Laiton irtisanominen?

Jäin pitkälle sairaslomalle viime toukokuussa. Työnantajalta tuli kirjattu kirjelähetys elokuussa, joka oli työsuhteen irtisanominen.
Irtisanomisen perusteena oli erittäin vähäiset työssä olo päivät.
En kuulu liittoon, mutta sanoitin sinne ja sanoivat, että olisi laiton irtisanominen.
Nyt pitäisi asia riitauttaa, joten haluaisin kuulla onko kellään kokemuksia tällaisesta. Tai tietoa onko aiheellista riitauttaa. Olen yhä edelleen sairaslomalla eikä voimia kovin paljon, mutta en myöskään haluaisi hyväksyä tätä.
6226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olisit liittynyt liittoon niin ei tarttis kun maata punkassa kun lakimiehet hoitas asian.

Äänestä

Kun sairauslomasi on noin pitkä, niin saattaa riippua sairauden laadusta, onko laiton irtisanominen vaiko ei.

Kun et kuulu liittoon, niin ota yhteys työsuojelupiiriin, josta saat alan ammattilaisen näkökulman asiaan ja hyvässä lykyssä lähtevät asiaa hoitamaan eteenpäin. Työsuojelupiirin yhteystiedot löydät tuolta: http://www.tyosuojelu.fi/fi/

Äänestä

Jos olet saiurauslomalla lääkärintodistuksella eli lääkäri on tehnyt päätelemänsä eli työkyvötön Saikunajan ei saikulla ketään irtisanota.Et ole työsuhteessa työnantajaasi saikulla.

Äänestä

Siis tuli kirjattu kirje elokuussa ja nyt vasta lähdet riitauttamaan, vai tarkoititko, että elokuussa astuu irtisanominen voimaan. Itse asiassa, pitkä sairasloma, joka estää työnteon, on peruste irtisanomiseen. Käytännössä vuosi on sellainen aika, että onnistuu. Laki ei velvoita pitämään työkyvytöntä kirjoilla vuosikausia.

"Ainoan poikkeuksen muodostaa tilanne, jossa sairaudesta on seurauksena työntekijän työkyvyn heikentyminen olennaisesti ja niin pitkäaikaisesti, että työnantajalta ei voida kohtuudella edellyttää sopimussuhteen jatkamista.
Tällöin työntekijä yleensä siirtyy työkyvyttömyyseläkkeelle.
Sairaslomalla oleminen ei estä työntekijän irtisanomista, jos irtisanomiselle
on laillinen peruste. Sairaslomalla oleminen ei myöskään
pidennä irtisanomisaikaa tai katkaise sen kulumista."

Lähde: http://www.tek.fi/tek-lehti/702s18-19.pdf

Äänestä

Otapa yhteyttä Aluehallintoviraston tylsuojelun vadstuualueelle, heiltä voisit saada apua, sillä työsuhteesi päättäminen saattaa olla jopa syrjintää. Soita sinne työsuojeluun ja keskustele asiasta tarkastajan kanssa, niin asia varmastikin selviää.

Äänestä

juu tänne spämmikyselyitä lähettämällä ei asiat selviä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pattitilanne? kirjoitti:

Jäin pitkälle sairaslomalle viime toukokuussa. Työnantajalta tuli kirjattu kirjelähetys elokuussa, joka oli työsuhteen irtisanominen.
Irtisanomisen perusteena oli erittäin vähäiset työssä olo päivät.
En kuulu liittoon, mutta sanoitin sinne ja sanoivat, että olisi laiton irtisanominen.
Nyt pitäisi asia riitauttaa, joten haluaisin kuulla onko kellään kokemuksia tällaisesta. Tai tietoa onko aiheellista riitauttaa. Olen yhä edelleen sairaslomalla eikä voimia kovin paljon, mutta en myöskään haluaisi hyväksyä tätä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu