Tein satoja hakemuksia ja lopulta muutama johti haastatteluun ja yksi sitten työpaikkaan.
Näin pääsin töihin
työtä se vaati.
4110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten sulla oli varaa lähetellä satoja hakemuksia. Peruspäivärahalla elävän tulot on niin matalat että hakemuksia ei ole varaa lähetellä.
Jos kaalepin väitteet pitävät paikkaansa maassa on yli 250 000 vapaata palkallista työpaikkaa odottamassa että joku niihin hakeutuisi. Jostain syystä näiden yli 250 000 vapaana olevan työpaikan työnantajat ujostelevat ilmoittaa niistä vapaista työpaikoista työkkärille, tai laittaa niistä tietoa nettisivuilleen, tai ilmoitella niistä lehdissä, ja he ovat hyvin onnistuneet salaamaan ne vapaat työpaikat niiltäkin jotka ovat jo heillä töissä joten viidakkorummutkaan ei niistä kumise, vaan miksi me kaaleppia tässä asiassa epäilisimme, eihän kaaleppi valehtele. Joten, miksi sinun piti lähetellä satoja hakemuksia ennenkuin tärppäsi, kaiken järjen mukaan muutama hakemus olisi pitänyt riittää kun noinkin paljon kuin yli 250 000 työpaikkaa on vapaana?.
Minulla ei ollut mitään tuloja, koska puolison tulojen vuoksi en saanut työmarkkinatukea. Tein 100 % hakemuksista netissä. Viestini ei tosiaan ollut provo, vaan ihan totta. Paikkaan, johon minut valittiin oli 42 hakijaa ja alunperin sen piti olla 3 kk, mutta sopimus tehtiinkin vuodeksi.
Mullakin oli puolison tulot liian suuret joten hyvä ystäväni järkkäsi mulle yksiön. Nyt saan sossusta kaiken tarvitsemani ja jopa enemmän.
Tätä menoa jatkuu nyt eläkeikään asti eikä harmita. Poliitikoilta olen oppinut elämänmallin.
Kuulehan: vedit satoja kertoja käteen kunnes tajusit lähteä Viroon ja show must go on!