Olen käynyt katselemassa uusia maastureita (tai vähän ajettuja). Mutta auta armias, millaisia kotteroita myyjät tyrkyttää maasturina! Kaikenmaailman rimpuloita ja rämpylöitä. Mikään ei kestä oikeeta maastoa. Ja nelivedot on jotain "kytkettäviä" tai "tilanteen mukaan muuttuvia", mutta ei kunnon jatkuvaa nelivetoa. Kulmia on mahdoton arvioida ilman kameroita. Maavaraakin on vain alle 20 cm, jos sitäkään. Ja sitten mukaan tungetaan kaikki akkojen härpäkkeet. Pakko ajella sitkeesti Nivalla!
eiks maastureita löydy?
12
332
Vastaukset
- SJ
Ensinnäkin kytkettävä neliveto on ainoa oikea neliveto ja huomattavan paljon parempi kuin jatkuva neliveto, varsinkin jos jatkuvassa ei ole keskitasauspyörästön lukkoa.
Ja alennusvaihteet ovat toinen erittäin oleellinen osa oikeaa maasturia ;)
Erillisjousitukset ovat korvanneet jäykät akselit, koska ovat muka maantiellä mukavampia ajaa. Maastossa ei risukeulalla tee yhtään mitään.
Viimeinen oikea maastoauto taitaa olla Suzuki Jimny, jota saa vieläkin kytkettävällä nelivedolla, alennusvaihteistolla, jäykillä akseleilla ja erillisellä rungolla.- 4wdhi
"Ensinnäkin kytkettävä neliveto on ainoa oikea neliveto ja huomattavan paljon parempi kuin jatkuva neliveto, varsinkin jos jatkuvassa ei ole keskitasauspyörästön lukkoa."
Ei. Jatkuva, keskitasauksen lukolla varustettu neliveto on parempi kuin kytkettävä neliveto. Kytkettävä ei tarjoa siihen verrattuna mitään lisäarvoa, mutta jatkuvaa nelivetoa voi käyttää myös maantiellä ja siitä hyötyy vaikka kaupungin liikennevaloissakin.
Eri asia, jos verrataan pelkällä luistonrajoittimella varustettua jatkuvaa nelivetoa kytkettävään. Silloin viimemainittu on maastokäyttöä ajatellen parempi.
Nivassa ei ole jäykkiä akseleita => olet sitä mieltä, että sillä ei tee maastossa yhtään mitään? - SJ
4wdhi kirjoitti:
"Ensinnäkin kytkettävä neliveto on ainoa oikea neliveto ja huomattavan paljon parempi kuin jatkuva neliveto, varsinkin jos jatkuvassa ei ole keskitasauspyörästön lukkoa."
Ei. Jatkuva, keskitasauksen lukolla varustettu neliveto on parempi kuin kytkettävä neliveto. Kytkettävä ei tarjoa siihen verrattuna mitään lisäarvoa, mutta jatkuvaa nelivetoa voi käyttää myös maantiellä ja siitä hyötyy vaikka kaupungin liikennevaloissakin.
Eri asia, jos verrataan pelkällä luistonrajoittimella varustettua jatkuvaa nelivetoa kytkettävään. Silloin viimemainittu on maastokäyttöä ajatellen parempi.
Nivassa ei ole jäykkiä akseleita => olet sitä mieltä, että sillä ei tee maastossa yhtään mitään?Kyllähän se Niva kulkee citymaasturia paremmin ja pidemmälle maastossa. Mutta ihan puhtaasti siitä risukeulasta johtuen, raja tulee nopeasti vastaan heti kun koitetaan päästä paikkoihin joissa tarvitaan isompia renkaita alle.
Jäykkäakselista pystyy korottamaan moninverroin enemmän kuin risukeulaa => alle saa mahdutettua moninverroin korkeemmat renkaat - 4wdhi
SJ kirjoitti:
Kyllähän se Niva kulkee citymaasturia paremmin ja pidemmälle maastossa. Mutta ihan puhtaasti siitä risukeulasta johtuen, raja tulee nopeasti vastaan heti kun koitetaan päästä paikkoihin joissa tarvitaan isompia renkaita alle.
Jäykkäakselista pystyy korottamaan moninverroin enemmän kuin risukeulaa => alle saa mahdutettua moninverroin korkeemmat renkaatNo tuo korotusmahdollisuus on tietysti pointti sinänsä. Et tuossa aiemmin maininnut, että alettaisiin tuunaamaan näitä maastureita, vaikka toki se melko tavallista on.
- Nivaman
4wdhi kirjoitti:
No tuo korotusmahdollisuus on tietysti pointti sinänsä. Et tuossa aiemmin maininnut, että alettaisiin tuunaamaan näitä maastureita, vaikka toki se melko tavallista on.
Pientä tuuninkia Nivaan: uudet renkaat ja peräkoukku.
- kajhfesue
olisko tossa mieluisia autoja sulle: http://www.nettiauto.com/uaz/kaikki/?id_vehicle_type=1
Tai sit mieluummin tuosta: http://www.nettiauto.com/lada/niva/?id_vehicle_type=1
- gfjfjf
Mikset kävisi ostaa pamauttamassa uudenkarheaa Defenderiä?
- Nivaman
Koitin kysyä Rover-palstalla, että mikä liike myy niitä.
- gfjfjf
Vaikkapa Inchcape Espoossa.
Katso www.landrover.fi, sieltä löytyy jälleenmyyjät, mallit ja hinnat.
- jeepman_
http://www.youtube.com/watch?v=sGDbsufQhDk
Ryssä sanoi: "Tee ite". - Stalin DDR
SUV on persiistä:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1524771BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2053994- 2123198
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1103054Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main842883- 1251730
HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok141634- 611339
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2471176Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1111163