bändin perustamisesta???!!!!

hämmentynyt?

olen aloittanu bändin perustamisen kamujen kaa mut en oo edennyt paljoon voisko joku kertoo jotain omista kokemuksista mitä pitää tehä jne.

5

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso peee

      no ensinnäkin hankitte vältämättömät laitteet,eli soittimet ,ja vahvistimet.Toki olettaen et soittotaitoa on edes hitusen.Sitte yhdessä päätätte muutaman biisin mitä harjoittelette,siis jotain tosi helppoa.Ntii on pullollaan tablatuureja nuotteja sanoja.Siittä vaan rocken roll soimaan.Opetelkaa ensi soittamaan yhessä joku kaapale läpi,sen jälkeen vasta mietitte kuka laulaa.

    • hruotslainen

      hei! minullakin olisi aloitteleva bändi mutta meillä on ongelma... biisit, tarvitsisimme biisejä. musiikki tyylimme vaihtelee popista rock:iin. voisiko joku tehdä/ehdottaa meille biisejä?

      • itseoppinut paska

        soittakaa vaikka beatlesia ja sit mitä näitä deep purplea ja uuta helppoja biisejä!
        Meillä on epävirallinen bändi ja soitella välikillä ja koulun jälkeen musanluokas ja soitella Iron Maidenia yms. Ihan sairaan kivaa kun kaikki osaa soittaa! Kannattaa puhua ongelmakohdista ja antaa palautetta muille mut Ei missään nimessä saa haukkua vaan rakentavaa palautetta!

        Opetelkaa omalla ajalla paljon. Itekkin opettelen kitaransoittoa n. 2-4 h/pv ja menee välillä koulunkin edelle(paitsi nyt kun siirryn ysille...)
        Kaikkein tärkeintä on että kaikki tietää mitä tekee ja yhdessä soittaminen hoituu! ei haittaa vaikka ei kaikki osaa tosi hyvin soittaa vaan että pystyy soittaa yhdes! Siitä sitten kaikki rupee kehittyy ja soitto parantumaan.
        ei tarvi ostaa mitään PA-laitteita tarvii vaikka vaan rummut, kitaran, basson ja pari vahvistinta sekä soittotilan esim. autotallin tai koulun musanluokan.


    • ei muuta ku hommaatte jostai soittimet ja soittopaikan (esim. autotalli) ja siitä se edistyy. meillä meni sillee et kaveri käy kitara harkois nii se oyys mua kerran sinne soittaa rumpui ja siitä sit perustettii bändi, pyydettii sit viel tyyppii sielt kitaharkoist basisitks nii kyl se tuli jasiitä se lähti

    • höke

      huomaan että oot laittanu ilimotuksen jo vuosi sitten mutta jos neuvot viel kelpaa, ni ensnäkin jos sul on jo soittajat kasas ni sitte ei oo ennää huolia. hommaatte vaan ittellenne reeni paikan ja alatte reenaan. ei mitään monimutkasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      85
      11818
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      98
      8956
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      100
      4819
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4105
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4054
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3896
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3689
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3519
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      0
      3390
    10. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      43
      3299
    Aihe