Töissämme on yksi henkilö, joka joka päivä istuu pomon huoneessa moneen kertaan puhumassa ties mistä. Meistä muista ko. henkilö yrittää vain päteä pomon silmissä, jotta suosio säilyisi. Pomo on nuori 34 v. mies, joka ei varmaan tajua/halua tajuta, miltä asia näyttää muiden silmissä. Miten voisi pomolle fiksusti kertoa, että asia on huomattu ja herättää meissä muissa epäilyksiä epäreilusta kohtelusta muiden osalta ?
Mielistelijän kanssa menettely ?
Kukka ja Keppi
6309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistähän lähtien 34 vuotias on ollut NUORI?? Jospa nyt unohtaisit sen kyttäyksen ja keskittyisit siihen työhösi josta sinulle palkkaa maksetaan. Se mistä pomo ja tämän alainen keskustelevat on heidän kahdenkeskeinen asia.
Kun ne juoruu siellä, koputtakaa ovelle ja sanokaa ruskeekielelle että tuutko duuniin sieltä, kiitos!
Tää on niin nähty meillä hoitoalallakin.Joka työpaikasta löytyy ainakin yksi tällainen koppiapina,joka yllätetään silloin tällöin rysän päältä n.s. housut kintuissa pomon kopista kieli ruskeena.
Ongelmahan tässä on se,että se ei jää siihen,vaan koppiapina kehittelee päättömiä valituksia työ"kavereistaan",jotka pomo nielee kun ne vaan tarpeeksi vakuuttavasti sille esitetään. Ja yhtäkkiä sitten löydätkin itsesi pomon puhuttelusta,koska olet "katsonut koppiapinaa väärästä kulmasta", "puhunut koppiapinalle väärällä äänensävyllä", tai "sanattomalla viestinnällä osoittanut,että työpaikkakiusaat koppiapinaa". Jne.
Oikein ahkera koppiapina pystyy järkkäämään jopa sinulle kirjallisen valituksen.
Ratkaisuksi esitttäisin,että annat samalla mitalla takaisin. Ei kun aikaa varaamaan pomon koppiin kahden keskiseen keskusteluun. Ei pomo voi siitä kieltäytyäkään,kun ei osaa vielä aavistaa aihetta. Sitten voit hyvillä mielin väittää,että koppiapina katselee Sinua väärästä kulmasta,puhuu sinulle väärällä äänensävyllä ja kiusaa sinua sanattomasti. Hyvä vielä olisi,että saisit muutkin tähän mukaan,niin johan alkaa jonoa muodostua pomon kopin taakse!
Koppiapinan toinen versio on hymyilevä mielistelijä. Tekeytyy yli ystävälliseksi edessäpäin ja käyttää saamiaan tietoja ja juoruilee niistä ympäri työyheisöä. Puhuu paskaa ristiin ja yrittää saada sinut puhumaan pahaa, jotta voi kertoa toiselle sinun sanoneen niin. Tähän lisättynä vielä jatkuva itsekehu niin johan luistaa työnteko!
Kuulostaa erittäin tutulta!
Miksi riittää just se yksi ihminen, joka pilaa ja mädännyttää mukavan työpaikan.
Kun ei enää voi vapaasti jutella asioistaan, vaan on kieli keskellä suuta puhuttava vaikka "mielenkiintoisesta ilmasta" - jos erehdyt mainitsemaan, että onpa paska keli, niin vastaasi saat version: aina se marisee ja valittaa työstään.
Mielistelijä kertoo kaikille, jotka haluavat=jaksavat kuunnella nonstop -jorinaa, miten HÄN teki nopeasti ja joutuisasti työt ja miten HÄNELLÄ on aina ja ikuisesti tarvittavat ja ylimääräisetkin työkalut taskussa.
Miksi hitossa ei kerro, miten HÄN kippaa muiden tehtäväksi hänelle kuuluvia hommia ja miten HÄN luistaa "loppuraivaus" töistä.
Tekisi mieli kysäistä, että jos on noin "ketun" erinomainen ihminen joka helvetin sektorilla, niin miten on saanut taloutensa niin kaaokseen, mitä puheisiinsa tulee...tosin ehkä hän jotain sääli/myötätunto/empatiapisteitä keräilee.
Ai niin. Muiden töiden laadun juoruilu kuuluu myös tämän työpaikkamme "ilopillerin" erityispiirteisiin, jotka kyllä osaa puheissaan kääntää omaksi edukseen, jos noottia tulee kantelusta. Eli on varottava mitä sanoo, tyyppi vetää samaan kielikelloiluun kuulijankin / väärässä kohdassa nyökyttelijän mukaansa.
Kiva raskas työ. Mutta sesongin kestävä vakituisuuteni loppui kyllä tähän kesään. Oli pakko pyytää määräaikaisuus, onneksi pyysin. Pää hajoaa jo nyt - eikä töihin meno saisi sellaista olla.
Siis sellaista, että puristaa ja ahdistaa.
Tyhmää edes ajatella mennä tuollaisesta puhumaan pomolle. Tekisit itsesi ihan naurettavaksi. Jospa et sekaantuisi muiden asioihin...... varsinkaan kun et tiedä yhtään mistä he puhuvat.