Onko laiha mies pahempi kuin laiha nainen? Saako laihuutta arvostella ja päivitellä?
Saako laihoja haukkua?
Luikkuperse
31202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
ketään ei saisi haukkua.
uskon että laihaa miestä pidetään vähemmän kiinnostavana kuin laihaa naista.
hau hau läskit
miau ihmiset
Mitään toisen ulkoiseen olemukseen liittyvää ei kannattaisi päivitellä. - Esim. naisella saattaa poikkeuksellisen hoikkuuden takana olla syömishäiriö ja miehellä masennus. - Tai sitten se on vain geeneissä (josta olen kateellinen kaikille sellaisen geenin omistaville...)
Minusta tuntui pahalta, kun menimme pienen (=nuoren) tyttäreni kanssa kylään tai meille tuli vieraita ja tädit päivittelivät tytärtäni, että voi KAUHEETA kun sinä olet jo pitkä... Että ei siinä asian korostamisessa ollut vielä riittävästi vaan piti oikein vielä vahvistaa, että on kamalaa kun tyttö on niin pitkä... - Ymmärsin hyvin, kun jossakin vaiheessa tytär halusi vältellä tiettyjä kyläpaikkoja. - Nyttemmin hänkin on jo enemmän sinut asian kanssa :)
Mutta siis alkuperäiseen aiheeseen... Minäkin tunnustan joskus käyttäneeni typerää ilmaisua sukkahousukostaja, kun olen puhunut miestyypistä, joka ei täysin vastaa miesihannettani, mutta ei se ulkonäköseikka ihmisen hyvyyteen tai pahuuteen millään tavalla vaikuta. - Täytyisi vain opetella itsekin pitämään mölyt mahassaan...
Ei ole kumpikaan paha. Mun on pakko tunnustaa, että olen ollut aina vähän heikkona laihoihin miehiin :) En osaa kuvitella millainen olis liian laiha mies.
Laihuuden päivittely on raskasta laihalle. Mulla on eräs pitkä ja laiha ystävä. Joskus aikoinaan juteltiin missikisoista. Mä sanoin, että misseillä on kyllä sama paino monilla kuin mulla, mutta silloin myös 10cm enemmän pituutta. Hän taas totesi, että missit on kyllä saman pituisia kuin hän, mutta niillä on painoa paljon enemmän. Aika kapea on se kauneus-standardi, jos niitä alkaisi miettimään ja tavoittelemaan. Ja jotkut kauhistelee missienkin laihuutta. Toisaalta ystäväni on sellainen, että vaikka hän pitäisi mitä kerma-karkki-suklaa-lihotuskuureja, hänelle ei tule kuin huono olo. Paino ei siitä muutu, enintään tulee finnejä. Joten arvostelijat pieksevät turhaan suutaan. kuka ei liho, niin ei liho.
täältä voi katsoa kuvia liian laihoista miehistä http://lamarzulli.wordpress.com/2011/01/27/holocaust-remerbance-day-it-cant-happen-here/
muuta hyvää miehisessä laihuudessa ole kuin se et miehinen uloke näyttää ranteenpaksuisten reisien välillä huomattavasti normaalia kookkaamalle.
katsoin muutama viikko sitten videon jossa mexikolaista huumediileriä roikotettiin alasti ylösalaisin ja siltä leikattiin kivekset ja penis yhtenäisenä irti, oli joo elossa ku leikattiin eikä oltu puudutettu huudoista päätellen.
mies oli normaalivartaloinen se mikä itteäni kiinnitti huomiota oli se ku vehkeet oli poistettu niin välilihan seutuvilla missä killuttimet oli roikkuneet oli sentin vahvuinen rasvakerros, olin tietoinen et pippelin yläpuolella vivusessa on usein rasvaa mut et myös välilihassakin.
toinen yllättävä seikka oli et ku uhri oikkuu ylösalaisin vehkeitä leikattaessa verta ei tullut nimeksikään, toisin kuin oikeinpäin leikattaessa alue on hyvin verevä.
Hirveen ristiriitaiset ajatukset tulee tuosta jutusta...
Huumediileri, joo, OK rangaistus, mutta kuitenkin... Ihminen hänkin...
Uskon tässäkin tapauksessa enemmän suomalaiseen oikeusjärjestelmään !
Hyi yäk :( En voisi katsoa tuollaista !
hää kuol heti sen jälkee ku siltä poistettiin pää ja kädet, et ei se kauan elänyt tuossa käsittelyssä.
oikeinpäin ollessa vekeiden poistamiseen kuolee noin 10 -15 minuutissa verenhukan takia, mut sitä ei olla tutkittu kuinka kauan menis jos väärinpäin roikkuu, luultavasti aika olis huomattavasti pidempi koska verta ei tule.
pieni vekkuli yksityiskohta näil mexikolaisilla noiden silpottujen kanssa et usein irtileikatut päät laitetaan esille näkyvälle paikalle ja vehkeet on tungettu suuhun.
Aika velikultia...
amatöörejä prinssi vladiin nähden, tul just kidutus dokkari ja siinä asiantuntijat pohdiskeli oliko mahdollista et ihminen eläis kaksi päivää peräaukosta seivästettynä niin et seiväs tulee lopulta suusta ulos, niin tietokoneanimaatiolla ne selvitti että todellakin on mahdollista että ihminen eläis kaksi päivää niin.
prinssi vlad seivästytti tuhansia ihmisiä niin pelästyttääkseen turkkilaiset ja onnistu siinä.
turkkilaiset ku kohtas romaniassa ihmisseiväs metsän niin ne päättikin lähteä sotimaan muualle.
tekijät oli vastapuolen huumediilereitä
Olishan tuo pitänyt arvata...
suomalaiseen oikeusjärjestelmäänkö uskot :)
"Hovioikeus kumosi tuomion juutalaispojan ympärileikkauksesta"
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hovioikeus kumosi tuomion juutalaispojan ympärileikkauksesta/1135265026043
suomessa on näköjään sallittua silpoa pikkupoikien pippeleitä ilman puudutusta.
"Vanhempien mukaan tarkoitus ei ollut aiheuttaa pojalle kipua"
varsin tyhmiä noi vanhemmat, eli ne uskoo että esinahan leikkaaminen ilman puudutusta on kivutonta.
Olet oikeassa. - Puutteita on vielä suomalaisessa lainsäädännössäkin ! Toivottavasti ympärileikkaus saadaan lainsäädännön piiriin, että virheistä voisi langettaa myös asianmukaiset sanktiot.
Se mitä oikeasti tarkoitan on, että en usko silmä silmästä -rangaistukseen enkä kuolemantuomioon.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9731377
Olen useamman kerran lukenut juttuja, jossa lihava nainen syyttää miehiä ulkonäkörasismista. Kun olen ehdottanut, että katselisi itselleen pientä ja hintelää miestä, niin juttu on loppunut heti alkuunsa. Mistähän ihmeestä tämä mahtaa johtua? Ei kai "isot" naiset ole ulkonäkörasisteja?
Ei kai sentään ?
Mutta kyllä minustakin lihava mies hoikan naisen rinnalla on ihan OK, mutta lihava nainen hoikan miehen rinnalla pysäyttää ajattelemaan. - Kumma juttu !
Lihava nainen hoikan rinnalla. Mikäs siinä nyt niin kamalaa on?
Pysäyttää ajattelemaan? Pohditko heidän seksieläänsä? Onko se sinusta huvittavaa?
Ei pitäisikään olla, mutta ehkä se on median tai jonkun muun ajatusvääristymän tuoma mielikuva kauneusihanteesta ? - Siis se, että naisen pitää joka tapauksessa olla pieni ja siro ja miehen pitää olla ainakin naista pidempi. - Minun kai kaikkein vähiten pitäisi noin ajatella, mut niin se vaan menee ;D
En oikeastaan. Tiedän kyllä, että vaakatasossa kaikenlaiset erot tasoittuvat ;D
Ehkä se on jokin sellainen ajatus, että miten noin epätäydellinen nainen on onnistunut saamaan parikseen hyvän miehen ? En ehkä oikein osaa kuvailla sitä ajatusta ?
Ei hoikan vaan lyhyen ja hintelän. Onhan noita pariskuntia paljonkin, joissa on pitkä ja hoikka mies sekä pieni ja pyylevä leidi.
eipä danny de vitolla ole pulaa naisista :)
Varmaankin se logiikka menee niin päin, että nainen ei välttämättä pidä sitä lyhyttä ja hintelää miestä epätäydellisenä, vaan itseään liian isona mieheen verrattuna, eikä halua tuon ikävän ominaisuutensa korostuvan pienen kumppanin rinnalla. - Siis se on vain jonkinlainen akilleen kantapää joskus naisille.
Tuollaisessa tapauksessa sen pienen ja hintelän miehen täytyy sitten vain tottua ajatukseen, että saadakseen sen ison ja lihavan naisen itselleen, hänen täytyy lähes päivittäin ja hyvin uskottavasti kertoa, kuinka erityisen kauniina ja ihanana hän tätä naista kokonaisuudessaan pitää ;D
niin ja naimisiin mennessä sen täytyy pystyä kantamaan uunituore vaimo kynnyksen ylitse :)
No; lykkään edes kottareilla... ja sitäpaitsi kunnon vaimo sit äkkiä saattaa hyvillä ruoilla miehensä vähintään yhtä tuhdiksi kuin itse on, niin sillähän siitä huonosta omatunnosta ulkonäköongelman suhteen päästään ;D
näinhän naapurinmieskin kehu et nyt keski-ikäisinä vaimolla on miestä kahden miehen edestä :)
Ei varmaan olekaan, mutta se ei olekaan hintelä. Toisekseen se on rikas, kuuluisa ja epäilemättä aika supliikki kaveri.
Laihuutta saa haukkua -eli laihuus on ihanne?
asenteita...16.3.2011 20:38
Sellaista vaan tässä mietin, että laihuus lienee edelleen se ihannoitu juttu ainakin naisten keskuudessa. Päätellen siitä, että laihoja saa haukkua ja laihuutta saa päivitellä, mutta menepäs sanomaan jollekin, että "herranjestas kun sä oot lihava!". Tai "kyllä naisen pitää olla siro ja kevyt eikä mikään tankkeri!".
Lihavat saavat paasata kovaan ääneen, että "kyllä naisessa pitää olla jotakin mistä ottaa kiinni, hyi helkkari eihän kukaan mitään luuviulua halua edes koskea, ne on oksettavia eikä niissä oo yhtään oikean naisen pehmeyttä! Kauheaahan se on kun luut vaan kolisee!".
Itse olen hyvin laiha, mutten ihan alipainoinen kuitenkaan. Tosi hoikka silti. Eräs ikäiseni tukeva ja isokokoinen työtoverini tässä kerran alkoi paasata, että "kyllä naisen pitää näyttää NAISELTA!" ja röyhisteli rintaansa itsetyytyväisenä, viittasi itseensä OIKEANA naisena. Pakko myöntää, että tuollaisesta tulee vähän hassu olo. Itse pidän hoikasta figuuristani, enkä itseeni ota tuollaisia juttuja. Eri juttu olisi ollut joskus teininä, kun oli tosi huono itsetunto nimenomaan liiallisen laihuuteni ja "muodottomuuteni" vuoksi.
Mutta mitä tuohon hassuun oloon tulee, niin mielestäni se kertoo jotain, jos tukevilla ihmisillä on jokin "oikeus" pönkittää omaa paremmuuttaan ja suorasanaisesti päivitellä laihuuden huonommuutta. Minusta tuollainen käytös osoittaa juuri päinvastaista eli sen, että todellisuudessa laihuudella on edelleen se ihannoitu ja pidetty asema, jos laihuuden haukkuminen ja päivittely on olevinaan ihan normaalia toimintaa (laihuudella on ikään kuin se "suoja"; siitä pidetään silti). Lisäksi jos runsas ja tukeva olisi se, mitä ihmiset yleensä haluavat ja ihailevat, sitä ei varmaankaan tarvitsisi pönkittää tuolla tavalla. Ajatella miten epäkohteliasta olisi ollut, jos se olisinkin ollut minä, joka olisi aloittanut keskustelun ja sanonut "kyllä naisen pitää olla siro ja hoikka, OIKEAT naiselliset naiset on siroja ja sulavia" :D
Minä uskon, että ihmisillä on erilaisia mieltymyksiä. Joitakin viehättää ja vetää puoleensa siro kroppa, toisia runsas. En usko, että runsaampienkaan tarvitsisi pönkittää omaa "paremmuuttaan" ja oikeaa naiseuttaan, sillä eiköhän kaikki ole yhtä oikeita naisia. Ja jos ihminen on itseensä tyytyväinen niin luulisi sen näkyvän katsojankin silmässä.