Projektipäällikkö?

minä

Hei,
kertokaas projektipäällikön palkoista! Toimin tällä hetkellä projektityössä, en päällikkönä, mutta muissa hommissa...
Mahdollisuus olis ehkä päälliköintiin seuraavassa projektissa -miltäs ne palkkanumerot näyttää päälliköillä? kyseessä on sosiaaliala, mutta mielellään vastauksia myös muilta -kertokaa vastauksessa alanne!

3

2626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Proj.

      Vaihtelee paljon alasta, työkokemuksesta ja työnantajasta (kunta, valtio, yksityinen) riippuen. Pitkään projektitöitä tehneenä olen huomannut myös, että nimikkeillä ja palkoilla "pelataan", pannaan nimikkeeksi hanke-/projektinvetäjä tai törkeimmissä tapauksissa jopa projektityöntekijä/-sihteeri ja palkka sen mukaan (on yl. paljon vähemmän kuin proj.päällikön palkka), vaikka työtehtävät ovatkin oikeasti proj.päällikön tehtäviä.

      Niissä maaseudun kehittämisprojekteissa, joissa olen viime vuosina ollut mukana, proj.päälliköitten palkat ovat vaihdelleet suunnilleen välillä 2100-2600 e/kk.

      • Sami

        Projektipäällikkö on komean kuuloinen titteli, mutta sitä käytetään varsin vaihtelevasti.

        Joku tekee tuolla tittelillä teollisuuden suuria investointiprojekteja ja johtaa projektiorganisaatiota, alaisenaan suunnittelioita, asentajia jne. Palkka voi olla vaikka 5000€/kk ja luontaisedut päälle.

        Joku toinen hoitaa samalla tittelillä jonkin kunnan nuorisotoimen alaisena puistoon skeittirampin. Toimi kestää 2kk ja palkka on 1200€/kk.


    • päällikkö

      oon projektipäällikkönä (tiimissä 3 henkilöä), vastuulla asioiden sujuminen ja tavoitteisiin pääsy, kasvatusala, kk-palkka 2696€, jonkin verran reissaamista ja luennointia, josta nyt keväällä brutto yht. n.3200 €/kk, kokemusta näistä hommista n. 5v.

      että kannattaa vielä pohtia kannattaako...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1320
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      853
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      846
    Aihe