jos niin minkälaisia?
En ole vielä hakenut apteekista koska arveluttaa tuo annostus, enkä muistanut kysyä lääkäriltäni mitä eroa on depoolla ja tavallisella. Lisäksi painoni on noussut 8 kiloa
tuon puolen vuoden aikana. Onko kellään kokemusta mainitsemastani annostuksesta,
haittavaikutuksia, jos niin minkälaisia?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siis sinulle on kirjoitettu Seroquel Prolongia. Se ero on se, että depot on aina pitkävaikutteinen, tavallinen on sitten lyhytvaikutteinen. Lääkeainetta on depottia syödessä tasaisesti veressä.
Itse en osaa sanoa tuosta määrästä mitään omakohtaista, käytän joskus unettomuuteen 25 mg
Verenpaineen nousua,näön heikkenemistä,ahdistusta,munuaiset vaarassa,hermostumista,vapinaa,hirvittävää yöhikoilua ja jne. Siinä muutamia sivuvaikutuksia mitä minulle tuli,kaikki loppu kun lopetin kyseisen lääkkeen.
Kadun, että ikinä aloin syömään seroquelia. Mulla on skitsofrenia ja sitä määrättiin harhoihin. Aloitettiin jollain tosi pienellä annoksella, mutta kun toleranssi kasvoi, niin söin sitä 1200 mg vrk ja olen 159 cm nainen. Nukuin parhaina päivinä "vain" 12 tuntia, huonoina 18 tuntia vuorokaudesta. Lihoin yli 30 kiloa. 20 niistä tuli 2-3 kuukaudessa seroquelin aloittamisen jälkeen. Lihoin luultavasti siksi, että lääke aiheutti sellaista syömistä, mitä en vain pystynyt kontrolloimaan yhtään. Jopa joskus yöllä heräsin siihen, että olin syömässä. Hampaat reikiintyi pahasti myös. Kävelin ja tein kummallisia juttuja unissani, joita sain sitten aamulla ihmetellä. Kerran heräsin siihen, että polveen sattui. olin unissani mennyt juomaan, pudottanut lasin ja alkanut haalimaan nelinkontin sirpaleita lattialta ja polvessani oli lasinsirpale. Kaksi vuotta sitten vaihdettiin Zeldoxiin, joka sopii mulle tosi hyvin. Puoli vuotta kesti seroquelin lopetuksesta, että sain syömiseni taas normaaliksi ja nyt olen laihtunut kaiken pois, mitä seroquel toi. Toivottavasti en enää koskaan joudu kokemaan vastaavaa helvettiä.
Joopa joo. Söin useita vuosia seroja peräti 800 mg päivä- tai iltaisin ne hotkasin nukkumiseen. Sain onneksi niistä sitten slaakin ja se lopetettiin seinään. Oli aivan järkyttävät viekkarit kuukauskaupalla. Lihoin yli 40 kiloa sen helvetin lääkkeen takia. Nyt on mennyt 3 vuotta että olen päässyt takaisin normaaliin painoon. Jos et ole skitso tai ms. heitä hittoon se lääke.
Kiitos teille vastauksistanne. Bipolääriseen tuo Seroquel on mulle määrätty.
No eilen illalla otine eka kertaa tään uuden annostuksen (600mg) ja n. puoli t. sen jälkeen nukahdin sohvalle niin syvään uneen josta en millään meinannut herätä. Hyvä puoli oli siinä että nukuin 8 tuntia jota ei ole tapahtunut aikoihin, huono puoli että tuntui kuin olisi ollut koomassa, niin vaikeaa se herääminen on. Nyt en tiedä valitsenko unettomuuden/nukkumisen. Tuohon lihomisen estämiseksi sain samalla kertaa lääkkeen nimeltä Abilify ja se on neuroleptika, otin just ensimmäisen ja annan noille lääkkeille viikon verran aikaa ja jos oloni jatkaa samanlaisena niin lopetan. Nyt on yliaktiivinen kausi meneillään ja mulla vaihtelee mieliala 1-2 kertaa viikossa, eli ei pitkiä
masennus eikä "nousukausia".
Onko kellään kokemuksia Abilifyista, lääkärini ei edes maininnut sen olevan psyykelääke.
Käytin myös abilifya, mutta senkin jouduin lopettamaan sivuoireen vuoksi. Mulle siitä tuli puheongelmia. En muista sitä hienoa ja oikeaa termiä oireelle, mutta en pystynyt ääntämään tiettyjä kirjaimia ollenkaan ja puheeni oli kamalaa sössötystä. Ihmiset luulivat että pelleilen, tai mulla on kielessä uusi lävistys tai mitä vaan. Soitin hoitajalle, joka jo puhelimessa kuuli, että kaikki ei ole ok. Oire olisi voinut jäädä pysyväksi. Annostusta pienennettiin ja oire katosi. Söin abilifya seroquelin rinnalla. Kun seroquel vaihtui zeldoxiin, puheoire teki paluutaan, jota abilify lopetettiin kokonaan. Ei näitä oireita kaikille tule, mutta mä olen harvinaisen herkkä saamaan ikävimpiä sivuoireita. Onneksi zeldox käy, vaikka alkuun ei sekään vaikuttanut hyvältä. Mulla abilify ei mitenkään vaikuttanut alentavasti painoon.
Hei, kiitos vastauksesta, itselleni on 10 mg annos aamuisin Abifilitya, kuinka suuri
sulla oli. En tiedä onko tarkoitus nostaa mutta jos puhe häiriintyy niin lopetan siihen paikkaan. Söin ennen Lyricaa ja siitä vasta puheeni ikäänkuin puuroutui ja tuttavani
epäilivät mun ottaneen rauhoittavia liikaa, (Xanor 2 mg x korkeintaan 3vrk. Useimmiten
otan 2 joskus kolme kun oikein paha ahdistus iskee.. Lyrican lopetin siihen koska siitä tuli
myös epämiellyttävällä tavalla juopunut olo.Tuntuu siltä kuin olisi koekanina kun uusi recepti lyödään käteen kerta kerran jälkeen.Arveluttaa tuo Abilifity koska luin että se
alentaa ja nostaa painoa, se on kai yksilöllistä, mutten missään nimessä halua kiloja
lisää jos niin käy lopetan heti. Voisitko kertoa Valdoxista, käytetäänkö sitä bipolääriseen ja aiheuttaako painonnousua. Entä sivuvaikutukset.
Kiitos etukäteen!
Söin kai jotain pienintä annosta puolikkaana abilifya. Sekin oli liikaa mulle. Tarkoitatko Valdoxania? Valdox-nimistä lääkettä en tunne, mutta Valdoxania käytän masennuslääkkeenä, joka auttaa mua nukkumaan putkeen, ilman, että herään jatkuvasti. Itse on vuosien kokeilujen jälkeen löytynyt toimiva cocktaili. Zeldox, Valdoxan ja Deprakine. Ja tarvittaessa oxamin tai diapam.
Mulla on kaksisuuntaiseen Seroquel Prolong Debot ja ihan ekojen aikojen väsymyksen jälkeen olen ollut tosi tyytyväinen lääkkeeseen. Toiminut hyvin ja alun lihomisen jälkeen, kun olo parani, sain sitten itseni lenkille ja muutenkin kuntoilemaan, joten paino taas palannut samaan kuin ennen aloittamista. Annos mulla 600 mg, lisäksi on pari muutakin lääkettä. Mulla ei myöskään ole vienyt tunteita pois, voin itkeä ja nauraa.